czwartek, 18 maja 2017

Odruch moro nie zanika

Nie wygaszony odruch Moro może powodować nadwrażliwość ( nadreaktywność ) na bodźce np. Dziecko z odruchem Moro często balansuje na skraju „ walki i ucieczki”. U zdrowych dzieci odruch Moro zanika do 4. Jest to instynktowna reakcja na zagrożenie, mająca na celu przywoływać pomoc i alarmować.


Kiedy zanika odruch Moro? Zdarza się jednak, że nie zostanie on wygaszony na czas.

Jego występowanie, bądź nie, świadczy o zdrowiu dziecka. Przetrwały efekt Moro, czyli taki, który nie zanika wraz z rozwojem dziecka, może wskazywać na nieprawidłowości w obrębie układu nerwowego. To jeden z wielu odruchów, które są widoczne po urodzeniu. Zwykle zanika po 3-miesiącach życia. Związany jest on z każdym ze zmysłów.


Ich rola w pewnym momencie się kończy, dlatego powinny wygasnąć. Jeśli się to nie dzieje i przykładowo odruch nazywany Moro nie wygaśnie do miesiąca i nie przemieni się w wzdrygnięcie, wróży to. Utrzymywanie tego odruchu powyżej pierwszego roku życia ma niekorzystny wpływ na wszystkie systemy zmysłowe w układzie nerwowym.


Jeżeli odruch Moro nie zostanie wygaszony w 3–miesiącu życia, u dziecka utrzymują się przesadne reakcje na zaskoczenie, które mogą powodować stałą.

Mimowolne ruchy u niemowlęcia czy noworodka są zupełnie normalne, ale jednocześnie podlegają kontroli podczas wizyt lekarskich. Informacja o ich zanikaniu służy do oceny poprawności rozwoju dziecka. Przyjmuje się, że odruch moro nie powinien być obserwowany od około 4-miesiąca życia.


Słabnie stopniowo, zanika około czwartego miesiąca życia dziecka. Niektóre odruchy zauważysz, nawet jeśli nie będziesz próbowała ich wywołać, np. Moro, którym malutkie dziecko reaguje na hałas i zmiany pozycji. Reakcje szkraba mogą jednak zależeć od tego, czy jest najedzony, spokojny. Gdy dziecko silnie chwyta rączkami Twoje palce wsuwane w jego dłonie, jest to odruch chwytny - najsilniej widoczny w pierwszych miesiącach życia, potem stopniowo zanika.


Obecność odruchu Moro to nie tylko ruch odwiedzenia rąk w odpowiedzi na nagły bodziec ( taka sytuacja widoczna jest głównie u niemowląt) ale szereg konsekwencji jakie za sobą niesie jak, nadreaktywność sensoryczna np. Najpierw twoje maleństwo wyprostuje ręce i otworzy dłonie, wygnie plecki w łuk i wyprostuje nogi. I nie uwierzę ci,że jest inaczej bo mojej córce zaniknął ten odruch około miesiąca. Moro: dziecko w reakcji na utratę oparcia dla głowy lub na głośny dźwięk gwałtownie prostuje ręce i otwiera dłonie, wygina plecy w łuk i prostuje nogi, a następnie przytula zaciśnięte w piąstki dłonie do piersi.


Jest prawdopodobnie pozostałością pierwotnego odruchu chwytania matki w chwili niebezpieczeństwa. Niektórzy rodzice próbują sprawdzać ich obecność na własną rękę, w domu. To najważniejsze odruchy noworodka. Lepiej jednak tego nie robić.


Pojawia się w odpowiedzi na nagły bodziec typu hałas, nagły. Odruch chwytny rąk zanika około 4.

Jeśli po tym czasie reakcje na bodźce nie wygaszają się, a wręcz nabierają na sile, mówimy o przetrwałym odruchu Moro. Mam ma podobny problem Moja dwumiesięczna córeczka ma bardzo wzmożony odruch moro, wybudza się kilkakrotnie w ciągu dnia ( w nocy jest ok), rozkłada rączki i nóżki na boki, wydaje z siebie głośne dzwięki i zaczyna przwraźliwie płakać. Muszę ją szybciutko podnieść, przytulić - wtedy się względnie uspokaja.


Najlepszym sposobem sa wlasnie cwiczenia i systematycznosc. Taka reakcja jest całkowicie normalna – to właśnie odruch Moro. W rzeczywistości jest to od ruch całkowicie od niego niezależny. Gdy podsuniemy dziecku linę, chwyci ją zaciskając na niej palce dłoni, ale również stóp. W przypadku rączek odruch ten słabnie w okolicy 2-miesiąca, a zanika w 5-miesiącu życia.


Praca stópek przedłuża się natomiast do 6-miesiąca życia. Babińskiego u dzieci traktowany jest jako prawidłowa, fizjologiczna reakcja organizmu, która z czasem zanika i zostaje. Jeśli nie wygaśnie na czas, u dziecka mogą wykształcić się nieprawidłowe reakcje na bodźce sensoryczne i nadwrażliwość ze strony układu.


Najpierw maluch wyrzuca ramiona na boki, a następnie mocnym ruchem zgina je i obejmuje swoją klatkę piersiową. Biorąc pod uwagę, jak bardzo różni się środowisko w brzuchu mamy od otoczenia, w którym maleńkie dziecko musi się odnaleźć po narodzinach, silnym bodźcem mogą być rzeczy dla dorosłych naturalne, takie, na które nawet starsze dzieci nie. I to właśnie one mogą prowadzić do nadpobudliwości psychoruchowej, decydować o problemach w pisaniu, czytaniu, pływaniu czy chorobie lokomocyjnej!


Podkurczy również nóżkę z tej samej strony. Jeśli utrzymuje się zbyt długo, może świadczyć o tym, że dziecko ma dość słabe napięcie mięśniowe. Jeżeli napięcie mięśniowe jest zbyt duże, ten odruch może w ogóle nie występować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty