czwartek, 25 lipca 2019

Sztuczny staw kolanowy

Całkowita alloplastyka stawu kolanowego polega na wymianie zranionych lub uszkodzonych elementów stawu przez sztuczne elementy. Twój nowy staw kolanowy składać się będzie z metalowego elementu mocowanego do dalszego końca kości udowej, metalowo-plastikowej rozpórki osadzonej w kości piszczelowej oraz jeśli będzie to konieczne. Sztuczny staw kolanowy zastępuje uszkodzone części kolana. Został on zaprojektowany na podobieństwo ludzkiego kolana, a jego rozmiar odpowiada rozmiarowi uszkodzonego stawu kolanowego pacjenta.


Częściowa wymiana powierzchni stawowych. W rzeczywistości sztuczny staw starcza na nie więcej niż lat, kiedy to trzeba go usunąć i wszczepić kolejną protezę.

Operacja taka jest o wiele bardziej niebezpieczna, ponieważ niesie ze sobą konieczność usunięcia większego fragmentu kości oraz powstałą poprzednio tkankę bliznowatą, co ogranicza z kolei skuteczność. Plastyka rekonstrukcyjna stawu kolanowego to operacja, podczas której zniszczony staw kolanowy zastępowany jest protezą stawu. Kość udowa styka się z kością piszczelową w stawie kolanowym. Podczas wymiany stawu, końcowa część kości udowej jest usuwana i zastępowana elementem metalowym.


Wiele życzeń szybkiego powrotu do zdrowia od najbliższych i przyjaciół towarzyszy Wam w tym dniu. SZTUCZNY STAW KOLANOWY – U NAS BEZ KOLEJKI. To wszystko powoduje, że staw kolanowy jest bardzo podatny na uszkodzenia.


Obrażenia kolan stanowią nawet do wszystkich uszkodzeń ciała i występują u osób w różnym wieku, nie omijając również osób młodych i aktywnych zawodowo.

Endoproteza stawu kolanowego to sztuczny staw, wykonany na podobieństwo ludzkiego kolana. Zostaje on dopasowany rozmiarem i kształtem do potrzeb danej osoby, które ocenia się na podstawie badań RTG. PRZEWODNIK PO ENDOPROTEZIE STAWU KOLANOWEGO. WYNIKI Endoprotezoplastyka stawu kończy się sukcesem u około kolanowego pacjentów. Należy się spodziewać, że „nowy” staw kolanowy zredukuje ból i zwiększy zakres ruchu i funkcję stawu.


Proszę nie oczekiwać, że będziecie mogli Państwo robić to czego wcześniej nie mogliście. Endoproteza (alloplastyka) stawu kolanowego (ang. knee arthroplasty, knee replacement) jest to operacja polegajaca na wymianie elementów składowych, bądź całego stawu kolanowego na sztuczny. Olbrzymia większość tego typu zabiegów wykonywana jest z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów, zwanej w przypadku kolana gonartrozą. Endoproteza to przyrząd z metalu, porcelany lub tworzywa sztucznego umieszczany wewnątrz ciała, zastępujący brakującą lub zniszczoną tkankę chorego. Najczęściej i najskuteczniej stosuje się endoprotezy stawów biodrowych i kolanowych, ale przeszczepić można także stawy barkowe czy łokciowe.


Wiedza i doświadczenie lekarzy ortopedów oraz nowoczesne techniki medyczne, to największe atuty Oddziału Chirurgii Urazowej i Ortopedycznej Pabianickiego Centrum Medycznego. To nie jest tak jak myslisz. To jest mniej wiecej tak jak, no wyobraz sobie, ze ja wprowadzam sie do ciebie i mowie ci co jest dla ciebie dobre. Silne dolegliwości bólowe oraz ograniczenie ruchomości stawu są głównymi dolegliwościami utrudniającymi. Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć ile kosztuje endoprotezoplastyka całkowita stawu kolanowego w Polsce prosimy o kontakt telefoniczny z Tourmedica pod nr tel.


Współpracujemy z wieloma klinikami i lekarzami wykonującymi endoprotezoplastyka całkowita stawu kolanowego. Po endoprotezoplastyce stawu kolanowego pacjent może wstać z łóżka dopiero w 4. Przebywając w szpitalu chory ćwiczy pod okiem doświadczonego rehabilitanta, który pokazuje, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia i pomaga rozruszać staw.

Podczas operacji ortopeda zastąpi Twój uszkodzony staw za pomocą sztucznego tworu (implantu). Mimo, że całkowita wymiana stawu jest najpowszechniejszą procedurą, niektórzy pacjenci mogą odnieść korzyści z częściowej wymiany stawu kolanowego. Staw kolanowy (articulatio genus) stanowi połączenie uda z podudziem. Jest największym stawem człowieka.


Zachodzą w nim ruchy zgięcia i prostowania oraz ruchy rotacyjne przy jednoczesnym zgięciu kolana. Zwyrodnienie w stawach kolanowych często pojawia się też w następstwie chorób tarczycy i chorób reumatycznych. Osłabienie mięśni otaczających staw. Stabilizują kolano i dbają o to, by jego ruch był prawidłowy i płynny.


Trzeba je stale wzmacniać. Wrodzone zaburzenia budowy kości i stawów. Podstawową przyczyną wykonywania zabiegu alloplastyki stawu kolanowego (czyli implantacji elementów wykonanych z metalu, ceramiki czy tworzyw sztucznych), są zmiany deformacyjne stawu kolanowego takie jak deformacja szpotawa czy koślawa. Tego typu schorzenia powodują powstawanie przeciążeń jednego z przedziałów stawu. Polega on na oszczędnej, aczkolwiek całkowitej resekcji powierzchni stawowych chorego kolana i zastąpieniu ich endoprotezą.


Zabieg jest całkowicie bezpieczny, ponieważ sztuczny staw kolanowy wykonany jest z materiałów bio-obojętnych połączonych z kością za pomocą specjalistycznego cementu. Wskazaniem do wymiany stawu barkowego (ramiennego) jest zniszczenie stawu, nie dające się leczyć innymi metodami. Do zniszczenia stawu dochodzi w wyniku choroby zwyrodnieniowej, ale także na skutek chorób reumatycznych czy urazów. Czasem przy wieloodłamowych złamaniach głowy kości ramiennej dochodzi do tak dużego zniszczenia głowy, że jedynym ratunkiem jest założenie sztucznego. Po samej operacji niezwykle ważne jest podjęcie odpowiedniej rehabilitacji, najlepiej pod okiem dobrego fizjoterapeuty.


Pacjenci w pierwszych tygodniach po operacji kolana nabierają siły i przyzwyczajają się do życia z, jak to sami potocznie nazywają pacjenci, sztucznym stawem kolanowym. Po około trzech miesiącach rehabilitacji. Spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej.


Prowadzi to do bólu pleców. W celu uzyskania długotrwałego, dobrego wyniku, trzeba zwrócić uwagę na sposób korzystania ze sztucznego stawu, unikając przeciążenia operowanej kończyny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty