Kora mózgu - najbardziej zewnętrzna struktura mózgu człowieka i niektórych innych grup kręgowców. Składa się z ciał komórek nerwowych (stanowi więc część istoty szarej układu nerwowego). Pokrywa obie półkule kresomózgowia. Charakteryzuje się warstwową budową.
Kora mózgowa to nagromadzenie ogromnej ilości komórek nerwowych (neuronów) i łączących je synaps. Utworzony przez nie skomplikowany układ jest w stanie odbierać i analizować impulsy docierające z narządów zmysłów, planować i kontrolować ruchy oraz wykonywać inne złożone operacje dotyczące funkcji wyższych.
Kora mózgowa dzieli się na cztery płaty (każdy jest parzysty) i jest tą częścią mózgu, w której zachodzą wyższe czynności umysłowe. Jest odpowiedzialna za nasze typowo ludzkie zdolności takie jak pamięć, język, myślenie, planowanie. Umieszczony jest w tylnej części kory mózgowej.
Odpowiada za widzenie i skojarzenia z nim związane, a także po części za rozpoznawanie barw i głębi. Jego uszkodzenie może skutkować zaburzeniami widzenia, trudnościami w rozpoznawaniu obiektów, zaburzeniami czytania i pisania, halucynacjami wzrokowymi. Nawet niewielki zanik kory mózgowej prowadzi do poważnych zaburzeń w działaniu.
Odpowiada za czucie somatyczne, widzenie, słyszenie, czucie, uczenie się oraz planowanie i polecenie ruchów. Dzieli się na korę starą (układ limbiczny), odpowiadającą zastany emocjonalne i popędy oraz kontrolę podwzgórza i korę nową.
Przysadka mózgowa Przysadka mózgowa jest jednym z najmniejszych gruczołów wydzielania wewnętrznego, ale jednocześnie obdarzonych największą mocą. Wpływa niemal na wszystkie funkcje organizmu. Zaburzenia w pracy przysadki odbijają się na całym naszym życiu. Podsumowanie funkcji kory.
To podsumowanie będzie później częścią ogólnego podsumowania funkcji różnych obszarów mózgu, podczepionego do mapy mózgu. Płat czołowy mózgu odpowiada m. Uszkodzenie tego obszaru mózgu prowadzi do szeregu nieprawidłowości dotyczących zarówno funkcjonowania ruchowego, jak i społecznego. KORA MÓZGOWA – jest pofałdowana i podzielona funkcjonalnie na trzy rejony: pola czuciowe, pola ruchowe, pola kojarzeniowe. W korze mózgowej znajdują się liczne ośrodki odpowiedzialne za różne funkcje. W płacie potylicznym są ośrodki wzrokowe.
LIP odpowiada więc za integrację informacji wzrokowo-przestrzennych, poznawczych i ruchowych, z mechanizmami uwagi. Połączenie kory SI i SSA umożliwiają przepływ informacji pomiędzy lokalizacją wzrokową a pobudzeniem czuciowym. Przykłady: Utrata propriocepcji w wyniku zapalenia nerwów prowadzi do ślepoty ciała!
Kora mózgowa zbudowana jest z ciał komórek nerwowych, które stanowią istotę szarą (w odróżnieniu od istoty białej zbudowanej z włókien nerwowych). Zewnętrzna, silnie pomarszczona powierzchnia półkul mózgowych może sprawiać wrażenie chaotycznej i nieuporządkowanej. Zanik kory mózgowej wiąże się ze spadkiem sprawności umysłowej.
Najczęściej są to problemy z widzeniem i percepcją wzrokową, np.
U człowieka kora mózgowa ma w różnych miejscach różną grubość a co za tym idzie wykazuje pewne różnice w budowie. Kora mózgowa jest najbardziej pofałdowaną częścią mózgu, dzięki temu, jej powierzchnia całkowita wynosi około m2. Poszczególne obszary kory mózgowej odpowiadają za określone funkcje.
Kora mózgowa i pola czuciowe Brodmana KORA MÓZGOWA zawiera: - płatów: czołowy – odpowiadający za wyższż czynność nerwową, ruch. Kora mózgowa stanowi najwyższe piętro ośrodkowego układu nerwowego i odpowiada za świadomy ruch i myśli. Kora mózgowa powinna mieć głębokie zakręty, sploty (to one dają mózgowi charakterystyczny pomarszczony wygląd) i rowki, które powstają przez zawijanie się kory mózgowej.
Kora zawiera ośrodki gromadzące i interpretujące wszystkie informacje, które docierają do mózgu przez narządy zmysłów. Odpowiada za szereg czynności typowo ludzkich, takich jak abstrakcyjne myślenie, planowanie, posługiwanie się gramatyczną mową i pismem, pisanie i rozumienie znaków, rozwiązywanie problemów, sztukę i kulturę. Móżdżek odpowiada za koordynację ruchową i napięcie mięśni, kontrolę postawy ciała i zachowanie równowagi.
Za pośrednictwem włókien nerwowych kontaktuje się z rdzeniem przedłużonym i mózgiem. Zbudowany jest z dwóch połączonych ze sobą półkul o pofałdowanej powierzchni, pokrytych korą móżdżku. Na tym etapie, kora mózgowa jest jeszcze gładka i niezróżnicowana.
W ciągu kolejnych kilku tygodni. Układ nerwowy to złożony system, który sprawuje kontrolę nad wszystkimi procesami zachodzącymi w naszym ciele, a także pozwala nam rejestrować i odbierać to, co dzieje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz nas.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.