Jakie są rodzaje endoprotez stawu biodrowego? Zwykle endoprotezy połowicze stawu biodrowego stosowane są u osób starszych po złamaniu szyjki kości udowej, gdy pozostawiana jest własna panewka stawowa pacjenta. Po umocowaniu endoprotezy poza obszarem złamanej części głowy kości udowej i szyjki, po wcześniejszym przycięciu kikuta.
Endoproteza stawu biodrowego. Jej celem jest zastąpienie uszkodzonego stawu biodrowego w całości bądź tylko jego najbardziej.
Możliwe jest wymienienie całego stawu biodrowego lub tylko jego części – wówczas mówi się o kapoplastyce. Również wszczepiane endoprotezy stawu biodrowego mogą być różnego rodzaju. Różnią się one między innymi rozmiarem, kształtem i materiałem, z którego są wykonane. Dzieląc stosowane endoprotezy stawu biodrowego według zastosowanego implantu, będziemy mieć endoprotezy trzpieniowe i beztrzpieniowe.
Materiały, z jakich są wykonywane, zestawiamy tak: polietylen-metal, metal-metal, polietylen-ceramika, ceramika-ceramika. Co to jest i na czym polega zabieg wszczepienia protezy stawu biodrowego? Jak wygląda procedura ubiegania się o zabieg endoprotezy?
Portal informacyjny dla pacjentów na temat endoprotezoplastyki stawu biodrowego, kolanowego i barkowego.
Zawarte tutaj informacje, oparte na rzetelnej wiedzy naukowej, mogą być pomocne w podjęciu świadomej decyzji o operacji. Operacja wszczepienia protezy stawu biodrowego daje nadzieję i jednocześnie realną szansę na aktywne życie pozbawione bólu, jaki jest odczuwany niemal nieustannie przez osoby cierpiące z powodu chorób układu kostno-stawowego. Zabiegi te stają się coraz bardziej popularne, ponieważ cechuje je wysoka efektywność i skuteczność. Jednak, aby prawidłowo wykonany zabieg mógł.
Najczęściej implantuje się endoprotezy stawu biodrowego, w drugiej kolejności - kolanowego. Częściej takim zabiegom poddawane są kobiety, zwłaszcza w przypadku stawu kolanowego. Rzadziej wszczepia się endoprotezy stawu skokowego, łokciowego, ramiennego i stawów paliczkowych. Staw biodrowy tworzą głowa kości udowej oraz panewka stawu biodrowego kości miednicznej. Zastępowane są one przez protezę – głowa kości udowej metalową „kulką”, a panewka elementem w kształcie gniazda wykonanego z tworzywa sztucznego.
Takie postępowanie ma na celu w szczególności wzmocnienie mięśni działających w obrębie stawu biodrowego, wzmocnienie mięśni grzbietu i brzucha, rozluźnienie mięśni. Rehabilitacja powinna zacząć się jeszcze przed zabiegiem wszczepienia endoprotezy. Jak przebiega rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego? Po operacji wstawienia endoprotezy stawu biodrowego, chory zostaje otoczony wieloosobową opieką.
Przepisuje się leki przeciwzakrzepowe, przeciwbólowe, antybiotyki. Sztuczny staw, jakim jest endoproteza, składa się z dwóch elementów: panewki oraz kuli zakończonej trzpieniem. Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów endoprotez stawu biodrowego, a ich dobór zależy między innymi od typu zmian jakie pojawiły się w stawie, jakości tkanki kostnej, czy też.
Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią.
Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup. Tomasz Kowalczyk Ortopeda. Powrót to sportu po wstawieniu endoprotezy stawu biodrowego – odpowiada Lek. W trakcie zabiegu składowe stawu biodrowego zostają zastąpione elementami sztucznymi. Tkanki zostają przecięte, a zniszczone fragmenty kości oczyszczone lub usunięte.
Następnie implanty „nowego stawu” mocowane są w kości udowej i miedniczej oraz prawidłowo centrowane. Do osób z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych o różnej etiologii (przyczynie), z dużymi dolegliwościami bólowymi, ograniczeniem ruchomości stawu, przykurczami, nie poddającymi się leczeniu zachowawczemu. Polega ono na zastąpieniu naturalnego stawu biodrowego sztucznym stawem – endoprotezą. Zabieg, poprzez wyeliminowanie bólu, przywraca utracone czynności tego stawu i umożliwia wykonywanie podstawowych ruchów takich jak chodzenie, podnoszenie ciężarów.
Czy zabieg alloplastyki stawu biodrowego jest zabiegiem często stosowanym w dzisiejszej medycynie? Założenie endoprotezy stawu biodrowego umożliwiło wielu ludziom normalne funkcjonowanie. Zwyrodnienie stawu biodrowego, czyli koksartroza, to postępujące i nieodwracalne obumieranie chrząstki stawu biodrowego. Dlaczego chrząstka niszczeje?
Jak rozpoznać schorzenie i czy można z nim skutecznie walczyć?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.