piątek, 16 września 2016

Właściwości lecznicze lawendy

Aromatyczna LAWENDA: właściwości lecznicze i zastosowanie lawendy. Właściwości lecznicze lawendy. Przyjrzyjmy się teraz właściwościom, dzięki którym lawenda stale znajduje się w kręgu zainteresowania osób zajmujących się ziołolecznictwem:. Wykorzystywana jest zarówno w przemyśle jak i ziołolecznictwie.


Szczególnie ceniony jest olejek lawendowy. Stosuje się go coraz częściej, raczej jako lek pomocniczy w zakażeniach oskrzeli, nieżycie oskrzeli z rozedmą, nieżycie u palaczy.

Lawenda – właściwości lecznicze. Lecznicze właściwości lawendy są bardzo szerokie. Roślina ta największą rolę spełnia w przemyśle perfumeryjnym, ale znajduje także szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej.


Ma również liczne właściwości lecznicze. Jakie dokładnie właściwości ma lawenda? Jeżeli cierpimy z powodu problemów ze strony układu trawiennego, również powinniśmy zaopatrzyć domową apteczkę w lawendę.


W efekcie pozbędziemy się takich dolegliwości, jak zaparcia, kolki czy. Ponadto lawenda posiada właściwości przeciwbakteryjne, które warto wykorzystać w leczeniu bakterii w chociażby zapaleniu płuc. Z lawendy produkuje się maści i olejki, które warto wykorzystać podczas przeziębienia, grypy, zapalenia krtani i migdałków.

Można nią nacierać ciało i wdychać w inhalacjach. Dzięki przeciwbakteryjnym i antyseptycznym właściwościom olejku lawenda stosowana jest. Uspakajające i wyciszające właściwości lawendy nie są nikomu obce.


Dlatego też, brytyjscy naukowcy z University of Central Lancashire zdecydowali się podać grupie ochotników przed seansem filmowym tabletki zawierające lawendę. Zwłaszcza ostatnio coraz modniejsza biała lawenda na pniu. Wystarczy przywiązać gałązki nitką i ususzyć. Jednak, jest ona czymś więcej, niż tylko pięknym kwiatem.


Posiada ona wiele zdrowotnych właściwości, z których ludzie korzystają od wieków. Często pełni funkcje ozdobne, ciekawie urozmaicając ogrody. Nie każdy jednak wie o jej licznych właściwościach zdrowotnych – pomaga w leczeniu wielu chorób.


Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego. Mimo, że udowodniono uspakajające właściwości olejku z lawendy, to ostatnie badania pokazały również inne właściwości lecznicze. Olejek lawendowy może być wykorzystywany w aromaterapii. Ona zaś może wspierać prawidłowe krążenie, jednocześnie wpływa na zmniejszanie ilości kortyzolu (hormon stresu) we krwi.


Miód lawendowy uznawany jest za jedną z najszlachetniejszych odmian miodów europejskich. Pozyskiwany z kwiatów lawendy wąskolistnej, zawdzięcza jej swój wyjątkowy aromat. Dzięki zawartości olejku lawendowego wykazuje silne właściwości antyseptyczne.


Jest doskonałym lekiem na nerwicę, migrenę, kłopoty ze snem. Likwiduje wzdęcia, nudności, poprawia apetyt, łagodzi infekcje żołądka i jelit, niestrawność oraz kolkę.

Jak już wspomnieliśmy lawenda uspokaja, harmonizuje centralny układ nerwowy. Poprawia nastrój, ale też ułatwia koncentrację. Wpływają one tonująco na cały układ nerwowy, co oznacza łagodzenie skutków różnorodnych stresów. Zalety lawendy doceniono również w kuchni.


A jakie właściwości i zastosowanie ma lawenda? Te cenne właściwości jak smak zapach czy działanie lecznicze nie zawsze posiadają całe rośliny, a tylko mogą przejawiać określone ich części, jak liście, łodygi, kwiaty, owoce nasiona, korzenie lub kora. Do ziół zaliczamy tysiące najróżniejszych roślin od małych. Granat i jego właściwości lecznicze. Obecnie w Polsce jeszcze nie doceniany.


Kwiaty lawendy zawierają garbniki, triterpeny, kumaryny, fitosterole, antocyjany, kwasy organiczne i sole mineralne. Jednak najcenniejszym składnikiem kwiatów lawendy jest olejek eteryczny. Substancje zawarte w kwiatach lawendy są pomocne przy problemach z układem trawiennym. Z jej kwiatów przyrządza się herbatkę, która działa uspokajająco. Doskonale radzi sobie z bólem głowy.


Sole, do których dodano olejek lawendowy pomagają przywrócić świadomość osobom, które zemdlały. Ci, których dopadła chrypka, również mogą sięgnąć po herbatkę lawendową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty