Wyjmuj protezę na noc, na co najmniej 6-godzin. Użytkowanie protezy przez cały czas może powodować stany zapalne błony śluzowej. Przechowuj protezę w suchym, szczelnym pojemniku.
Trzymanie w szklance z wodą sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, które trudno całkowicie usunąć podczas mycia, bo akryl jest tworzywem porowatym. Jeśli nosicie protezę, to zapewne dbacie o nią w prawdziwie tradycyjny i staropolski sposób, czyli na noc wrzucacie szczękę do szklanki z wodą, a myjecie ją tylko od czasu do czasu, albo podczas normalnego szczotkowania zębów. Co mnie uderza, to to, że osoby majętne, obnoszące się swoim bogactwem, mają w większości przypadków totalny syf w ustach.
Pal sześć brak uzębienia i brak totalnej higieny jamy ustnej. Czyszcząc protezę zębową pastą, należy myć ją przynajmniej przez minuty. Zalecane są delikatne i okrężne ruchy wymiatające. Pasty mają delikatne właściwości ścierające, nie ma więc potrzeby, by zbyt mocno przyciskać szczoteczkę. Nieprawidłowe rozprowadzanie może powodować, że powierzchnia protezy stanie się szorstka.
W przypadku używania protezy zębowej konieczna jest zarówno higiena protezy, jak i dziąseł. Zaleca się mycie protezy zębowej po każdym większym posiłku. Chodzi również o dotarcie do wewnętrznej części protezy.
Tabletki do czyszczenia protez. Protezy zębowe wymagają regularnego czyszczenia. Po pierwsze dajmy protezie odpocząć. Nie należy nosić jej cały czas, ponieważ może to doprowadzić do stanów zapalnych.
Najlepiej wyjmować ją na noc, na około 6-godzin. Drugą zasadą jest oczywiście regularne szczotkowanie zębów. Zęby należy myć minimum dwa razy dziennie, niezależnie od stanu uzębienia czy protezy. To bardzo wygodny i prosty sposób pielęgnacji protezy, a regularne korzystanie z niego zapewnia dokładne czyszczenie protezy, jak i świeżość każdego dnia. Możesz (wszystko możesz), ale się nie powinno.
W takim przypadku zdecydowanie warto wymienić również szczoteczkę do mycia do protezy. Jeżeli na protezie odłożył się twardy kamień nazębny, nie wolno usuwać go na siłę, np. Czy i jak można wybielić protezę zębową domowym sposobem? Jeśli masz protezę zębową, to prawdopodobnie już wiesz, jak ważne jest codzienne dbanie o jej higienę. Co, gdy zamarzy ci się jeszcze bielszy uśmiech?
Na protezie, tak jak na naturalnych zębach, mogą po pewnym czasie pojawić się przebarwienia. Oprócz codziennego mycia protezy należy ją raz w roku zanieść do protetyka, który dokładnie ją wyczyści. Należy również pamiętać o tym, by myć wszystko to, co pod protezą.
Myj protezę po każdym posiłku.
Regularne mycie protezy pozwoli nie tylko na zachowanie czystości samej konstrukcji, ale przede wszystkim chroni pacjenta przed gromadzeniem się w jego jamie ustnej bakterii. Wtedy z kolei powstaje ryzyko infekcji, przykrego zapachu z ust, a w konsekwencji kolejnej wizyty u stomatologa. Protezę akrylową czy szkieletową myjemy co najmniej razy dziennie. Do mycia służy specjalna szczoteczka do protez.
Szczoteczka ta posiada dwie główki o różnym kształcie włosia. Użyj szczoteczki i pasty do mycia protez. To czyści resztki gruzu poza protezy i ich świeże i miętowy, kiedy wymienić je w ustach. Pobierz wszystkie pasty do zębów się z protezy.
Teraz powinny być czyste, jasne i białe. Niezbędna jest albo przerwa nocna albo kilka przerw krótszych w ciągu dnia. Poza jamą ustną protezę przechowuje się po umyciu na sucho, absolutnie nie w wodzie.
Proteza powinna być oczyszczona po każdym posiłku przez 2-minut. Dlatego jeżeli pacjent zdecyduje się na użytkowanie protezy nylonowej, musi pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej, a także samej protezy. Podczas mycia należy starannie szczotkować wszystkie powierzchnie protezy, szczególnie te, które stykają się z błoną śluzową.
W jego trakcie warto trzymać protezę nad miską lub umywalką wypełnioną wodą. Jeśli zdarzy nam się ją przypadkowo upuścić, nie powinna ulec uszkodzeniu. Proteza zębowa górna całkowita, dzięki podciśnieniu wytworzonemu pomiędzy powierzchnią protezy a podniebieniem, trzyma się stabilnie. Dolna proteza zębowa całkowita może się przesuwać, a nawet wypaść.
Rozwiązaniem są specjalne preparaty stworzone na kształt kleju, który pomaga utrzymać protezę na miejscu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.