Wykonywana jest tutaj szeroka gama protez, dzięki czemu pacjent może dopasować protezę do swoich potrzeb. Do utrzymania się w jamie ustnej pacjenta wykorzystuje klamry (druciki). Ma wiele wad ale ma też swoje zalety. Powyższe zdjęcia przedstawiają zabieg proteza całkowita akrylowa - osiadająca (góra i dół) - efekty przed i po zabiegach, które zostały wykonane m. Warszawie, w Szczecinie, we Wrocławiu czy w Krakowie.
Wprowadzone protezy całkowite do jamy ustnej - akrylowe protezy całkowite z zębami Michał Anioł Integrale w zwarciu w jamie ustnej.
Miłe i oczekiwane przez nas słowa pacjenta - O takie. Wykonuje się ją z żywicy akrylowej. Protezy akrylowe osiadające. Czy nie mając zębów na dole mogę sobie wstawic proteze nylonowa osiadającą?
Proszę podać koszt takiej protezy. Mam zapytanie i prosiłabym o pomoc. W przypadku ceny jest to od ok. Czym się różni proteza całkowita od częściowej?
Mają one najczęściej klamry obejmujące zęby, które są jeszcze w ustach – dzięki temu możliwa jest stabilizacja i utrzymanie protezy w ustach.
Głównym wskazaniem do ich stosowania są przypadki bezzębia lub rozległych braków w uzębieniu, kiedy nie ma możliwości wykonania innych rodzajów uzupełnień (protez szkieletowych, stałych, opartych na implantach). Przenoszenie sił w czasie zagryzania odbywa się przez błonę śluzową, na której osiada płyta protezy (stąd nazwa osiadające-śluzówkowe). Bardzo ważne jest wykonywanie regularnych podścieleń. Dzięki nim przenoszą sporą część obciążeń zgryzowych na własne zęby pacjenta. W efekcie proteza szkieletowa górna i dolna są znacznie bardziej komfortowa niż proteza częściowa akrylowa.
Do protezy całkowitej pacjent musi się przyzwyczaić i przede wszystkim nauczyć się jej prawidłowo użytkować. Jakie są wady i zalety protezy szkieletowej? W protetyce występuje proteza akrylowa całkowita oraz proteza akrylowa częściowa. Jej minusem jest dyskomfort podczas stosowania, ryzyko przesuwania się oraz wypadania w trakcie użytkowania. Należy pamiętać, że taką protezę mogą nosić wyłącznie osoby, które cierpią z powodu częściowych braków w uzębieniu, ponieważ zęby pacjenta muszą stanowić podparcie.
O wiele bardziej nowoczesna od protezy akrylowej jest proteza szkieletowa. Można ją jednak zastosować jedynie wtedy, gdy pacjent posiada odpowiednią liczbę zębów własnych. Opiera się ona zarówno na zachowanych zębach, jak i błonach śluzowych jamy ustnej, dzięki czemu trzyma się lepiej niż proteza. Pozostałe zęby filarowe,na których będą się opierały klamry muszą być solidne (długi korzeń,nie zniszczona korona). Mamy wiele sposobów, aby uzupełnić braki w uzębieniu lub poprawić wygląd zębów dzięki protetyce.
PROTEZY AKRYLOWE CZĘŚCIOWE. Oznacza to, że siły żucia przenoszone są przez śluzówkę wyrostka zębodołowego, na której leży proteza. Jej utrzymanie i funkcjonowanie w dużej mierze zależy od warunków anatomicznych jamy ustnej (wysokości wyrostka zębodołowego- stopnia zaniku, wielkości guzków szczęki, wysokości przyczepu śluzówki).
Jeżeli są one obecne to wtedy umieszczone są jedynie na zębach tylnych co sprawia, że są całkowicie niewidoczne. Bardzo częstym sposobem uzupełnienia braków zębowych jest tradycyjna proteza ze sztywnego akrylu, której koncepcja i wykonanie nie zmieniły się od kilkudziesięciu lat. Mimo niezaprzeczalnych zalet w postaci poprawy estetyki uzębienia i twarzy oraz częściowej odbudowy czynności żucia i wymowy, posiada ona szereg wad. Uzupełnia brak wszystkich zębów.
Wskazaniem do wykonania konwencjonalnych protez akrylowych jest całkowite bezzębie u pacjenta. Jest to tak zwana proteza osiadająca. Takie protezy wykonuje się z metalu i akrylu.
Najważniejszym elementem takiej protezy jest metalowa konstrukcja odlana w taki sposób, by idealnie pasowała do podłoża jamy ustnej. Metalowy szkielet zaopatrzony jest w wypustki, oparte na powierzchniach żujących zębów, dzięki czemu proteza nie ugniata błony śluzowej i nie osiada. A więc proteza działa w sposób bardziej fizjologiczny niż proteza akrylowa. Opinie pacjentów użytkujących wcześniej protezy częściowe akrylowe osiadające wskazują, że protezy szkieletowe są dla nich wygodniejszym rozwiązaniem.
Dzięki zastosowaniu metalu, proteza ma znacznie mniejsze rozmiary przez co staje się nieco bardziej. Dodatkowo protezy częściowe dzielimy na osiadające.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.