wtorek, 28 listopada 2017

Kapoplastyka stawu biodrowego

Pierwszym i najczęstszym objawem choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego jest ból w pachwinie, promieniujący do kolana, występujący w trakcie czynności związanych z obciążeniem tego stawu (np. przy chodzeniu). Aby zmniejszyć ból zwyrodniałego stawu biodrowego, chorzy utykają w trakcie chodzenia, zmniejszając w ten sposób nacisk na obciążony staw. Zaletą kapoplastyki jest niewielkie usunięcie kości w stawie. Metoda ta ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, o czym mogliśmy się przekonać podczas jednej z sesji Sympozjum „Warsaw HipKnee”. Proteza powierzchniowa, pozwalająca na wymianę zmienionych chorobowo powierzchni panewki stawu biodrowego i powierzchni głowy kości udowej, jest bez wątpienia najmniej inwazyjną z dostępnych obecnie metod plastyki stawu biodrowego, a przy tym najbardziej skuteczną, w sensie powrotu pacjenta do stanu aktywności sprzed choroby.


W kapoplastyce stawu biodrowego metodą BHR (ang. Birmingham Hip Resurfacing) zastępowane są jedynie powierzchnie stawowe.

To zabieg oszczędzający kość, gdyż w całości zostaje zachowana głowa kości udowej, którą osłania się tzw. Drugim elementem protezy jest sztuczna panewka. Brak tu dużego trzpienia tradycyjnej endoprotezy, wchodzącego w kanał kości udowej.


Po zabiegu kapoplastyki pacjenci szybciej wracają do aktywności fizycznej. W przypadku zniszczenia lub zużycia implantów stawu biodrowego zastosowanych przy kapoplastyce można je usunąć podczas operacji rewizyjnej i założyć. W kapoplastyce dokonywana jest wymiana panewki miednicy- na bezcementową panewkę endoprotezy, metalową o dużej średnicy.


Najogólniej mówiąc zabieg ten polega na zastąpieniu zużytego stawu biodrowego endoprotezą. Staw biodrowy jest stawem kulistm, w którym głowa kości udowej osadzona jest w pełni w panewce. Jest to sposób leczenia przeznaczony dla ludzi młodych (z reguły poniżej 65. roku życia) i aktywnych.

Jej celem jest zastąpienie uszkodzonego stawu biodrowego w całości bądź tylko jego najbardziej. Endoproteza stawu biodrowego. O endoprotezie stawu biodrowego musimy zatem pomyśleć, gdy zwyrodnienie stawu biodrowego utrudnia nam lub bliskiej osobie poruszanie się. Do tego dochodzi ból, który obniża jakość życia. Do uszkodzenia stawu może dojść z powodu chorób związanych z metabolizmem chrząstki stawowej, wieku, otyłości.


Rekreacyjne uprawianie sportu (pływanie, jazda na rowerze, narty) możliwe jest po 8-tyg. Od wymiany stawu po uzgodnieniu z lekarzem, który operował chorego. Po kapoplastyce stawu biodrowego możliwa jest większa aktywność ze względu na bardziej anatomiczne i fizjologiczne odtworzenie pracy stawu.


Czy to prawda że kapoplastykę refunduje NFZ. W tej chwili czas oczekiwania na operację w większości szpitali wynosi powyżej roku, a nawet do lat. Choć sytuacja to może ulec zmianie przy wprowadzeniu odpowiednich przepisów, wiele osób decyduje się.


Protezoplastyka stawu biodrowego przy pomocy protez krótkotrzpieniowych. Zwyrodnienie stawu biodrowego - kapoplastyka. Najnowszą techniką częściowej wymiany stawu biodrowego jest kapoplastyka. Polega na wymianie panewki w miednicy i założeniu tzw.


Metoda jest zachwalana, ponieważ pozwala na zachowanie naturalnej głowy oraz szyjki kości udowej. To rozwiązanie pozwala też na. Jednak to nowoczesne leczenie jest niezwykle kosztowne.

To oszczędna metoda, bo zachowuje naturalną głowę oraz szyjkę kości udowej, co zapewnia anatomiczne ułożenie kości. Operacje stawu biodrowego bez użycia cementu kostnego, nowoczesne metody i implanty, kapoplastyka. Diagnostyka i leczenie koksartrozy.


Oszczędzająca metoda ratowania stawu biodrowego. Podczas zabiegu wymienia się panewkę w miednicy, a na głowę. Ostatnim etapem leczenia jest endoproteza, czyli wszczepienie sztucznego stawu. Poszukuje wszelkich informacji na tem tej metody wymiany stawów biodrowych. Może znajdą się osoby, które taką operację przeszły.


Z góry dziękuję i pozdrawiam, M. Rehabilitacja po endoprotezie biodra. Anatomia stawu biodrowego. Kapoplastyka stawu biodrowego demonka 02. Staw biodrowy (łać. articulatio coxae) – staw kulisty tworzony przez głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego kości miednicznej. Przenosi ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne oraz umożliwia ich ruchomość.


Dlaczego chrząstka niszczeje? Jak rozpoznać schorzenie i czy można z nim skutecznie walczyć?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty