poniedziałek, 29 lutego 2016

Aparat retencyjny ruchomy

Aparat retencyjny – stały lub ruchomy. Retainery dzielą się na stałe i ruchome. Te pierwsze mają przeważnie postać cienkiej szyny ze stali nierdzewnej, przyklejonej do tylnej powierzchni zębów materiałem kompozytowym lub specjalnym klejem. Zazwyczaj obejmuje ona siekacze i kły.


Jeśli nie wiesz, jak dokładnie czyścić swój aparat retencyjny, zapytaj o to swojego lekarza. Jeśli masz aparat ruchomy i często zapominasz, gdzie po położyłaś, możesz zakupić sobie specjalne pudełeczko na aparat i mieć go zawsze przy sobie.

Ceny kompletu aparatu retencyjnego wahają się między 8zł a tys. Choć po zdjęciu stałego aparatu zęby znajdują się już w prawidłowej pozycji, to. Stały aparat retencyjny – to tak naprawdę drut retencyjny, który przykleja się na wewnętrznej powierzchni zębów.


Plusem jest to, że pacjent nie musi pamiętać o jego regularnym zakładaniu gdyż jest on przyklejony na stałe. Natomiast minusem jest, że przyklejenie aparatu. Wyjmowane aparaty retencyjne.


Do aparatów ruchomych należy również aparat retencyjny wyjmowany. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego konieczne jest utrzymanie efektu leczenia. Leczenie retencyjne jest etapem, na którym zęby są podatne na przesunięcia, a jego celem jest utrwalenie efektów osiągniętych podczas długotrwałego prostowania zębów.

Zobacz, na czym polega istota działania tego typu urządzeń i jakie wyróżnia się podstawowe typy. Zobacz także, jak długo powinno się nosić płytki lub szyny retencyjne. Nie ma uniwersalnych ram czasowych leczenia retencyjnego.


Jedni pacjenci noszą retainer krótko, inni dłużej. Przyjmuje się, że aparat retencyjny stały lub ruchomy należy nosić do kilku lat, przeważnie przez połowę tego czasu, jaki pacjent poświęcił na leczenie z zastosowaniem aparatu ortodontycznego. W tym celu stosowane są aparaty retencyjne. Mają one za zadanie utrzymać zęby we właściwym położeniu, które udało się osiągnąć za pomocą aparatu ortodontycznego. Możliwość takich aparatów jest ograniczona, ponieważ pozwalają korygować lekkie wychylenia się zębów, a nie poważne wady zgryzu.


Ich zaletą jest to, że pacjent może je samodzielnie zdejmować. Podstawowy podział obejmuje aparaty ruchome i stałe. Zdjęcie aparatu ortodontycznego i leczenie retencyjne.


Ostatnim etapem prostowania zębów jest retencja, czyli utrwalenie efektów. Najczęściej mają one postać wkładek akrylowych, które przypominają nieco aparaty ruchome. Do retainerów ruchomych o znaczeniu historycznym należą szyny odlewane ze stali bądź złota. W połowie lat sześćdziesiątych Nahoum opisał przezroczyste szyny z erkopressu (ryc. 3) jako zdejmowane aparaty retencyjne.


Decyzję o najlepszej metodzie podejmuje ortodonta. Potem lekarz stopniowo skraca czas noszenia. W przypadku aparatu ruchomego to sam pacjent – zgodnie z instrukcjami i zaleceniami lekarza – decyduje, kiedy aparat zakłada, a kiedy zdejmuje.

Konieczność noszenia aparatu retencyjnego uzależniona jest indywidualnie od każdego z pacjentów. Higienę aparatu prowadzimy zależnie od tego, czy jest to aparat założony na stałe na zęby czy ruchomy, czyli wyjmowany. Jeśli nosimy stały aparat retencyjny, jego przyklejone w jamie ustnej elementy wymagają szczególnej dbałości. W okolicach aparatu mogą odkładać się resztki pokarmowe i osady, dlatego ważne jest, by po każdym. Nie jemy w nim, ponieważ go uszkodzimy.


Poza tym jest to pierońsko niewygodne #128578; Zdejmujemy aparat ruchomy przez delikatne obustronne podważanie lub pociąganie klamer. W konsekwencji może to doprowadzić do jego odkształcenia. Jednym z nich jest stały aparat retencyjny. Wizyty retencyjne, to wizyty po zakończonym leczeniu ortodontycznym, podczas których sprawdzane są retainery i relacje międzyzębowe.


Jest cieńsza i delikatniejsza od aparatu wyjmowanego. Pamiętaj, aby zabierać aparat retencyjny do dentysty, u którego będziesz leczyć zęby. Zwykle zakłada się ją na noc. Mali pacjenci, którzy noszą aparat ruchomy zgodnie z zaleceniami, mogą uniknąć noszenia aparatu stałego w przyszłości. Może to więc być dużą oszczędnością w domowym budżecie za kilka lat.


Refundacja NFZ na aparat dla dziecka. Rodziców zapewne ucieszy fakt, że za aparat ruchomy dla dziecka nie muszą nic płacić. Niektóre z nich przymocowuje się do uzębienia na stałe, inne – zakłada na zęby jedynie na noc.


Wówczas leczenie retencyjne trwa mniej więcej tyle samo czasu, ile trwała. Zaprojektowany przez ortodontę i wykonany przez technika aparat ortodontyczny powinien być solidnie noszony przez pacjenta. Czy aparat ruchomy wam pomógł ? Płytka retencyjna Hawley’a jest przeznaczona dla pacjenta który zakończył leczenie aparatem stałym.


Płytka Hawley’a składa się z płyty akrylowej, łuku wargowego okalającego każdy ząb od 3-lub wykonanego z akrylu oraz z klamer utrzymujących.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty