Aparaty ortodontyczne ruchome na zęby to rodzaj aparatów ortodontycznych, które pacjent może zdejmować samodzielnie w każdej chwili. Możliwość takich aparatów jest ograniczona, ponieważ pozwalają korygować lekkie wychylenia się zębów, a nie poważne wady zgryzu. Aparat ortodontyczny ruchomy działa poprzez wywieranie kierowanego nacisku na wybrane zęby.
Siły generowane przez aparat powstają dzięki aktywacji zamontowanej w nim śruby, ewentualnie sprężyny. Przeważnie lekarz kontroluje aparat ortodontyczny ruchomy średnio co 4-tygodni. Stosowanie ich efektywnie koryguje niewłaściwy zgryz, kiedy młody pacjent rośnie i rozwija się.
Z reguły korygują niewielkie odchylenia zębów. Poważne i skomplikowane wady zgryzu leczone są głównie aparatami ortodontycznymi stałymi. Ceny aparatów różnie się kształtują w zależności od gabinetu i wynoszą od 4złotych w górę, a koszt wizyty kontrolnej wynosi 1zł. Q: W jaki sposób należy dbać o aparat ruchomy?
Aparat przechowujemy w specjalnym pudełeczku, myjemy szczoteczką i pastą do. Grupa aparatów samodzielnie zakładanych i wyjmowanych przez pacjenta. Ten rodzaj aparatu ortodontycznego wykonywany jest przez technika dentystycznego w laboratorium po uprzednim pobraniu wykonaniu skanu wewnątrzustnego lub skanu tradycyjnego wycisku i zaprojektowaniu aparatu przez lekarza. Ta metoda nie daje możliwości obracania zębów czy ich przesuwania w celu naprostowania uzębienia, dlatego nie wszystkie wady zgryzu da się skorygować za pomocą aparatu ruchomego.
Warto zaznajomić się z każdym z nich, aby ortodonta mógł wybrać maksymalnie dopasowane rozwiązanie, niezależnie od tego czy jest to aparat ortodontyczny stały czy aparat ruchomy.
Aparaty zdejmowane (ruchome) wewnątrzustne Aparat zdejmowany to taki, który pacjent sam zakłada i zdejmuje, nosząc go określoną przez ortodontę ilość godzin w ciągu doby. Może być wykonany tylko na jedną szczękę np. Innym razem metalowy łuk przykleja się tylko do dolnych zębów, a na górnych nosi się aparat ruchomy.
Decyzję o najlepszej metodzie podejmuje ortodonta. Potem lekarz stopniowo skraca czas jego noszenia. A aparat ortodontyczny ruchomy? Pacjent może wyjmować go z ust. Aparat ruchomy najczęściej zbudowany jest z płyty akrylowej oraz elementów drucianych.
Wadą zaś to, że jego efektywność zależna jest od woli pacjenta, może się odkształcać oraz. Aparat przyczynia się też do niwelowania wad wymowy oraz poprawienia komfortu całej jamy ustnej. Też mam :) Powinnaś się przyzwyczaić po kilku dniach, a jeśli nie to próbuj dalej.
Może jakoś dołem spróbuj lub górą, bokiem, różnie weź język na jakąś stronę. I to od początku aparatem stałym, nie wiem dlaczego u ciebie najpierw musiał być niepotrzebny aparat ruchomy. Jednak zanim trafiłilismy do tego ortodonty to aparat ruchomy myłam szczoteczką i płynem do naczyń, którego kropelkę upuszczałam na aparat.
Ile kosztuje aparat ruchomy? Te drugie nie są przyklejane do zębów, więc można je wyjmować np. Ruchomy aparat ortodontyczny jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci.
Składa się on akrylowej płytki, drutów oraz klamer.
Może zawierać również takie elementy, jak śruba czy sprężyna. W leczeniu osób, które zakończyły proces wymiany zębów mlecznych, na stałe stosuje się aparaty ortodontyczne stałe. Stosowanie aparatów ruchomych efektywnie koryguje niewłaściwy zgryz, w czasie, kiedy młody pacjent rośnie i rozwija się. Jego zaletą jest większa możliwość utrzymania higieny oraz niski koszt wykonania.
Jak zbudowany jest aparat ortodontyczny ruchomy? Aby ruchomy aparat spełniał swą rolę, musi być dostosowany indywidualnie do wad zgryzu każdego pacjenta. Jest on wykonywany przy użyciu akrylu oraz klamer utrzymujących go na zębach, dodatkowo może być przeznaczony na jedną szczękę (górną bądź dolną), albo do dwóch szczęk. Aparaty ruchome pacjent może samodzielnie wyjąć z jamy ustnej, bez pomocy lekarza ortodonty. Aparaty tego typu są stosowane u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu.
Mają również zastosowanie jako tak zwane retainery po leczeniu ortodontycznym aparatami stałymi. Ich celem wówczas jest utrzymanie efektów leczenia. Są to niewidoczne aparaty stałe zapewniające pacjentowi najwyższy komfort leczenia. Dostępne są dwa typy aparatów estetycznych: aparaty o mlecznym zabarwieniu wykonane z materiałów ceramicznych oraz przezierne, czyli całkowicie przeźroczyste, aparaty wykonane z monokryształu szafiru tzw.
Decyzja o tym zapadnie po konsultacji ortodontycznej, diagnozie i prezentacji planu leczenia. Podjęta zostanie po rozmowie lekarza prowadzącego z pacjentem. Aby lepiej zrozumieć proces leczenia ortodontycznego zachęcamy do lektury artykułów na naszej stronie.
Ruchome aparaty ortodontyczne, które często zakładane są na noc, to rozwiązanie tańsze, które charakteryzuje się zarówno wadami, jak i plusami. Ich największą zaletą jest to, że nie są tak drogie, jak stałe i można je zdjąć w każdym momencie. Aż tak wiele , ale że niby za pierwsza wiyte 2zł ?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.