piątek, 30 czerwca 2017

Lakowanie zębów

Lakowanie wykonuje się w gabinecie stomatologicznym, jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Lakowaniu poddaje się wszystkie zęby boczne, a więc trzonowce i przedtrzonowe. Na jednej wizycie można zalakować jednego lub większą ilość zębów.


Lakowanie zębów (u dorosłych czy dzieci) jest zabiegiem wykorzystywanym w profilaktyce próchnicy. Procedura ta ma sens, gdy zostanie wykonana zaraz po wyrznięciu się zębów stałych.

Lakowanie zaleca się przede wszystkim dzieciom i nastolatkom, ale jest również skuteczne w przypadku osób dorosłych, ponieważ tworząc mechaniczną barierę pomiędzy powierzchnią szkliwa a biofilmem, hamuje rozwój bakterii wywołujących próchnicę. W czasie zabiegu dentysta pokrywa je lakiem – materiałem stomatologicznym, który dodatkowo uwalnia jony fluoru chroniące przed próchnicą i wzmacniające szkliwo zębów. Można lakować zęby trzonowe, przedtrzonowe – zarówno. Lakierowanie zębów - lakierowanie, a lakowanie.


Mają też podobny cel: zapobiegać próchnicy, zanim zaatakuje zęby. Lakowanie natomiast jest uszczelnianiem za pomocą specjalnego laku bruzd zębowych, w których w przyszłości mogłaby się rozwinąć próchnica. Jego celem jest zabezpieczenie zębów przed próchnicą.


Najbardziej narażone na rozwój tej choroby są zęby trzonowe.

Górna powierzchnia tych zębów nie jest płaska - znajdują się tam zagłębienia, pofałdowania i szczeliny, które ułatwiają przeżuwanie pokarmów. Wytrawiacz do lakowania. Celem tego zabiegu jest uszczelnienie anatomicznych bruzd i szczelin w zębach, tak by uniemożliwić wnikanie w nie bakteriom powodującym próchnicę.


Ze względu na formę lakieru, który zasycha na zębach i pozostaje na zębach przez pewien czas, fluor jest dostępny dla. NFZ refunduje zabezpieczenie bruzd zębów szóstych lakiem szczelinowym do ukończenia siódmego roku życia. Oznacza to, że w gabinetach stomatologicznych, które mają podpisaną umowę z NFZ lakowanie szóstek czyli czterech zębów trzonowych można wykonać bezpłatnie, pod warunkiem, że dziecko nie ukończyło siódmego roku życia. Zabieg ma na celu wygładzenie powierzchni zębów, eliminację zagłębień trudnych do oczyszczenia, nawet w trakcie dokładnego szczotkowania, w których łatwo zalegają resztki pokarmowe. Lakowanie poszerzone – zabieg profilaktyczny wykonywany na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych stałych z niewielką próchnicą początkową w obrębie szkliwa.


Polega na usunięciu wiertłem diamentowym na końcówkę turbinową tkanki zmienionej próchnicowo. Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników. Poniżej znajdziesz do nich odnośniki: Lakowanie stałych zębów u 23-latki – odpowiada Lek. Krystyna Pikała Próchnica a lakowanie zębów w dzieciństwie – odpowiada Lek. To zabieg, który przeprowadza się zarówno na zębach mlecznych, jak i na zębach stałych, by chronić je przed próchnicą.


Mój syn miał lakowane zaraz po wyjściu i mimo to i tak mu się popsuły. Powodem nie było złe nałożenie a to że na laku robią się mikro pęknięcia co sprzyja bakteriom a utrudnia doczyszczenie zębów. Nasz obecny dentysta odradza lakowanie a poleca częstsze lakierowanie.

Poza tym nie można lakować bruzd objętych próchnicą. Celem lakowania jest stworzenie bariery fizycznej, która ma przeszkodzić powstaniu miejscowej płytki na dnie bruzdy. Istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia lakierowania zębów. To przede wszystkim wszelkie stany zapalne jamy ustnej.


Jeśli lekarz zdiagnozuje owrzodzenia, również może odradzić przeprowadzenie fluoryzacji. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do lakierowania – fluor nie przenika przez łożysko. Na koniec jeszcze jedna rzecz – lakierowanie i lakowanie zębów to nie to samo, choć nazwy obu zabiegów brzmią podobnie.


Lakowanie jest bowiem uszczelnieniem przy pomocy specjalnego laku bruzd na zębach, w których w przyszłości mogłaby się rozwinąć próchnica. Zabieg lakowania zębów może być refundowany ze środków narodowego funduszu zdrowia, kryje się on pod nazwą „profilaktyczne świadczenia zdrowotne dla dziecka w…” danym przedziale wiekowym (jest kilka różnych przedziałów). Lakowanie to uszczelnianie naturalnych bruz znajdujących się na powierzchni zębów trzonowych, czyli szóstek oraz siódemek i przedtrzonowych, czyli czwórek i piątek.


Szóstki to zęby o bardzo głębokich bruzdach, które wyrzynają się w wieku około lat i często stoją obok bardzo zniszczonych zębów mlecznych. W wyniku tego szybko zarażają się próchnicą i niestety trzeba. Czy lakowanie zębów zapobiega powstawaniu próchnicy? Wiele osób zapewne zastanawia się nad tym, czy lakowanie zębów jest zabiegiem, który opłaca się wykonać. Zostało potwierdzone, że jako działanie profilaktyczne zwiększa prawdopodobieństwo, że nie wystąpi próchnica zębów stałych aż o około.


Kiedyś czytałem w gazecie o lakowaniu zębów, że pokrywa się je jakimś specjalnym lakierem i przez to jest mniejsze zagrożenie próchnicą. I przyznaje, że ta granica wieku powinna być zniesiona. NFZ finansuje lakowanie tylko zębów trzonowych, a część dzieci w tym wieku po prostu nie ma jeszcze szóstek. A lakować można tylko ząb, który jest w stu procentach odsłonięty - tłumaczy. Ten zapis je po prostu krzywdzi.


Początkowo wykonywane jest lakowanie mleczaków, ponieważ zepsute zęby mleczne są źródłem próchnicy dla wyrzynających się zębów stałych oraz wpływają na ich formowanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty