Rzadziej notujemy ekstrakcje z powodów chorób przyzębia, paradontopatii, urazów mechanicznych i innych. Generalnie protezy szkieletowe mają bardzo dobrą opinię. Według specjalistów i pacjentów, proteza szkieletowa, szczególnie proteza szkieletowa na zatrzaskach, jest to najwygodniejszy typ protezy ruchomej.
Minusem tego rodzaju uzupełnienia brakujących zębów jest też wygląd protezy na zatrzaskach, która częściowo jest widoczna, przez co traci na estetyczności. Alternatywne rozwiązanie stanowi proteza szkieletowa bezklamrowa, gdyż nie da się jej dostrzec przez osobę postronną. Proteza szkieletowa cena, – co ma na nią wpływ.
Na cenę protez szkieletowych ma wpływ wiele czynników. Pierwszym i podstawowym jest rodzaj zastosowanego materiału im lepszy tym proteza będzie droższa. Jeśli zdecydujemy się wspólnie z lekarzem na dodatkowe elementy takie jak wspomniane zatrzaski czy zasuwy to cena całego leczenia wzrośnie o koszt wykonania koron z elementami. Dla przykładu proteza szkieletowa górna na zatrzaskach kosztuje od ok. Higiena protez szkieletowych.
Tak jak każde uzupełnienie protetyczne ruchome, czyli takie, które pacjent może samodzielnie wyciągać z jamy ustnej, protezę szkieletową trzeba zdejmować na noc. Raczej nie, myślę że będziesz miał takie haczyki z cienkiego drucika, do tego nie szlifuje się zębów. Chyba, że Twój dentysta będzie chciał zrobić na którymś z tych zębów po lewej taki sam zatrzask, ale wtedy musiałby przeleczyć kanałowo taki ząb i ściąć go do dziąsła.
Oczywiście takie zatrzaski zdecydowanie lepiej utrzymują protezę niż haczyki z drutu-bez. Protezy można stosować dopiero wówczas, gdy ubytki są na tyle duże, że nie da się stosować mostka. Wystarczy sama woda lub szare mydło (np. Jeleń). Na zachowanych zębach Pacjenta, które się okoronowuje, osadza się koronę z zasuwą bądź zatrzaskiem.
Protezę tą można jednak wykonać tylko przy częściowych brakach zębowych (nie można jej wykonać przy bezzębiu całkowitym). W przeciwieństwie do protez osiadających akrylowych proteza szkieletowa nie osiada na błonie śluzowej (nie uciska kości). Komfort użytkowania protez szkieletowych jest o wiele wyższy niż niż protez akrylowych, ale nie taki, jak koron czy mostów. Jakie są wady i zalety protez szkieletowych? Ile kosztuje proteza szkieletowa i czy jest refundowana przez NFZ?
W przypadku pojedynczych braków w uzębieniu lekarz stomatolog może wykonać most protetyczny albo protezy zębowe częściowe. Wśród tych drugich najlepszym rozwiązaniem są protezy szkieletowe – opinie pacjentów. Stosuje się je w przypadku, gdy pacjent zachował część własnego uzębienia – są osadzane na innych zębach za pomocą jednego z dostępnych systemów mocowań. Zobacz, jakie mają właściwości i zastosowanie poszczególne protezy szkieletowe: na zatrzaskach, na zasuwach, teleskopowa, klamrowa, acetalowa. Protezy bezklamrowe – luksusowe rozwiązania przy częściowym bezzębiu - studium przypadku (21) - Duration: 3:49.
Marzanna Danecka Stomatologia. Dentysta, Implanty, Licówki Porcelanowe. Protezy acetalowe wykonane są ze specjalnego materiału zwanego acetalem, który jest materiałem termoplastycznym, o wysokiej homogenności.
Posiadają wszystkie zalety standardowych protez szkieletowych, ale jednocześnie nie posiadają widocznych metalowych klamer – tak niepożądanych zwłaszcza w przednim odcinku uzębienia.
Ten rodzaj uzupełniania protetycznego, wypełniającego braki w uzębieniu, jest chętnie wybierany przez pacjentów z uwagi na jego elastyczność, niedużą powierzchnię, wytrzymałość i dobrą przyczepność. Implanty, protetyka, profilaktyka, leczenie, diagnostyka, dentyści dziecięcy. Cena od 9zł Zapytaj o raty. Chronią układ stomatognatyczny przed zniszczeniem i właściwie rozkładają siły zgryzowe na podłożu. Protezy szkieletowe to ruchome uzupełnienia protetyczne utraconych zębów.
Pomimo niezbyt ciekawego wyglądu na pierwszy rzut oka, proteza ta jest bardzo wygodna, a przede wszystkim pacjenci bardzo szybko się do niej przyzwyczajają! Czy proteza szkieletowa jest estetyczna? Różni się ona od zwykłej protezy (osiadającej ) ty że wykorzystuje się w jej wykonaniu metalowe elementy które powodują lepsze odczucia u pacjenta a zatrzaski powodują wzrost stabilności i estetyki.
W odróżnieniu od nich wykonane są z acetalu – materiału termoplastycznego o wysokiej homogeniczności, odpornego na zginanie, dzięki temu są bardziej estetyczne i idealne dla osób z alergią na metale. Materiałami stosowanymi do wykonania szkieletu protezy mogą być chrom, kobalt, molibden, złoto, platyna lub tytan. Jednym z rozwiązań są protezy szkieletowe, w których jako elementy retencyjne (podtrzymujące) stosowane są zatrzaski lub zasuwy. Zdarza się też, że wcześniej wymienione elementy retencyjne stosowane są w pracach kombinowanych, tzn. Protezy zębowe (potocznie protezy dentystyczne) utrzymywane na zatrzaskach są jednym z wygodniejszych rozwiązań w przypadku protez ruchomych.
Są sztywno utrzymywane na miejscu, nie przemieszczają wie w żadną stronę. Są na tyle wygodne, że można o nich zapomnieć. Elementami utrzymującymi protezy szkieletowe są metalowe klamry.
Są one sprężyste co sprzyja lepszemu utrzymaniu się na zębach, nie powodując spadania podczas jedzenia. Są one mało kosmetyczne ale obecnie można je zastąpić precyzyjnymi elementami mocującymi jak zatrzaski, zasuwy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.