Rehabilitacja po endoprotezie biodra. Anatomia stawu biodrowego. Staw biodrowy (łać. articulatio coxae) – staw kulisty tworzony przez głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego kości miednicznej.
Przenosi ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne oraz umożliwia ich ruchomość. Całkowita lub częściowa wymiana stawu biodrowego, zwana endoprotezoplastyką lub alloplastyką, to częsty zabieg stosowany w chorobie zwyrodnieniowej biodra lub po złamaniach kości w tej okolicy. Po zabiegu dochodzi do osłabienia mięśni i zaburzenia wzorca chodu, dlatego rehabilitacja pooperacyjna jest niezwykle istotna.
Następuje to zwykle podczas tygodnia po operacji. W tym odcinku demonstruje kilka prostych ćwiczeń i porad po alloplastyce biodra dla Ciebie lub dla Twoich bliskich. Endoprotezy są coraz bardziej powszechne.
Unsubscribe from Fimedica Fimedica? Bolące biodra są wyjątkowo dokuczliwe, ponieważ uniemożliwiają nam swobodne chodzenie, kucanie czy bieganie. Wszystko dlatego, że biodro to staw o szerokim zakresie ruchomości.
Noga zdrowa ugięta, nogę operowaną podnosimy prostą w górę 3. Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników. Witam serdecznie chciałbym dowiedzieć się jakie ćwiczenia mogę wykonywać sam w domu po przejściu operacji endoprotezy stawu biodrowego na rehabilitacje trzeba długo czekać więc chciałbym zacząć już w domu ćwiczyć zaznaczam że jestem prawie dwa miesiące po operacji i nie odczuwam już żadnych dolegliwości bólowych, bardzo proszę o kilka ćwiczeń czy można się kąpać w.
Należy jej używać po stronie przeciwnej do chorego biodra. Warto o tym pamiętać, ponieważ jest to niezwykle istotne, ze względu na właściwe odciążanie stawu. Często jednak kula lub laska noszone są nieodpowiednio.
Jeżeli wszystko przebiega prawidłowo, po kilku tygodniach można odstawić kule. Na drugi dzień chodziłem o dwóch kulach. Po dwóch tygodniach o jednej. W tej endoprotezie trzpień jest krót-ki, mocowany bezcementowo. Jest to operacja inwazyjna, która będzie wiązała się z trudnym okresem rehabilitacji.
W przypadku dużego zniszczenia stawu biodrowego, endoproteza jest jedynym rozwiązaniem. Sprawdźmy, ile trwa rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego. O endoprotezie stawu biodrowego musimy zatem pomyśleć, gdy zwyrodnienie stawu biodrowego utrudnia nam lub bliskiej osobie poruszanie się.
Do tego dochodzi ból, który obniża jakość życia. Do uszkodzenia stawu może dojść z powodu chorób związanych z metabolizmem chrząstki stawowej, wieku, otyłości. Siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta, brak ruchu – to wszystko może się przyczynić do problemów z poruszaniem się spowodowanych przez niesprawny staw biodrowy.
Musisz pamiętać o tym, żeby dbać o swoje zdrowie w każdym wieku. Gdy dopadnie Cię ból, często nie można zrobić już wiele, aby on już nigdy nie powrócił. W celu odzyskania sprawności po wszczepieniu endoprotezy biodra należy dbać o aktywność fizyczną.
Zalecane są przede wszystkim częste spacery po płaskim terenie, pływanie (po wygojeniu rany) oraz ćwiczenia wykonywane w odciążeniu.
Wszczepienie endoprotezy może pomóc w uśmierzeniu bólu i umożliwić Ci prowadzenie bardziej aktywnego stylu życia. Aby endoprotezoplastyka stawu kolanowego przyniosła pożądane efekty, niezbędna jest długa rehabilitacja. Odpowiednio wykonywane ćwiczenia pomagają usprawnić staw i pozwalają na powrót do codziennej aktywności fizycznej. Sprawdź, na czym polega rehabilitacja po zabiegu.
Zanim wystąpią objawy bólowe w biodrze, wspomnianą wcześniej koksartrozę mogą poprzedzać: bóle w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, ból kolana, ból w pachwinie i na tylno-bocznej stronie uda czy ból okolicy krętarza większego. Zgięcie biodra i kolana w kończynie są elementami jednego łańcucha kinematycznego. Badania pokazują, że suma obu zakresów zgięcia powinna wynosić co najmniej 1stopni. Powszechnie uważa się, że ruchomość stawu sprzed zabiegu wpływa na możliwość uzyskania większych wartości zgięcia po zabiegu. Większość prac badawczych.
Fizjoterapia po wszczepieniu endoprotezy biodra. Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego w początkowej fazie leczone są zachowawczo, jednak taki rodzaj postępowania nie zawsze pozwala uzyskać zadowalające efekty. A – Faza wykroku z dostawieniem pięty. B – Faza zakroczna kończąca się na palcach. A – Wchodzenie po schodach Należy trzymać poręcz schodów jedną ręką, a kule drugą.
Zachęcamy do skorzystania z wiedzy naszych doświadczonych fizjoterapeutów w gabinecie osteopatii w centrum Warszawy, którzy chętnie pomogą pacjentom po endoprotezoplastyce biodra.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.