piątek, 5 października 2018

Gruczoły i hormony

Hormony występują w żywej komórce w bardzo małych stężeniach. Wszystkie hormony organizmu tworzą układ hormonalny, w którym współpracują ze sobą jak np. Gruczoły dokrewne człowieka oraz ich hormony. Jakie gruczoły dokrewne. Działają pobudzająco na wydzielanie hormonów tropowych.


Działanie hamujące na wydzielanie hormonów tropowych.

Trzustka jest gruczołem trawiennym oraz gruczołem dokrewnym. Wytwarza insulinę i glukagon - hormony regulujące gospodarkę węglowodanową organizmu. Jajniki - wydzielają żeńskie hormony płciowe - estrogeny, progesteron.


Te hormony odpowiadają za rozwój żeńskich narządów płciowych oraz za wykształcenie typowo kobiecych cech. Hormony pełnią różne funkcje i najczęściej oddziałują na kilka narządów jednocześnie. Ich podstawowe zadanie to utrzymanie homeostazy całego organizmu.


Hormony (od stgr. ὁρμάω hormao – rzucam się naprzó pędzę) – związki chemiczne wydzielane przez gruczoły lub tkanki układu hormonalnego. Jest to podstawowy hormon regulujący gospodarkę wapniową w organizmie (wraz z innym hormonem antagonistą kalcytoniną, produkowaną przez tarczycę). Zarejestruj się lub Zaloguj.

Każdy hormon działa na konkretny narząd lub wywołuje konkretną reakcję w organizmie. Skąd hormony wiedzą, pod jaki adres mają trafić? Otóż tkanki docelowe, którym dany hormon jest potrzebny do regulacji ich pracy, mają na powierzchni komórek takie miejsca, które potrafią go rozpoznać i przechwycić z przepływającej krwi. Sprawdź, jaką dokładnie rolę pełnią przytarczyce, jakie hormony wydzielają i jakie są choroby przytarczyc.


Z reguły występują parami: dwie pod. Przytarczyce ważą łącznie około 1mg. Hormon-związek chemiczny, który jest wydzielany przez gruczoły lub tkanki układu hormonalnego. Funkcją hormonu jest regulacja czynności i modyfikacja cech strukturalnych tkanek leżących w pobliżu miejsca jego wydzielania lub oddalonych, do których dociera poprzez krew (wyjątkiem są tzw. hormony lokalne).


Przysadka mózgowa wydziela hormony tropowe, np. Zaznacz poniżej grupę hormonów przysadki, która kontroluje wydzielanie hormonów przez inne gruczoły dokrewne. Hormony oraz gruczoły tworzą razem układ hormonalny, czyli endokrynny. Opanowanie zagadnień z zakresu biologii i funkcjonowania ludzkiego organizmu to zadanie wymagające odpowiedniego sposobu nauki.


Dzięki temu, że mają nauczycieli (wyobraźmy ich sobie jako gruczoły), którzy robią klasówki (hormony) uczniowie się uczą - czyli wszystko jest w normie. Nauczyciel też człowiek i też mogłoby mu się nie chcieć. Hormony są substancjami chemicznymi, których co prawda nie widać, ale które odgrywają bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie (o rodzajach i roli poszczególnych hormonów pisaliśmy TUTAJ).


Kiedy poziom hormonów jest w normie, zwykle nasz organizm pracuje prawidłowo. Poprzez hormon TSH pobudza tarczycę do produkowania hormonów. Z kolei jej hormony regulują wydzielanie TSH.


Takie ujemne sprzężenie zwrotne pomaga utrzymać prawidłowy poziom hormonów w organizmie.

Tarczyca spełnia wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim wpływa na prawidłowy rozwój organizmu. Najczęściej u zdrowego człowieka znajdują się tego typu gruczoły, choć możliwe jest wystąpienie a nawet przytarczyc! Zazwyczaj ułożone są w pary i zlokalizowane w biegunach tarczycy. Choć są niewielkie, to silnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.


Znajduje się na siodełku tureckim w jamie czaszki i jest zawieszona na szczypule odchodzącej od międzymózgowia. Zadaniem przysadki mózgowej jest sterowanie czynnością innych gruczołów dokrewnych, oraz wydzielanie: hormonu wzrostu, prolaktyny, hormony adrenokortykotropowgo, hormonu. Zbudowane z komórek nabłonkowych zewnątrzwydzielnicze i wewnątrzwydzielnicze narządy, wydzielające różne substancje niezbędne organizmowi, oddziałujące wybiórczo na określone komórki i tkanki. Produkuje insulinę, dzięki której do komórek przenika glukoza – źródło energii potrzebnej nam do życia.


Plansze dydaktyczne, tablice tematyczne. Ostatni hormon endorfiny tzw. Wytwarza hormony, które przekazują innym gruczołom informację o zapotrzebowaniu na produkowany przez nie hormon.


Aktywność gruczołów łojowych regulowana jest przez witaminy, biopierwiastki i hormony. Hormony są to związki biologicznie czynne, które uwalniane są to krwi przez gruczoły dokrewne, tkanki lub pojedyncze komórki. Hormony produkują gruczoły dokrewne: przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, nadnercza, gruczoły płciowe, wyspy trzustkowe Langerhansa, szyszynka.


Kiedy mózg doświadcza jakiejś stresującej sytuacji, informacja o tym przesłana zostaje do przysadki mózgowej, która zarządza układem dokrewnym, ona uruchamia wydzielanie hormonu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty