wtorek, 16 października 2018

Zwyrodnienie stawu barkowego

Zwyrodnienie stawu barkowego

Zwyrodnienie barku coraz częściej dotyka aktywnych fizycznie ludzi młodych. Na chorobę zwyrodnieniową nie ma skutecznego lekarstwa, al. Specjaliści opowiadają, jak dbać o barki, by uniknąć zwyrodnienia stawu barkowego i związanego z nim bolesnego stanu zapalnego.


Zwyrodnienie stawu barkowego

Bark potrafi dać się we znaki – kiwa głową doktor Zbigniew Straszak, ortopeda. To duży staw, a nie ma dobrego osadzenia. Panewka łopatki jest płytka i nie obejmuje całkowicie głowy kości ramiennej.


U ludzi młodych choroba z reguły związana jest z uprawianiem sportu. Re: Gdzie rtg-dysplazja stawu barkowego -kostna - zwyrodnienie, które polega na zgrubieniu chrząstki stawowej. Wet mogly by nas tutaj poratowac - prosimy:) czy dysplazja barkowa ma cos wspolnego z lokciowa? U osób zmagających się z dolegliwością, chrząstki stawów, które umożliwiają łagodne przesuwanie się kości względem siebie, ulegają wyniszczeniu.


W miarę upływu czasu chrząstka ulega coraz większemu zużyciu, a przylegające do niej kości stawów ulegają deformacji, tworząc wyrostki kostne. Czy używanie takiego wibrującego masażera jest wskazane? Staw barkowy zasadniczo składa się ze stawu barkowo-obojczykowego, łopatkowo-ramiennego, przestrzeni podbarkowej i przestrzeni łopatkowo-żebrowej. Dolegliwości bólowe możemy odczuwać w sytuacji, gdy chociaż jeden z ww. U osób młodych występowanie zmian zwyrodnieniowych stawu ramienno-łopatkowego, związane jest głównie z uprawianiem sportu.


Nie ma jednej definicji choroby zwyrodnieniowej stawów, ale specjaliści są zgodni, że przyczyną dolegliwości jest brak równowagi między niszczeniem a odbudową w obrębie chrząstki stawowej. Czynnikami, które otwierają drogę zwyrodnieniu stawów są: nadmierne przeciążenie stawu i obniżenie jakości elementów budujących staw. Staw barkowy, ze względu na wielką ilość wykonywanych w nim w ciągu życia ruchów, narażony jest na mikrourazy, które z wiekiem prowadzą do degeneracji chrząstek stawowych i uszkodzeń kości.


Związane z tym nawracające, niewielkie zapalenia tkanek, wysięki lub nieduże krwawienia do jamy stawowej. Omartroza to choroba zwyrodnieniowa stawu łopatkowo-ramiennego. Dochodzi do niego w przypadku uszkodzenia powierzchni stawowych łopatkowo-ramiennego.


Zmiany te zachodzą dość powoli. Składają się na niego kolejno następujące po sobie etapy. Najpierw pojawia się ból, przede wszystkim podczas wysiłku, z czasem jednak dolegliwości bólowe mogą występować również w spoczynku. Objawy zapalenia stawu barkowego to: ból stawu barkowego, obrzęk stawu, tkliwość, zaczerwienienie okolic stawu oraz upośledzenie jego ruchomości.


Przyczynami zapalenia w stawie barkowym może być uraz stawu, jego przeciążenie, ale także infekcja bakteryjna lub wirusowa. Zapalenie stawu barkowego może być jednym z objawów takich chorób, jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów czy dna moczanowa. Dochodzi wówczas do przerostu wyścielającej staw błony maziowej i często do nagromadzenia płynu wewnątrz stawu.


Choroby takie jak RZS czy ł. Należy je szybko nastawić (powinien zrobić to ortopeda), a nastepnie unieruchomić odpowiednio aż do momentu zagojenia tkanek. W ten sposób mamy większe szanse na unikniecie skutków przemieszczenia czyli nawrotu zwichnięcia czy niestabilności stawu barkowego. Blokada stawu barkowego polega na precyzyjnym podaniu leku w miejsce dotknięte zmianami chorobowymi.


Oznacza to, że lekarz, wykonując iniekcje, wstrzykuje zazwyczaj lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, posiadającym dodatkowo pewne funkcje rozkurczające. Większość z nich nie ma tyle w metryce, ile my w stażu ale wyrywają się z pouczaniem nas. Ich pora jeszcze nie nadeszła. Ze względu na brak unaczynienia, komórki chrzęstne nie posiadają zdolności regeneracyjnych, a ich odbudowa jest niemożliwa. Celem zabiegu jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania stawu barkowego.


Podstawowe ćwiczenie, aby przywrócić sprawność, siłę i stabilność stawu barkowego (ramiennego). Proste ćwiczenia rehabilitacyjne przy problemach ze stawem barkowym, z łatwością można je wykonać w domu. Endoproteza barku to zabieg chirurgiczny zalecany przede wszystkim tym pacjentom, których problemem jest zwyrodnienie stawu barkowego. Polega on na zastąpieniu zmienionego chorobowo stawu protezą, dzięki czemu poprawia się ruchomość stawu barkowego, a pacjent może pozbyć się bólu.


Zwyrodnienie stawu barkowego

Na rozwój zwyrodnienia stawu kolanowego mają wpływ przede wszystkim wiek, otyłość i przebyte urazy stawu kolanowego. Jest to poważny problem medyczny, jak również społeczny, ponieważ zwyrodnienie stawu kolanowego prowadzi nieuchronnie do kalectwa, co przekłada się na niezdolność danych osób do pracy. Właściwa i nowoczesna terapia zmniejsza ból, ochrania chrząstkę oraz poprawia ruchomość stawu.


Wyróżnia się sześć typów uszkodzenia stawu barkowo – obojczykowego (wg Rockwood). Typ I - lekkie nadwyrężenie więzadła barkowo – obojczykowego lub częściowe rozerwanie tego więzadła bez zmiany pozycji dalszego końca obojczyka w stosunku do wyrostka barkowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty