Czy uszkodzony mózg się regeneruje po jakims czasie? Czy komórki nerwowe się regenerują? Na prostym przykładzie glejaka wielopostaciowego, guza mózgu, zazwyczaj bardzo złośliwego.
Nowotwór atakuje przede wszystkim tkankę glejową która pokrywa komórki nerwowe, gdyby te miały zdolność regeneracyjną bez problemu odbudowały by się, a tak nie jest, glejak zawsze odrasta, w. Do niedawna neurolodzy wątpili, że mózg może się odnawiać tak, jak się to dzieje z komórkami skóry, żołądka, czy jelit, (wymieniają się co trzy-cztery dni).
Twierdzili, że mózg rozwija się do 25. Nazwa „szare komórki” pochodzi od szarej substancji, tzw. W mózgu istota szara mieści się na zewnątrz istoty białej i zbudowana jest z ciał komórek nerwowych (neuronów), tworzących korę mózgu i móżdżku. Mam takie pytanie czy komórki nerwowe się regenerują?
Mózg regeneruje się w każdym wieku. Niedawno na łamach magazynu „Nature ukazał się nawet artykuł, w którym Shawn Sorrells z Uniwersytetu. Udało im się, przy pomocy białka stymulującego wzrost, je rozmnożyć i odbudować zniszczoną część mózgu.
W laboratorium naukowcy zniszczyli w mózgach szczurów komórki hipokampu, części mózgu odpowiadającej za pamięć.
Następnie poddali zwierzęta kuracji, która miała spowodować ponowny wzrost komórek nerwowych. Należy mu się chwila relaksu. Może nie wszyscy z was, ale część na pewno żyje w dużym pośpiechu, a cały dzień ma wypełniony licznymi zadaniami. Jeśli do tego dochodzą problemy ze snem, to na pewno cierpi na tym mózg.
Moja propozycja to sposoby na regenerację mózgu w ciągu dnia. Głównymi przyczynami uszkodzenia mózgu, prowadzącego do jego niepełnosprawności (w tym zaburzeń funkcji motorycznych, zaburzeń psychicznych, utraty pamięci), są udar, uraz i zaburzenia metaboliczne. W ich leczeniu i rehabilitacji stosuje się najczęściej sposoby, które – choć mają pomóc pacjentom – w rzeczywistości nie powodują większej poprawy. Ile mózgu trzeba mieć, by normalnie żyć? Czy dojrzały mózg może się regenerować?
Tagi: mózg, regeneracja nerwów, komórki nerwowe. Nie jest to na pewno pierwszy raz, kiedy spotykacie z tym pytaniem. Temat możliwości regeneracyjnych mózgu jest wciąż obecny. Do tej pory sądzono, że wraz z wiekiem zanika liczba połączeń neuronowych w mózgu.
Co dzieje się z mózgiem w trakcie regeneracji? Analizując zmiany, jakie zachodzą w trakcie procesu leczenia, często stajemy twarzą w twarz z pytanieczy szare komórki się regenerują? Negatywnie wpływają na niego również urazy oraz nasze niezdrowe nawyki, takie jak palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu.
Okazuje się jednak, że organ ten może się regenerować. Mózg jest w stanie odbudowywać swoje komórki nerwowe i tworzyć nowe połączenia między tkankami nerwowymi. Czy spojówka i komórki kubkowe się regenerują nawet jeśli zostały całkowicie zniszczone przez np lek ? W mózgu zdrowej osoby komórki nerwowe komunikują się między sobą przez przekazywanie impulsów elektrycznych.
Gdy sąsiadujące komórki się zetkną, następuje uwolnienie substancji chemicznych, zwanych neuroprzekaźnikami, np. To one są odpowiedzialne za przekazywanie informacji między komórkami nerwowymi. Popularne wyrażenie komórki Nerwowe się nie regenerują wszyscy od dziecka przyjmują jako niezmienną prawdę. Jednak ten aksjomat jest niczym innym jak mitem, a nowe dane naukowe go obalają.
Natura obdarzyła rozwijający się mózg bardzo wysokim marginesem bezpieczeństwa: przy embriogenezie powstaje ogromny nadmiar neuronów. Prawie z nich ginie jeszcze przed urodzeniem dziecka. Komórki mózgu znane jako komórki glejowe, podtrzymują komórki nerwowe produkujące mielinę, pełnią ważną rolę w powstawaniu SM.
Czy mielina może się regenerować? Dwa rodzaje komórek glejowych w mózgu i rdzeniu kręgowym odgrywają istotną rolę w SM. Pierwsze to oligodendrocyty, producenci izolującej otoczki mielinowej.
Jak to się ma do komórek macierzystych, których podziały są nieograniczone i powstają ciągle nowe. Czy wobec tego można przyjąć, że komórka posiadająca około podziałów w ciągu życia jest zjawiskiem pozytywnym, bo z jej wiekiem i ilością już dokonanych podziałów rośnie ryzyko jakiegoś błędu, mutacji, więc dobrze że umiera, a w jej miejsce wchodzi nowa powstała. Z każdymi nowymi danymi, które przyswajamy, w naszym mózgu zachodzą zmiany, głównie w synapsach.
Mogą być różne: często jest to wzmocnienie połączeń synaptycznych, rozgałęzienie dendrytu czyli części neuronu lub pogrubienie ciała komórki. Im więcej się uczymy, tym nasz mózg jest silniejszy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.