Budowa i zasada działania 2. Fizjologiczna bariera oddzielająca mózg od układu krążenia i reszty narządów występujących w organizmie. Termin bariera krew-mózg został wprowadzony do medycyny przez niemieckiego neurologa M. Ogólnie rzecz biorąc, mózg jest w maksymalnym możliwym stopniu izolowany przed kontaktem ze środowiskiem zewnętrznym. Zawieszony jest w płynie mózgowo-rdzeniowym, który nie tylko stanowi dla niego mechaniczne zabezpieczenie, ale też jest źródłem, z którego mózg czerpie substancje odżywcze i do którego.
Naczynia CUN mają ciągłą strukturę pozbawioną okienek, co. Bariera krew- mózg i jej wyjątkowość. Wiedza na temat funkcjonowania i budowy bariery krew-mózg jest już bardzo duża. Jak widać, historia badań nad barierą i dzisiejszy stan wiedzy pozwala na projektowanie, przewidywanie jej zachowań w obecności pewnych terapeutyków.
Miejmy nadzieje, że obecna wiedza pozwoli na dalszy rozwój medycyny w tym kierunku. Mózg człowieka jest niezwykle skomplikowanym organem. Jego wszystkie możliwości wciąż nie zostały odkryte.
W tym dziale dowiesz się: ile waży mózg, czym jest bariera krew-mózg, czym się różni mózg kobiety i mózg mężczyzny, jaki wpływ na mózg ma alkohol i narkotyki. Tak specy-ficzna budowa powoduje, że przenikanie substancji przez barierę krew-mózg zachodzi wyłącznie poprzez komórki śródbłonka. Pełnią one rolę amortyzatorów, chroniących mózg przed urazami. Z kolei specyficzna budowa i działanie otaczających mózg naczyń krwionośnych (tzw. bariera krew-mózg) sprawia, że są one przepuszczalne jedynie dla niektórych substancji, w tydostarczanych dla mózgu składników odżywczych, wody oraz niektórych gazów. Pozwala to tym częścią mózgu odpowiednio dopasować wydzielanie hormonów do krwi.
Dzięki temu wszystkie fizjologiczne zmiany, które mogły by mieć fatalny wpływ na równowagę w mózgu takich substancji jak cukier, sód oraz potas, są natychmiast korygowane. Dlatego jest mało prawdopodobne, aby przez prawidłowo funkcjonującą barierę przedostały się niepożądane substancje czy komórki. Stanowi istotną barierę w leczeniu chorób OUN w związku z zahamowaniem transportu większości leków.
Ośrodkowy układ nerwowy (systema nervosum centrale, OUN, CNS). W ten sposób bariera zapobiega wnikaniu do mózgu niektórych leków. Get without the ads. Skip trial month free. Unsubscribe from jerzy luk?
Tworzy ją szczelna struktura komórek śródbłonka zespolonych ze sobą białkowymi złączami. Pod względem anatomicznym zbudowana jest ze śródbłonka naczyń krwionośnych i tkanki glejowej, znajdujących się w ośrodkowym układzie nerwowym. Komórki te wykazują dużą aktywność.
Przez barierę krew-mózg łatwo przechodzą produkty odżywcze, tlen i dwutlenek węgla, natomiast przenikanie innych substancji. Naukowcy porównali rozwój bariery krew-mózg sterylnego i normalnego płodu. U myszy z normalną mikrobiotą wykazano prawidłowe zamknięcie bariery krew-mózg wraz z rozwojem płodu.
Przeciwciała wykryte na początku rozwoju płodu, które bez problemu wkraczały do mózgu, pod koniec okresu płodowego były już ograniczane. Mózg stanowią dwie półkule oddzielone od siebie szczeliną podłużną. Połączenie między nimi zapewniają włókna nerwowe, które znajdują. Ponadto bariera krew-mózg chroni mózgowie przed szkodliwym wpływem endo- i egzogennych substancji toksycznych krążących w ustroju.
Ponadto, dzięki tej barierze, substancje, będące neurotransmiterami nie dostają się do krwiobiegu. Płynu mózgowo-rdzeniowego otacza mózg. Około minuty nie otrzymywania tlenu powoduje że komórki mózgowe zaczynają umierać. Układ oddechowy odpowiada za wymianę tlenu i dwutlenku węgla pomiędzy organizmem i środowiskiem zewnętrznym. Jego głównym narządem są płuca, zbudowane z milionów pęcherzyków płucnych, które odpowiadają za sprawne przeprowadzenie tej operacji.
Wszelkie zanieczyszczenia, w tym dym papierosowy, które podrażniają nasz układ oddechowy, mogą się stać przyczyną poważnych. Czy zaurzona bariera-krew mógz występuję tylko z chorobach neurologicznych? Czy można się z takim defektem urodzić? Mam coś takiego podwyższone IgG i IgA w pmr.
Po pobycie w szpitalu wykluczono zespół demielinizacyjny. Wówczas do głowy pacjenta przykładana jest głowica emitująca fale ultradźwiękowe o tak dobranej częstotliwości i sile, że wprawiane przez nie w drgania pęcherzyki gazowe zachowują się jak mikroskopijne wiertła udarowe i przebijają się przez barierę krew-mózg, tworząc z niej otwory, przez które do mózgu może przedostać. Działanie tej struktury wynika ze specyficznej budowy komórek śródbłonka naczyń włosowatych zaopatrujących mózg i rdzeń kręgowy – komórki te ściśle przylegają do siebie, co zapobiega niekontrolowanemu przedostawaniu się przez nie składników krwi.
Kiedy powstaje bariera krew mózg na tyle mocna by ograniczyć dostęp szkodliwych substancji? Białaczka ze śledzioną musi jednak poczekać. Dostałem od kilku chorych na SM osób maile z wyrazami poparcia (dziękuję bardzo!) i cennymi uwagami.
Jedna z osób zwróciła uwagę na stosunkowo słaby nacisk położony przeze mnie na problem szczelności bariery krew-mózg w. Członkowie projektu JUSTBRAIN (Połączenia bariery krew-mózg jako cele parakomórkowego uwalniania leków w mózgu), dofinansowani na kwotę mln EUR z budżetu 7PR, pracując pod kierunkiem profesor dr Britty Engelhardt z Uniwersytetu w Bernie, zdobyli fundamentalną wiedzę o budowie i funkcji międzykomórkowych połączeń BBB.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.