czwartek, 11 lutego 2016

Neurastenia objawy

W przebiegu neurastenii dolegliwości występujące u pacjentów dotyczą zarówno sfery psychicznej, jak i cielesnej. W pierwszym z wymienionych przypadków dochodzi przede wszystkim do pojawiania się u pacjentów zmęczenia. Inne objawy neurastenii to niemożność skoncentrowania się, kołataniem i przyspieszonym biciem serca a czasem bólami w jego okolicy, chronicznymi bólami głowy, obniżeniem nastroju, porannymi zawrotami głowy, płaczliwością, potliwością, drżeniem rąk, zaburzeniami jelitowymi (wzdęciami, zaparciami) a także spadkiem libido. To najczęściej występujący rodzaj nerwicy, do którego powstania przyczyniają się realia XXI wieku – ciągły stres, presja czasu.


Neurastenię można określić inaczej jako zespół zmęczenia.

Najczęściej jest stosowany podział Iwanowa-Smolenskiego. Wyróżnia on między innymi neurastenią hiposteniczną, w której to głównymi objawami są zmęczenie, znacznie obniżona sprawność oraz silne odczucie niepokoju. Objawy neurastenii są na tyle niespecyficzne, że bywają nierzadko mylone ze zwykłym przemęczeniem, wynikającym między innymi ze stresującego trybu życia. Zobacz, jakie są typowe dla neurastenii objawy, jak wygląda jej leczenie, a także czym nerwica neurasteniczna różni się od histerycznej. Objawy neurastenii mogą być powodem zespołu przemęczenia i wypalenia zawodowego, ( bywa mylnie potocznie określana, jako choroba zawodowa).


Potoczne określenie neurastenia lękowa może sugerować zaburzenia lękowe bądź depresyjne. Leczenie neurastenii nie odbiega od standardowych sposobów leczenia zaburzeń nerwicowych.

Nie jest do końca sprecyzowana jej przyczyna, a objawy uważane są za nieswoiste, co oznacza, że mogą sugerować wiele. Jest ona rodzajem nerwicy, w której głównym objawem jest uczucie nieustającego zmęczenia psychofizycznego. Schorzenie to znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i wymaga terapii oraz zmiany nawyków życiowych.


To wynik zmęczenia organizmu, który nie jest w stanie przyjąć kolejnej dawki obciążających bodźców. Nerwica neurasteniczna (neurastenia) powoduje wybuchy złości z byle powodu, a jednocześnie sprawia, że czujemy się zmęczeni, wypaleni, ospali. Natomiast neurastenia hipersteniczna sprawia, że chory ma częste wybuchy złości, a do tego jest permanentnie rozdrażniony i jest nadwrażliwy na różne bodźce, np. Są różne podejścia odnośnie klasyfikowania neurastenii, ale ze względu na objawy można wyróżnić też inny podział na dwa rodzaje choroby.


Dlatego, żeby rozpoznać neurastenię, trzeba z całą pewnością wykluczyć inne przyczyny chronicznego zmęczenia. Niektóre objawy neurastenii ustępują samoistnie na jakiś czas, po to aby powrócić jak bumerang po jakimś czasie. Ważne, aby nie czekać na wyciszenie się choroby, tylko na bieżąco informować lekarza o swoich dolegliwościach, co z pewnością przyspieszy terapię. Schorzenie może doprowadzić do utrzymujących się stanów podwyższonego napięcia. Jest jedną z nerwic, dotykającą coraz więcej ludzi.


Objawia się chronicznym zmęczeniem i nadmierną pobudliwością na bodźce. Towarzyszy jej szereg przykrych dolegliwości, począwszy od bólu mięśni, skończywszy na trudnościach z koncentrację. Zanim jednak zostaną one omówione, dojdziemy najpierw.


W istocie jest to poważne wyczerpanie układu nerwowego.

Ze względu na podobieństwo objawów, jest czasami identyfikowana z zespołem przewlekłego zmęczenia, jednak, jak wykazały badania, te stany mają różne pochodzenie, dlatego leczenie powinno być inne. Mieszanka stosowana wspomagająco w leczeniu neurastenii. Choroba neurastenia jest to jedna a zarazem najczęstsza postać nerwicy. Charakterystycznym jej objawem jest zbyt szybkie wyczerpywaniem się układu nerwowego, zwiększoną pobudliwością. Innymi objawami są brak skupienia uwagi, niepokój, drażliwość, kołatanie serca, bóle w okolicach klatki piersiowej oraz gól głowy.


Przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji i drażliwość – to dolegliwość, z którymi często mamy do czynienia w okresie jesienno-zimowym. Brak światła, nieprzyjazna pogoda, zmiana diety i ubioru na cięższy, wpływają na nasze samopoczucie. Jednak nie zawsze są to objawy dotyczące naturalnej jesiennej zmiany nastroju.


Czasem w ten sposób objawić się może neurastenia. Ten uciążliwy objaw towarzyszy pacjentowi po minimalnym. W dzisiejszej notce pragnę przybliżyć wam jednostkę chorobową, jaką jest neurastenia.


Zainspirowała mnie do tego powszechność tego zaburzenia i trudności z jej diagnostyką. Czym jest, po czym możemy poznać to zaburzenie, jakie objawy mogą nas naprowadzać na zdiagnozowanie, jak leczyć – to wszystko w poniższym poście. Termin ten jest używany coraz rzadziej z uwagi na ciągłe zmiany klasyfikacji i nazewnictwa zaburzeń psychiatrycznych. Do obrazu neurastenii należy przede wszystkim ciągłe uczucie zmęczenia, osłabienia.


Taki zespół objawów jest nazywany astanią. Mogą się one pojawić w przebiegu lub po różnych chorobach, szczególnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty