W wyproście odruch pojawia się w czasie porodu, gdy dziecko wkracza do kanału rodnego i jest w pełni obecny przy urodzeniu. Prawidłowe odruchy noworodkowe są bardzo ważne, bo dzięki nim lekarz może sprawdzić, czy dopiero co narodzone dziecko nie ma problemów neurologicznych. Jakie odruchy noworodka bada lekarz jeszcze w szpitalu tuż po narodzinach dziecka? Jednym z najważniejszych odruchów, które warunkują prawidłowy rozwój dziecka jest ssanie.
Jest to naturalny odruch, który około drugiego miesiąca życia zostaje zastąpiony bardziej świadomym ssaniem.
Odruchy podczas karmienia. To wcale nie jest dobre dla maluszka, gdy zbyt często testuje się jego odruchy, bo to niepotrzebnie pobudza jego układ nerwowy. Warto też wiedzieć, że częste ich wywoływanie wcale nie przyspiesza rozwoju dziecka.
Jeśli natomiast reakcje dziecka są w dalszym ciągu zbyt gwałtowne, należy skonsultować się z ekspertem. Niewygaszony odruch Moro może świadczyć o nieprawidłowościach, których skutkiem są nadmierny strach dziecka przed nowymi doświadczeniami lub wprost przeciwnie przesadne pobudzenie i aktywność. Ich obecność lub brak dostarcza nam informacji na temat mózgu i centralnego układu nerwowego dziecka. Dzięki temu odruchowi maluszek może zaspokajać głód.
Noworodek ssie jednak nie tylko wtedy, gdy jest głodny.
Zbyt słaby odruch ssania u noworodka wymaga konsultacji neurologa. W odpowiedzi na bodziec uaktywnia koordynację ruchów środka. To reakcje automatyczne, które pomagają niedojrzałemu systemowi nerwowemu w rozwoju.
Asymetryczny toniczny odruch szyi, czyli ATOS. Obrócenie głowy dziecka w bok powoduje automatyczne wyprostowanie ręki i nogi po tej stronie, w którą została zwrócona głowa, a zgięcie kończyn po stronie przeciwnej. Jeśli odruch się utrzymuje i mimo mijających tygodni jest silny, jest to sygnał, że dziecko jest ciągle w gotowości, pobudzone, zestresowane. Układ nerwowy dziecka stale się rozwija, dlatego z czasem odruchy przestają mu być potrzebne. Muszą zniknąć - po to, by dziecko mogło samo decydować, co chce robić, a czego nie, np.
Nie ma stałej, określonej granicy wiekowej, w której odruchy zanikają. Jedną z interesujących nowych metod jest praca z przetrwałymi odruchami neurologicznymi Sally Goddard. Niezintegrowane lub przetrwałe odruchy to te, które powinny zaniknąć, a nadal występują, powodując zaburzenia różnych funkcji.
Dzieje się to sto-pniowo. Najpierw maluch wyrzuca ramiona na boki, a następnie mocnym ruchem zgina je i obejmuje swoją klatkę piersiową. Gdy nie zaniknie w pierwszym roku życia dziecka, może być w przyszłości przyczyną wielu zaburzeń, w tym moczenia się i skoliozy. Badanie neurologiczne niemowlaka. U niemowlaka także możliwe jest przeprowadzenie badania neurologicznego.
Zawsze kieruje na nie lekarz rodzinny, który wykrył jakieś nieprawidłowości.
Ma ono za zadanie sprawdzić, czy odruchy dziecka są prawidłowe. Niektórzy obawiają się wizyt z małym dzieckiem. Pamiętam jak nasz maluch miał intensywny odruch moro, który często wzbudzał go ze snu i nie mogłam się doczekać kiedy przestanie reagować machaniem rąk na hałasy. Warto poznać wszystkie odruchy przed urodzeniem dziecka. Obecność odruchu Moro lekarz sprawdza po urodzenia dziecka i podczas pierwszej wizyty w gabinecie.
Jaki jest cel tego odruchu? Naukowcy sugerują, że odruch ten może mieć związek z reakcją naszych przodków na zagrożenie, która umożliwiała wczepienie się dziecka w mamę. Urodzony o czasie, zdrowy noworodek ma odruch: Szukania Jeśli delikatnie muśniesz policzek dziecka w okolicy jego ust, noworodek automatycznie zwróci buzię w tę stronę i zacznie szukać wargami. Najważniejsze z nich to odruchy ssania i połykania, a także odruch poszukiwawczy, czyli automatyczny obrót główki w stronę dotykanego policzka.
Dodatnia reakcja podparci : postrawienie stopy dziecka na podłożu wywołuje toniczny wyprost kd. Polega na prostowaniu i przywodzeniu k podczas drażnienia podeszwy kd. Objaw lalki - skręcenie główki dziecka na bok sprawia, że jego oczy poruszają się w przeciwną stronę. Pierwotne odruchy niemowlęce.
Podobnie jak odruch Moro, czy odruch ssania, zaliczany jest on do pierwotnych odruchów niemowlęcia. U zdrowych, donoszonych noworodków może pojawić się tuż po porodzie, albo dopiero w 2-tygodniu życia. Nie występuje natomiast u dzieci z uszkodzeniami dolnej części rdzenia kręgowego. Pamiętaj, by w tej ostatniej nie zostawiać dziecka bez opieki.
Inne odruchy wczesnego okresu niemowlęcego. Na początku życia u niemowlęcia można też zaobserwować inne automatyczne ruchy, wśród nich odruch chwytny, który jest najsilniejszy w ciągu pierwszych miesięcy. Przekonasz się o tym wkładając paluszek w dłoń maluszka. Każde dziecko dysponuje pierwotnymi odruchami umożliwiającymi mu przeżycie. Pozwalają one na natychmiastową reakcję na nowe środowisko i zmienne potrzeby.
Dzięki nim noworodek już od momentu przyjścia na świat wyposażony jest w pewien zestaw „umiejętności”, których przecież nikt go nie uczył.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.