Opony mózgowo-rdzeniowe (łac. meninges l. poj. meninx) – błony zbudowane z tkanki łącznej zbitej otaczającej mózgowie oraz rdzeń kręgowy. Ich funkcją jest ochrona mózgowia przed urazami mechanicznymi, a płyn mózgowo-rdzeniowy znajdujący się między nimi pełni funkcje amortyzacyjne. W jej wnętrzu znajdują się mózgowie, rdzeń kręgowy i początkowe odcinki nerwów, które z niego wychodzą. Mózg i rdzeń kręgowy otaczają łącznotkankowe błony zwane oponami.
Od zewnątrz znajduje się opona twarda, dalej pajęczynówka i opona miękka. Pomiędzy kolejnymi blaszkami łącznotkankowymi znajdują się przestrzenie: podpajęczynówkowa (między oponą miękką a pajęczą), pod.
Opony to trzy warstwy tkanki łącznej otaczające ośrodkowy układ nerwowy. Wyróżniamy oponę twardą, oponę pajęczą i oponę miękką. Stanowią one mechaniczną ochronę dla mózgowia i rdzenia kręgowego, a także biorą udział w jego odżywianiu - w ich obrębie biegną naczynia krwionośne zaopatrujące ośrodkowy układ nerwowy. Komory mózgowia i opony mózgowo-rdzeniowe, rdzeń kręgowy, nerwy.
Dzielimy go na odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy i guziczny. Pierwszą oponą znajdującą się z zewnątrz nazywamy oponą twardą. Głównym zadaniem tych opon jest ochrona przed urazami i wstrząsami, a płyn mózgowo-rdzeniowy znajdujący się między nimi pełni funkcje amortyzacyjne.
Centralny układ nerwowy człowieka składa się z pnia mózgu, rdzenia kręgowego, mózgowia oraz opon mózgowych.
Pień mózgu znajduje się pomiędzy mózgiem a rdzeniem kręgowym. Opona pajęcza i miękka często nazywane są oponami miękkimi, jako że wszystkie procesy patologiczne dotyczą ich obu, a także dlatego, że są to błony cienkie i delikatne. Opony miękkie połączone są między sobą łącznotkankowymi beleczkami. Pomiędzy oponą pajęczą a miękką znajduje się płyn mózgowo-rdzeniowy. Najbardziej zewnętrzną oponą jest opona twarda, jej włóknista błona stanowi jednocześnie okostną czaszki.
Pajęczynówka, opona średnia, oddzielona jest od opony miękkiej przestrzenią wypełnioną płynem mózgowo-rdzeniowym. Opona miękka zaś, wewnętrzna błona, przylega bezpośrednio do mózgu i jest bardzo silnie unaczyniona. Opona to coś więcej niż kilka warstw gumy ponacinanej w określony sposób i przystosowanej do nałożenia na felgę. W ramach naszego artykuły wyjaśnimy funkcję wszystkich najważniejszych elementów składowych ogumienia. Prymitywna opona mózgowa jest podzielona na dwie odrębne warstwy: wewnętrzną (endomeninx) i zewnętrzną (ectomeninx).
Wewnętrzna budowa rdzenia kręgowego i jego funkcje: Na przekroju poprzecznym rdzenia kręgowego widoczne są dwie warstwy: położona w środku istota szara oraz leżąca na obwodzie istota biała. Opony wyścielające jamę czaszki i kanał kręgowy zbudowane są z trzech warstw: opony twardej, pajęczej i miękkiej. Oponiaki rozrastając sie pomiędzy blaszkami opony miękkiej i twardej, odpychają mózg, nie naciekając go. Rzadziej oponiaki rozrastając się, naciekają kość lub mózg.
Obie połączone są ze sobą delikatnymi, łącznotkankowymi beleczkami, między którymi znajdują się szczeliny wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym. O ile pajęczynówka nie jest unerwiona, o tyle opona miękka rdzenia kręgowego i mózgowia ma obfite zaopatrzenie nerwowe. Jest mocna, gruba, odporna i położona zewnętrznie.
Gdzie w takim razie tkwi różnica pomiędzy oponą letnią a zimową?
Po trosze w każdym z tych elementów, jako że budowa niemal każdego uwzględnia w mniejszym lub większym stopniu odpowiedni dobór mieszanki gumowej. To właśnie ona oraz odpowiedni wzór bieżnika są kluczowymi czynnikami w budowie opony. Bezpośrednio do tych struktur przylega opona miękka - naczyniówka, natomiast najbardzej na zewnątrz poŁożona jest opona twarda, pomiędzy nimi znajduje się pajęczynówka. Oprócz nich otaczają go również trzy opony mózgowe: opona twarda, pajęczynówka i opona miękka, wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym. Pełnią one rolę amortyzatorów, chroniących mózg przed urazami.
Między opona miękka a pajęczą jest przestrzeń – jama podpajęczynówka. W tej jamie w kanale środkowym rdzenia kręgowego oraz w komorach mózgu jest płyn mózgowo – rdzeniowy Ciała komórek nerwowych tworzą istotę szara tkanki nerwowej, a wypustki – istotę białą. Budowa rdzenia kręgowego. Get without the ads.
Skip trial month free. Anatomia - OUN - opony mózgowe Deck Now. Unsubscribe from Deck Now?
Poniżej opony pajęczej znajduje się opona miękka, która jest bogato unaczyniona i przylega bezpośrednio do tkanki nerwowej. Mózgowie zawieszone jest na delikatnym rusztowaniu, utworzonym z naczyń krwionośnych opony pajęczej i pni nerwowych. Opony mózgowe OUN mieści się w strukturze kostnej i pokryty jest trzema ochronnymi błonami – OPONAMI MÓZGOWYMI.
OPONĄ TWARDĄ (dura mater ) Zbudowana jest ze zbitej tkanki łącznej, jej wypustki pozwalają ograniczyć ruchomość mózgowia. Wiadomo, że opona musi mieć odpowiednią przyczepność do różnego typu nawierzchni (sucha, mokra, pokryta lodem lub śniegiem), a także dużą odporność na ścieranie i ograniczoną skłonność do nagrzewania. Nieprawidłowe zużycie bieżnika: przyczyny i skutki.
Zapalenie obejmuje opony, w szczególności opona miękka i podpajęczynówkowa oraz przestrzeń podpajęczynówkowa, a w niektórych przypadkach może dojść również do zajęcia mózgu, wówczas stan taki określany jest jako zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Układ komorowy (łac. systema ventricularis) – zbiór czterech przestrzeni wewnątrz mózgowia, w których wytwarzany jest płyn mózgowo-rdzeniowy, i z których następnie wydostaje się on do przestrzeni podpajęczynówkowej, gdzie krąży, otaczając cały ośrodkowy układ nerwowy. Płyn ten wytwarzany jest z osocza krwi przez splot naczyniówkowy.
Czy szerokość opony zawsze kończy się cyfrą 5? Szerokość opony to liczba całkowita wzrastająca od wartości mm skokowo co mm. Wynika z tego, że szerokości opon zawsze kończą się cyfrą 5. Takie rozwiązanie jest pozostałością po istniejących wcześniej systemach wyrażanych w calach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.