wtorek, 13 września 2016

Amputacja kończyny dolnej rehabilitacja

Aby efekt był zadowalający wymagana jest obecność wielu form leczenia. Informacje dla pacjentów po amputacji. POSTĘPOWANIE PO AMPUTACJI kończyny dolnej. Terapia obrzękowa i ułożenie : Po operacji kikut jest opuchnięty bolesny i wrażliwy na dotyk.


Tego rodzaju zjawisko jest normalną reakcją pooperacyjną i po upływie kilku tygodni powinna ustąpić. Poziomy amputacji kończyny dolnej. Co oznacza wyrażenie amputacja i dlaczego się amputuje kończyny? Tego typu amputacje są konieczne gdy nie można wyleczyć chorych części ciała, a życie pacjenta jest wskutek tego zagrożone. Podsumowując, proces pielęgnacji i rehabilitacji pacjenta po amputacji kończyn dolnych jest długofalowy i obejmuje przygotowanie kikuta do zaprotezowania, ogólne wzmocnienie całego organizmu oraz naukę chodzenia o kulach łokciowych lub o balkoniku, a dopiero później w upragnionej protezie.


Najczęściej wykonywane są amputacje poniżej stawu kolanowego. Ból po zabiegu jest częstym powikłaniem. Amputacja kończyny dolnej – fizjoterapia. Ważne jest odpowiednie postępowanie po amputacji kończyny dolnej i rehabilitacja.


Po amputacji kończyny dolnej pacjent zwykle jest zachęcany do korzystania z wózka inwalidzkiego w początkowej fazie rehabilitacji. Skierowanie wystawia lekarz rodzinny. Rehabilitacja Po wypisaniu ze szpitala niezbędna jest jak najszybsza fizjoterapia.


Początki rehabilitacji służą. Najczęstszymi przyczynami amputacji u osób młodszych są: urazy, nowotwory kości oraz przewlekłe stany zapalne kości. Mogą również wystąpić amputacje wrodzone.


Amputacja kończyny dolnej rehabilitacja

W procesie usprawniania bierze się pod uwagę wszystkie narządy, dlatego podczas rehabilitacji wykonywane są m. Wyłuszczenie – odjęcie kończyny poprzez rozdzielenie kości w obrębie stawu, bez przecięcia kości. Musi przebiegać w przyjaznej atmosferze, przy dużej wyrozumiałości w stosunku do pacjenta, ponieważ zabieg ten okalecza go nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Kończyna w nowym kształcie.


Zaraz po amputacji pojawia się obrzęk, gdy zniknie, można zacząć formowanie kikuta, bo to od jego stanu zależeć będzie skuteczne korzystanie z protezy. Na każdym etapie rehabilitacji higiena kikuta stanowi kluczowe zagadnienie. Jego mycie należy zacząć zaraz po ściągnięciu szwów i zagojeniu się rany. Jak większość pacjentów po amputacji zapewne odczuwasz ból związany z gojeniem się rany pooperacyjnej, obawiasz się ograniczeń wynikających z utraty funkcji odjętej.


W trakcie rehabilitacji po amputacji kończyny dolnej samodzielnie będziesz zajmował się kikutem, bliznami i nogą zachowaną. Lekarze i pielęgniarki zadbają o czyszczenie rany, zmianę opatrunków, do Ciebie natomiast będzie należała troska o kikut i zdrową nogę. W przypadku amputacji podudzia lub uda kikut kończyny dolnej wytwarza się w taki sposób, aby po zagojeniu możliwe było jego zaprotezowanie.


Jak przebiega rehabilitacja pacjentów z protezą kończyny dolnej? Czy wiesz jak przebiega rehabilitacja po endoprotezoplastyce kończyny dolnej? Przygotowanie do zaprotegowania U pacjentów po amputacji kończyn dolnych niezwykle ważny jest tzw.


Protezy kończyn dolnych. Menu Przeskocz do treści. Nauka chodzenia w protezie kończyny dolnej. Rehabilitację po amputacji należy zacząć w miarę dobrego ogólnego stanu pacjenta jak najwcześniej. Kilka dni po odjęciu kończyny dolnej można rozpocząć wykonywanie z pacjentem ćwiczeń czynno-wolnych, a następnie ćwiczenie czynno-wolnych z oporem.


Zatkane naczynia krwionośne nie przepuszczają odpowiedniej ilości krwi, co w konsekwencji prowadzi do niedokrwienia - niedotlenienia oraz niedożywienia tkanek kończyn dolnych, zaburzeń odczuwania bólu oraz do trudno gojących się owrzodzeń. Niedokrwiona stopa nie tylko może doprowadzić do utraty kończyny, lecz także życia. Zazwyczaj stosuje się ją, kiedy zagrożone jest życie pacjenta, na przykład z powodu choroby nowotworowej, naczyniowej lub ogromnego zniszczenia tkanek spowodowanego wypadkiem. Kluczowa jest rehabilitacja i oswajanie się ze swoim ograniczeniem krok po kroku. W przypadku ujęcia kończyny dolnej bardzo często pacjenci muszą zacząć od nauki chodzenia.


W Warszawskich Zakładach Sprzętu Ortopedycznego obejmujemy pacjentów pełnym programem powrotu do życiowej aktywności. Może być wynikiem nieszczęśliwego wypadku lub uszkodzenia tkanek przez postępujący nowotwór, miażdżycę, cukrzycę i inne choroby przewlekłe. Wykorzystujemy wysokiej jakości sprzęt rehabilitacji oraz skuteczne metody leczenia. Szeroki zakres specjalności w zakresie rehabilitacji.


Jak powinna wyglądać fizjoterapia po amputacji kończyn dolnych? Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna w powrocie do maksymalnej sprawności? Zachęcamy do lektury wywiadu z naszym specjalistą w którym wyjaśnia on fundamentalne znaczenie aktywności fizycznej oraz wskazuje konkretne ćwiczenia. Dowiedziałem się,że mogę skorzystać z rehabilitacji ogólnoustrojowej ale nie wiem gdzie są takie ośrodki i od kogo muszę mieć skierowanie.


O rozpoczęciu rehabilitacji na oddziale ortopedycznym decyduje lekarz prowadzący.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty