wtorek, 14 listopada 2017

Odruch chwytny u noworodka

Przetrwały odruch chwytny. Gdy odruch chwytny występuje u dziecka dłużej, niż norma fizjologiczna (patrz wyżej), wskazuje to na spastyczność. W przypadku przetrwałego odruchu po jednej stronie ciała, przyczyną jest uszkodzenie dróg piramidowych po obu stronach – zespół piramidowy. Noworodek reaguje zaciśnięciem dłoni i palców w momencie dotyku czy nacisku na dłoń. Obserwując noworodka widzimy, że ma on zaciśnięte dłonie przez większość czasu, ale z biegiem dni, zaczyna coraz częściej rozluźniać dłonie.


To kolejny dar od natury umożliwiający maluszkowi przetrwanie i zadbanie o własne potrzeby.

Odruchu u noworodka: odruch pełzania. W trakcie sprawdzania odruchu ATOS dziecko przyjmuje pozycję przypominającą szermierza. Po pierwsze odruch ATOS ułatwia dziecku przejście przez drogi rodne mamy.


Później rozwija u noworodka i niemowlęcia prawidłowe napięcie mięśniowe, ułatwia kopanie i sprawia, że stawy biodrowe i obręcz barkowa są bardziej elastyczne. Od urodzenia do roku życia (stopy), 5-rok życia (dłonie). Można zaobserwować wkładając swój palec w dłoń noworodka, zaciska on wówczas paluszki tak mocno, że można go nawet unieść.


Inne odruchy u noworodka. Uważni rodzice mogą zaobserwować u swojego dziecka szereg odruchów.

Jeśli rodzic nie podpiera szyi i głowy noworodka, trzymając go na rękach, ręce dziecka rozkładają się na zewnątrz, po czym noworodek wydaje się obejmować sam siebie. Dzieci urodzone o czasie zwykle potrafią ssać, choć niektórym z nich trzeba pomóc nauczyć się ssać odpowiednio, czyli tak, by móc się najeść i wystymulować laktację u mamy. Chwytny Jeśli w maleńką łapkę noworodka wsuniesz swój palec, przekonasz się, że drzemie w niej ogromna siła. Co ważne, odruch chwytny dotyczy również palców u stóp, które również zaciskają się w efekcie. Wkrótce potem będziesz oklaskiwać pierwsze próby świadomego obejmowania palcami lekkiego, poręcznego przedmiotu (np. małej grzechotki) oraz podnoszenie go do buzi.


Witam, pojedyncza ocena pojedynczego elementu (odruch chwytny) nie może (nie ma jak) świadczyć o poziomie zaburzeń. Ocena jakości rozwoju jest dużo bardziej skomplikowana, co powoduje, że rodzice mimo swoich ogromnych kompetencji, nie są w stanie ocenić jakości (prawidłowości) poszczególnych zachowań dziecka, napięcia mięśniowego, reakcji odruchowych itp. Skrzyżowany odruch wyprostu- drażnienie powierzchni podeszwowej stopy lekko wyprostowanej kończyny dolnej. Efekt: w pierwszej fazie uzyskujemy zgięcie przeciwstawnej nogi - w. Wcześniaki (szczególnie skrajne) mogą urodzić się bez tych umiejętności (albo np. ze słabym odruchem ssania), ale nawet z nimi bez reagującego, dostępnego opiekuna – żaden dojrzały noworodek nie ma szans na tym świecie.


Niemowlęta, które trafiają do logopedy, mają zawsze wykonywane ćwiczenia rąk, gdyż motoryka mała jest związana właśnie z rozwojem mowy. Dziecko przychodzi na świat wyposażone w odruchy, czyli stereotypowe wzorce zachowania, które pojawiają się jako krótkie reakcje na określone bodźce. U noworodka leżącego na brzuszku to ATOS. Ich obecność lub brak dostarcza nam informacji na temat mózgu i centralnego układu nerwowego dziecka. Przyczyną odruchu Babińskiego występującego u niemowląt jest naturalna w pierwszych miesiącach życia niedojrzałość układu nerwowego maluszka.


Nie powinno zatem budzić Twoich obaw, jeśli odruch Babińskiego występuje u Twojego dziecka do 2. Jednak po urodzinach wynik badania odruchu Babińskiego powinien być ujemny.

Do miesiąca życia dziecko w reakcji na poczucie utraty oparcia lub hałas, wyciąga rączki. U dziecka z obniżonym napięciem mięśniowym, czyli u tzw. Landaua nóżki i raczki zwisają bezwładnie, głowa opada, a tułów wygina się w łuk ku dołowi.


Moro, który zwykle ustępuje do 4. Gdy dziecko silnie chwyta rączkami Twoje palce wsuwane w jego dłonie, jest to odruch chwytny - najsilniej widoczny w pierwszych miesiącach życia, potem stopniowo zanika. Samemu nie należy przeprowadzać tego badania (możno uszkodzić dziecku kręgosłup!). Do neurologa dostanie skierowanie wcześniak, dziecko, które dostało mniej niż punktów w skali Apgar, dzieci, u których rozpoznaje się obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe.


Wskazaniem do wizyty u neurologa jest także asymetryczne ułożenie, opóźniony rozwój czy tzw. Moro (od nazwiska badacza, który go opisał). Polega on na tym, że dziecko reaguje na ostre dźwięki gwałtownym wyrzuceniem rozwartych szeroko ramion, którymi następnie wykonuje powolny ruch obejmowania. Pozostałe odruchy z tej grupy, o których powinnaś wiedzieć, to odruch chwytny, chodu. Następny odruch to odruch połykania, który powinien być zsynchronizowany z odruchem ssania.


Od tygodnia jest często obecne, ale nie zawsze jest zsynchronizowany z odruchem połykania. Fizjologiczne odruchy u noworodka - wszystko co powinnaś wiedzieć o rozwoju dziecka. Pierwsze badanie noworodka odbywa się w sali porodowej, badane są odruchy noworodka.


Zaraz po porodzie lekarz kontroluje, czy dziecko reaguje na bodźce tak, jak powinno. W ten sposób sprawdza, czy układ nerwowy malca funkcjonuje prawidłowo. Noworodek przez pierwsze tygodnie życia, może sprawiać wrażenie jakby nie mógł poradzić sobie z otaczającym go nowym światem, zachowuje się jakby poszukiwał utraconego miejsca w brzuchu u mamy.


Cudownie bezpieczne, ciepłe, spokojne miejsce zamieniło się nagle w środowisko pełne nowych, nieznanych często przerażających bodźców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty