wtorek, 30 maja 2017

Aparat retencyjny stały

Wówczas leczenie retencyjne trwa mniej więcej tyle samo czasu, ile trwała terapia tradycyjnym aparatem ortodontycznym. Bardzo ważne podczas leczenia retencyjnego jest uświadomienie pacjentom roli właściwej higieny jamy ustnej, zwłaszcza jeśli użytkują aparat retencyjny stały. Stosowanie stałego aparatu retencyjnego ma sporo zalet.


Ponieważ jest on przyklejany na stałe na wewnętrznej powierzchni zębów. Aparat retencyjny – stały lub ruchomy. Te pierwsze mają przeważnie postać cienkiej szyny ze stali nierdzewnej, przyklejonej do tylnej powierzchni zębów materiałem kompozytowym lub specjalnym klejem.

Retainery dzielą się na stałe i ruchome. Zazwyczaj obejmuje ona siekacze i kły. Podstawowy podział obejmuje aparaty ruchome i stałe. Tego typu aparat może być przymocowany do dwóch kłów lub do każdego zęba na danym obszarze.


Stały apararat retencyjny. Plusem jest to, że pacjent nie musi pamiętać o jego regularnym zakładaniu gdyż jest on przyklejony na stałe. Zobacz, na czym polega istota działania tego typu urządzeń i jakie wyróżnia się podstawowe typy.


Zobacz także, jak długo powinno się nosić płytki lub szyny retencyjne.

Jak długo trzeba nosić aparat retencyjny? Trudno jest precyzyjnie określić, który pacjent będzie potrzebował dłuższego okresu retencji. Do retainerów ruchomych o znaczeniu historycznym należą szyny odlewane ze stali bądź złota. W połowie lat sześćdziesiątych Nahoum opisał przezroczyste szyny z erkopressu (ryc. 3) jako zdejmowane aparaty retencyjne.


Leczenie retencyjne jest etapem, na którym zęby są podatne na przesunięcia, a jego celem jest utrwalenie efektów osiągniętych podczas długotrwałego prostowania zębów. Nie ma uniwersalnych ram czasowych leczenia retencyjnego. Jedni pacjenci noszą retainer krótko, inni dłużej.


Przyjmuje się, że aparat retencyjny stały lub ruchomy należy nosić do kilku lat, przeważnie przez połowę tego czasu, jaki pacjent poświęcił na leczenie z zastosowaniem aparatu ortodontycznego. Ile kosztuje aparat stały? Zwykle trwa ono około dwóch lat, ale pozbycie się poważniejszej wady czasami wymaga wydłużenia leczenia o kilka miesięcy. Kolejną grupą aparatów są aparaty stałe, zakładane i zdejmowane przez lekarza.


Po analizie pełnej dokumentacji medycznej oraz akceptacji planu leczenia przez pacjenta następuje założenie aparatu. Lekarz przykleja zamki i pierścienie do zębów pacjenta na stałe używając do tego specjalnego kleju. Jest przyklejony do zebów bezbarwnym klejem, który jest wyczuwalny przez pierwszy tydzień, góra dwa. Potem o nim zapomnisz i nic ncię nie będzie denerwować, nie bój się Jest na tyle dyskretny i cienki, że nie powoduje.


Następnie musimy nosić aparat retencyjny w celu utrwalenia skorygowanego zgryzu, co może. Można nim zrobić najdrobniejsze poprawki estetyczne, ale też wyleczyć ciężką wadę w obrębie szczęki, np. To kwestia indywidualna, którą warto omówić z ortodontą.

Jednakże stały aparat ortodontyczny nosi się zazwyczaj około dwóch lat – okres ten może być zarówno krótszy, jak i dłuższy. Po zdjęciu aparatu stałego konieczne jest utrwalenie efektów leczenia. W tym celu stosowane są aparaty retencyjne. Istnieją również przezroczyste aparaty retencyjne w postaci nakładek na zęby. Z reguły zakładane są one na noc.


Okres noszenia tego typu aparatów to niezwykle indywidualna sprawa. Jednak czasami, gdy chcemy utrzymać proste zęby, musimy zdecydować się na aparat retencyjny stały , który będziemy musieli zakładać do końca życia. Tradycyjny aparat stały (wybierany najczęściej), zbudowany jest z małych zamków (klamerek), które naklejone są na każdy ząb objęty leczeniem. Niemniej jednak stała retencja jest często wybierana przez pacjentów, ponieważ jest zakładana jednorazowo i nie trzeba o niej pamiętać.


Drugim rodzajem retencji jest retencja ruchoma. Wyróżnia się kilka jej rodzajów. Często wybierana jest płytka retencyjna, która swoją budową i wyglądem przypomina ruchomy aparat ortodontyczny. Rozpoczęła Pani leczenie ortodontyczne kilka lat temu. Do decyzji lekarza prowadzącego należy podjęcie ewentualnego zdjęcia aparatu lub jego naprawy.


Proszę się udać do Pani lekarza ortodonty w celu naprawy. Uważam, że to najlepsze wyjście z sytuacji. Ostatnim kosztem jaki należy zaplanować to cena aparatu retencyjnego, który należy założyć zaraz po zakończeniu leczenia. Jego zadaniem jest utrzymanie efektów leczenia na długie lata.


Dziś charakterystyczne aparaty na zęby noszą wszyscy - dzieci i dorośli, aktorzy, piosenkarze, prezenterzy telewizyjni, biznesmeni. Na skorygowanie wady zgryzu nigdy nie jest za późno. Sprawdź oferty i opinie użytkowników!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty