piątek, 22 kwietnia 2016

Aparaty stałe na zęby rodzaje

Aparat ortodontyczny Twój aparat ortodontyczny będzie taki jak Ty. Twój ortodonta dokładnie dopasuje go do Twoich indywidualnych cech i zastosuje odpowiednią procedurę leczenia. Warto poznać typy i ceny aparatów ortodontycznych.


Zakłada się go na zęby stałe. Kiedyś aparat ortodontyczny kojarzył się z „żelastwem”, które nosiły dzieci i nastolatki. Dzisiaj osoby z aparatem na zębach to częsty widok również wśród dorosłych, którzy chcą wyleczyć wady zgryzu, mieć piękny uśmiech i zdrowsze zęby.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych i kto powinien je nosić? Stały aparat na zęby – rodzaje. Ortodoncja to nieustannie rozwijana dziedzina stomatologii, dzięki czemu w gabinetach ortodontycznych pojawiają się kolejne rodzaje aparatów ortodontycznych. Najpopularniejsze są aparaty stałe.


Aparat stały działa poprzez wywieranie nacisku na określone zęby, powodując ich powolne przemieszczanie w obrębie kości. Po pewnym czasie takie nieprawidłowo ustawione zęby zajmują właściwą pozycję względem sąsiadujących z nim oraz przeciwstawnych zębów. Aparaty ruchome tworzone są zazwyczaj z akrylowej płytki, drucianych pętli przypasowanych do zębów, klamer, ewentualnie sprężyn czy śrub. Rodzaje aparatów ortodontycznych stałych.


Aparat stały pozwala na leczenie znacznie poważniejszych wad zgryzu niż aparat ruchomy (zdejmowany).

Podczas planowania leczenia lekarz ma wpływ na ostateczną pozycję zębów oraz sekwencję ruchów, ustala na które zęby aligner działa w danym momencie leczenia. Aparat Invisalign wywiera mniejszą siłę na zęby niż standardowy aparat stały, dzięki czemu wrażliwość zębów podczas leczenia jest mniejsza. Gdy mowa o aparacie ortodontycznym, na myśl przychodzi nam najczęściej typowy wygląd zamków metalowych. Jeśli jednak zęby mają odcień żółtawy, zamki szafirowe są bardziej widoczne niż ceramiczne.


Pudełka na aparaty ortodontyczne. Zestaw dla pacjentów z aparatami stałymi, zawiera: trzy rodzaje szczoteczek, wosk, nitka stomatologiczna, lusterko stomatologiczne. Pierwsza pomoc - kłopoty z aparatem. W wielu przypadkach pacjent może sam sobie skutecznie udzielić pierwszej pomocy w sytuacjach kiedy aparat powoduje dyskomfort lub sprawia.


Na leczenie ortodontyczne coraz częściej decydują się osoby 30–40-letnie. Bo zdrowe i zadbane zęby są dziś tak samo ważne jak piękna fryzura lub modne ubranie. Na szczęście na skorygowanie wady zgryzu nigdy nie jest za późno. Nowoczesna ortodoncja oferuje pacjentom wiele modeli aparatów, mniej lub bardziej. Aparat tradycyjny - metalowy, ceramiczny, szafirowy.


Tradycyjny aparat stały (wybierany najczęściej), zbudowany jest z małych zamków (klamerek), które naklejone są na każdy ząb objęty leczeniem. Aparat składa się również z drutu oraz ligatur (tzw. gumek), za pomocą których mocuje się drut do zamków. Stałe aparaty na zęby, czyli stałe aparaty ortodontyczne, są najważniejszym elementem leczenia wad zgryzu. Noszenie aparatu skutkuje stopniową poprawą ułożenia zębów w łuku.


Proces jest długotrwały, ale leczenie ortodontyczne jest jedynym sposobem na całkowite pozbycie się nękającej nas wady zgryzu. Do leczenia ortodontycznego wykorzystuje się ruchome lub stałe aparaty na zęby.

Ich wybór zależy od rodzaju wady, ustalonego przebiegu terapii oraz wieku pacjenta. Najogólniej aparaty na zęby można podzielić na dwa rodzaje, tzn. Jak sama nazwa wskazuje, są to aparaty wyjmowane. Można je wyjąć w dowolnym momencie, np.


Aparaty stałe cienkołukowe są zakładane na zęby stałe na cały okres leczenia, bez możliwości wyjmowania z jamy ustnej. Składają się z zamków metalowych lub porcelanowych przyklejanych do powierzchni wargowych lub językowych zębów oraz rurek lub pierścieni umieszczanych na zębach trzonowych. Nosi się go przez cały okres leczenia. Jego założenie polega na przyklejeniu do zębów tzw. Ligatury mogą być różnokolorowe i różnokształtne.


Na kolejnych wizytach u ortodonty gumki i łuk wymienia się na nowe. Kiedy dziecko powinno nosić aparat na zęby? Jaki aparat ortodontyczny zastosować?


Który aparat jest najlepszy ? Ile kosztuje stały aparat na zęby?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty