piątek, 21 czerwca 2019

Proteza elastyczna czy szkieletowa

Nasze przychodnie oferują Państwu wykonanie protez elastycznych będących alternatywą dla protez akrylanowych i szkieletowych. Dzięki niemu protezy są wytrzymałe, sztywne i bardzo komfortowe w użytkowaniu. Protezy elastyczne – charakterystyka. Akron jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, w związku z czym proteza nie ma możliwości złamania się, czy nawet pęknięcie.


Głównym powodem, dla którego stosuje się protezy acetalowe jest coraz częstsza alergia pacjentów na metal lub akryl.

Nie jest wtedy możliwe wykonanie standardowej protezy szkieletowej lub akrylowej i proponowane jest droższe, aczkolwiek w wielu aspektach lepsze rozwiązanie. Decyzję o tym, jaki rodzaj protezy będzie najlepszy, podejmujemy wspólnie. Dlatego pierwszym etapem jest wywiad i badanie, a następnie rozpoznanie Państwa oczekiwań. Dobór materiału na protezę jest kwestią indywidualną: coś, co u jednej osoby będzie najlepszym wyjściem.


Akrylowa, szkieletowa czy elastyczna – jaką protezę wybrać? Każda proteza ma swoje wady i zalety. Wybierając, musimy zdecydować się na taką, która najbardziej nam odpowiada.

Jest wygodna w użyciu, lekka, niewidoczna, praktycznie nie da się jej zepsuć. Niewątpliwym minusem jest jednak jej cena. Jak się ją zakłada i czy dbanie o jej higienę jest trudne? Dodatkowo protezy częściowe dzielimy na osiadające. A w jakim wieku proteza?


Czy co do tego jest jakiś próg? Moim zdaniem lepiej dopłacić kilka stówek i zdecydować się na. Komfort użytkowania protez szkieletowych jest o wiele wyższy niż.


Choć protezy elastyczne są łatwiejsze w pielęgnacji niż protezy zębowe szkieletowe czy akrylowe, nie należy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji. Na cenę protez szkieletowych ma wpływ wiele czynników. Pierwszym i podstawowym jest rodzaj zastosowanego materiału im lepszy tym proteza będzie droższa.


Jeśli zdecydujemy się wspólnie z lekarzem na dodatkowe elementy takie jak wspomniane zatrzaski czy zasuwy to cena całego leczenia wzrośnie o koszt wykonania koron z elementami. Jak na takie rozwiązanie protetyczne w ogóle się zapatrujecie? Czy wykonujecie protezy nylonowe?


Do mnie one totalnie nie przemawiają, mój technik jest im przeciwny.

Znam stomatolożkę, która jest fanką tych uzupełnień ale nie potrafi rozsądnie uargumentować powodów, dla których poleca je pacjentom. O wiele bardziej nowoczesna od protezy akrylowej jest proteza szkieletowa. Sam szkielet może być zrobiony z chromu, kobaltu, molibdenu, złota, platyny lub tytanu. Jak wygląda proteza szkieletowa? Różnica polega na tym, że sztywne elementy metalowe i akrylowe zostały zastąpione przez tworzywo elastyczne - acetal.


Ten rodzaj uzupełniania protetycznego, wypełniającego braki w uzębieniu, jest chętnie wybierany przez pacjentów z uwagi na jego elastyczność, niedużą powierzchnię, wytrzymałość i dobrą przyczepność. Jest kilka typów protez, powszechnie znana proteza szkieletowa( z elementami metalowymi) jest proteza szkieletową jedynie z nazwy. Jest najnowszym rozwiązaniem w protetyce stomatologicznej.


Warunkiem wykonania takiej protezy u danego Pacjenta jest posiadanie przez niego co najmniej jednego lub kilku zębów własnych. Jest on odlewany w całości w jednym kawałku dzięki czemu proteza ma odpowiednią sztywność i sprężystość. Ile kosztuje proteza szkieletowa? Narodowy Fundusz Zdrowia niestety nie refunduje tego typu uzupełnień.


Cena od 9zł Zapytaj o raty. Różny materiał, z którego wykonywana jest płyta protezy ruchomej, jest wykorzystywany w różnych sytuacjach. Dlatego nie można powiedzieć, która jest lepsza, nie znając wskazań oraz sytuacji w jamie ustnej.


Jednak, jeśli proteza ma służyć co najmniej kilka lat, a nie ma przeciwwskazań do akrylu, powinno się użytkować tradycyjne protezy ruchome. Jest ona ruchoma i może być stosowana w przypadku całkowitego utracenia zębów lub przy licznych ubytkach. Składa się z dwóch części – górna w całości pokrywa podniebienie i dziąsła, dolna zaś osiada na łuku zębowym. Stanowi doskonałą alternatywę dla opisanego wyżej rodzaju protezy.


Wystarczy sama woda lub szare mydło (np. Jeleń). Utrata jednego lub kilku zębów wiąże się z koniecznością ich uzupełnienia, nie tylko ze względów estetycznych, ale także z uwagi na niekorzystne zmiany zachodzące w układzie kostnym szczęki. W przypadku ceny jest to od ok. Najczęściej wybieranymi przez Polaków protezami są ruchome protezy z akrylu.


Na ich popularność wpływa głównie cena (są o wiele tańsze od innych typów protez) oraz fakt, iż są refundowane przez państwo – pacjentowi przysługuje prawo do bezpłatnej protezy raz na pięć lat w sytuacji, gdy w łuku zębowym nie ma przynajmniej zębów. Jej cechą charakterystyczną jest to, że opiera się na zębach a nie tylko na błonie śluzowej (jak poprzednie rodzaje). Jest to też jej największa zaleta, bowiem nie dość, że trzyma się lepiej niż częściowa proteza akrylowa to nie niszczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty