czwartek, 27 grudnia 2018

Płaty mózgu

Może wydawać się, że to niewiele ale płaty mózgowe u człowieka są najbardziej złożonymi strukturami tego typu na naszej planecie. Kora mózgowa dzieli się na cztery płaty (każdy jest parzysty) i jest tą częścią mózgu, w której zachodzą wyższe czynności umysłowe. Zewnętrzną część półkul mózgowych stanowi kora mózgowa, zwana korą nową, ponieważ stanowi najnowsze osiągnięcie ewolucji.


Płaty mózgu

Wyróżnia się w niej cztery płaty mózgowe: potyliczny (occipital lobe), ciemieniowy (parietal lobe), skroniowy (temporal lobe) i czołowy (frontal lobe). Wszystkie płaty mózgowe stanowią parzystą część kresomózgowia (z łac. telencephalon), czyli największej części mózgowia, która skupia ponad połowę komórek nerwowych, tzw. Kresomózgowie składa się z dwóch półkul mózgowych, które oddzielone są podłużną szczeliną. Półkula mózgu (łac. hemispherium cerebri) – parzysta część kresomózgowia. Każda z półkul zawiera zewnętrzną warstwę istoty szarej, zwanej korą mózgu oraz wewnętrzną warstwę istoty białej.


Widok płata mózgu od powierzchni górno-bocznej półkul mózgu. Płat czołowy (lobus frontalis) – parzysta część kresomózgowia ograniczona od tyłu bruzdą środkową, a od dołu bruzdą boczną półkuli mózgu Struktura. W obrębie płatów kresomózgowia wyróżniamy bruzdy i ograniczane przez nie zakręty mózgu.


Wskutek wypadku przy pracy stalowy pręt przebił płaty czołowe w jego mózgu. Doprowadziło to do szeregu zmian obejmujących temperament i zachowanie. Sumienny i zrównoważony dotychczas Gage, po urazie nie był w stanie wykonywać swojej pracy. Budowa mózgu i funkcje: kora mózgowa, półkule mózgu i płaty kory mózgowej.


Obie półkule mózgu są podzielone przez bruzdę środkową i bruzdy boczne na płaty. Funkcje kory mózgowej, bo to z niej składają się poszczególne płaty mózgu , to także prowadzenie procesów myślowych czy zapamiętywanie. To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodać. Największe bruzdy wyznaczają granice pomiędzy płatami mózgu.


Bruzda środkowa oddziela płaty czołowy od ciemieniowego, zaś bruzda boczna oddziela płat skroniowy od płata czołowego i ciemieniowego. Najsłabiej widoczna jest granica pomiędzy płatem ciemieniowym a płatem potylicznym utworzona przez bruzdę ciemieniowo-potyliczną. Jakie choroby mózgu występują: a) Udar mózgu - Jedna z przyczyn udaru mózgu spowodowana najczęściej materiałem zakrzepowym (drobna skrzeplina, pęcherzyki gazu).


Zator powoduje trwałe lub czasowe zablokowanie naczynia krwionośnego i niedokrwienie pola mózgu zaopatrywane przez to naczynie. Podsumowanie funkcji kory. To podsumowanie będzie później częścią ogólnego podsumowania funkcji różnych obszarów mózgu, podczepionego do mapy mózgu.


Zapraszamy Cię do fascynującej wędrówki do wnętrza mózgu. Płaty mózgowe i ich funkcje. Gdy analizujemy zagadnienie jakim są płaty mózgowe, łatwo o popełnienie pewnego błędu. Otóż może nam się wydawać, że jest to seria wyraźnie oddzielonych od siebie struktur, które bardzo się między sobą różnią.


W obrębie pnia mózgu znajduje się również twór siatkowaty (związany z utrzymaniem stanu świadomości), a także jądra poszczególnych nerwów czaszkowych. Pień mózgu, a w zasadzie jego najdalej położona część, czyli rdzeń przedłużony, przechodzi później w rozciągający się w kanale kręgowym rdzeń kręgowy. Każda z półkul mózgu dzieli się na płaty: CZOŁOWY (lobus frontalis), CIEMIENIOWY (lobus temporalis), SKRONIOWY (lobus parietalis) i POTYLICZNY (lobus occipitalis). PŁAT CZOŁOWY – odpowiedzialny jest przede wszystkim za działanie, ze względu na umiejscowienie w nim kory motorycznej.


Płaty mózgu

Współdziała ściśle z okolicą czuciową. Mózg - charakterystyka, budowa, kora mózgowa, płaty, pień mózgu, móżdżek. Mózg ludzki to bez wątpienia genialny instrument. Mózg to narzędzie, dzięki któremu jesteśmy w stanie odbierać, przetwarzać oraz generować wszelkiego rodzaju bodźce, które do nas docierają. Jest najważniejszym organem w naszym ciele.


Wyróżnia się u stawonogów trzy płaty mózgowe: protocerebrum (powstałe przez zlanie archicerebrum z prozocerebrum), deutocerebrum (in. śródmóżdże) i tritocerebrum (in. zamóżdże). U skorupiaków niższych, a także skąponogów tritocerebrum nie wchodzi w skład mózgu i jest on tylko dwupłatowy. To w nich zachodzą wyższe czynności umysłowe, takie jak zapamiętywanie, mowa, myślenie, planowanie… Poszczególne płaty to: płat skroniowy, płat czołowy, płat ciemieniowy i płat potyliczny. To niewiele, ale bez tego wytworu kresomózgowia nie byłoby nas: naszej osobowości, naszych myśli, samoświadomości, przeżywania.


Pierwszym z nich jest płat czołowy, który odpowiada za mowę, koordynację, koncentrację oraz planowanie. Półkule mózgu można także podzielić na płaty. Kolejnym jest płat skroniowy, który związany jest z naszym słuchem i węchem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty