piątek, 19 maja 2017

Protezy zębowe czyszczenie

Czyszczenie protezy zębowej domowymi sposobami nie wystarczy. Używanie protez zębowych wymaga codziennej higieny. Jeszcze kilka lat temu wielu seniorów ograniczało się do czyszczenia protez zębowych domowymi sposobami, takimi jak czyszczenie protezy zębowej octem, który usuwa kamień nazębny lub sodą, która niweluje przebarwienia.


Problemem większości tabletek do czyszczenia jest to, że zabijają bakterie, ale nie usuwają płytki nazębnej z akrylowych części protezy. Najlepiej do tego nadają się kwasy owocowe np.

Możecie pomoczyć protezę w takich roztworze i kwas powinien usunąć płytkę nazębną, bez uszkadzania. Nikotyna jest niestety środkiem silnie brudzącym (może też pozostawiać ślady na wargach i palcach). Czym czyścić protezy zębowe? Ważne jest utrzymanie protez zębowych w czystości. Wymagają one tak samo dokładnej pielęgnacji jak zęby naturalne.


W tym celu stosuje się miękką szczoteczkę z włosia specjalnie przeznaczonego do szczotkowania. Robi się to za pomocą specjalnych tabletek antybakteryjnych, które trzeba wrzucić do ciepłej wody. Potem wystarczy włożyć protezę do tak przygotowanego roztworu (czas podaje producent).

Po wyjęciu protezy należy ją dokładnie opłukać pod wodą. Takie czyszczenie jest bardzo istotnym krokiem, aby móc długo korzystać z protezy. Tabletki czyszczą protezę zębową bez zarysowań, a proteza pozostaje czysta, wolna od przebarwień oraz gładka.


To bardzo wygodny i prosty sposób pielęgnacji protezy, a regularne korzystanie z niego zapewnia dokładne czyszczenie protezy, jak i świeżość każdego dnia. Zmienić koloru protezy zębowej na jaśniejszy niestety nie możemy, ale już oczyścić ją dokładnie z osadu – jak najbardziej. Wyrobienie w sobie zwyczaju codziennego, dokładnego oczyszczania protezy powinno nas uchronić przed powstawaniem kamienia, a jeśli taki się pojawi – szybko go usuniemy. Nie zbierają ani zapachów, ani nie ulegają odbarwieniom.


Protezy elastyczne – higiena. Wystarczy rano i wieczorem czyścić je szczoteczką i pastą do zębów, tak by pozbyć się możliwych bakterii. Lekarz podczas wizyt powinien też przekazać wskazania dotyczące tego, jak użytkowana powinna być proteza acetalowa.


Każda proteza zębowa jest ciałem obcym w jamie ustnej i może negatywnie wpływać na tkanki tego obszaru. Najczęstsze problemy, jakie mogą wystąpić podczas użytkowania protezy to: podrażnienia, stan zapalny i związany z nimi dyskomfort oraz ból. Należy czyścić protezę po każdym posiłku. Aby ruchome protezy zębowe spełniały swoje zadania, należy o nie dbać, w tym także regularnie je czyścić.


Do czyszczenia wykorzystuje się pastę. Wówczas należy robić to, co najmniej dwie minuty, stosując delikatne ruchy okrężne wymiatające.

Użytkownicy sztucznych zębów powinni wiedzieć na czym polega pielęgnacja i czyszczenie protezy oraz usuwanie kamienia nazębnego. Domowe sposoby dotyczące konserwacji uzupełnienia protetycznego dotyczą stosowania m. Niebagatelne znaczenie odgrywa także specjalistyczna szczoteczka do protez i inne środki czyszczące, dostępne np. Dokładnie usuwa płytkę nazębną, osady oraz wszelkie naloty. Elastyczne włókna szczoteczki skutecznie czyszczą zarówno części wewnętrzne jaki zewnętrzne protezy zębowej.


Aby lepiej doczyścić wszelkie uchyłki, zagłębienia w protezie zębowej na końcu główki szczoteczki umieszczono dłuższe włókna. Na protezie, tak samo jak na naturalnych zębach, tworzy się płytka bakteryjna. Jeśli proteza nie będzie codziennie wyjmowana, może stracić biały kolor i połysk. Codzienne czyszczenie protezy szczoteczką i moczenie jej w roztworze do czyszczenia pozwala również uniknąć przykrego zapachu. Jeśli warstwa kamienia na protezie zębowej nie jest tak duża, możemy usunąć ją przy pomocy myjek ultradźwiękowych.


Niektóre gabinety są wyposażone w specjalne urządzenia, które usuwają kamień z protez. Pacjenci z brakami w uzębieniu często decydują się na leczenie protetyczne. Relatywnie nowym rozwiązaniem są protezy akronowe. Cena w tym przypadku jest niższa w porównaniu do mostów czy implantów zębowych.


Efektem takiej kolorystyki tych aparatów jest to, że po umieszczeniu stapiają się one z resztą struktur jamy ustnej, dzięki czemu stają się mniej widoczne. Możliwy jest też wybór nawet całkowicie przezroczystej protezy acronowej - tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty