środa, 19 lipca 2017

Odruchy dziecka

W wyproście odruch pojawia się w czasie porodu, gdy dziecko wkracza do kanału rodnego i jest w pełni obecny przy urodzeniu. Najważniejsze z nich to odruchy ssania i połykania, a także odruch poszukiwawczy, czyli automatyczny obrót główki w stronę dotykanego policzka. Prawidłowe odruchy noworodkowe są bardzo ważne, bo dzięki nim lekarz może sprawdzić, czy dopiero co narodzone dziecko nie ma problemów neurologicznych. Jakie odruchy noworodka bada lekarz jeszcze w szpitalu tuż po narodzinach dziecka?


Jeśli odruch się utrzymuje i mimo mijających tygodni jest silny, jest to sygnał, że dziecko jest ciągle w gotowości, pobudzone, zestresowane. Jednym z najważniejszych odruchów, które warunkują prawidłowy rozwój dziecka jest ssanie.

Noworodek zaczyna ssać pierś lub smoczek od butelki natychmiast po włożeniu ich do ust. Odruchy u noworodka: odruch szukania. Jest to naturalny odruch, który około drugiego miesiąca życia zostaje zastąpiony bardziej świadomym ssaniem.


Pierwsze ruchy dziecka to coś, czego wyczekują przyszłe mamy. Chociaż wiedzą one, że noszą w sobie dziecko, to właśnie jego ruchy sprawiają, że staje się ono czymś rzeczywistym, co może poczuć i tata dziecka. Układ nerwowy dziecka stale się rozwija, dlatego z czasem odruchy przestają mu być potrzebne. Muszą zniknąć - po to, by dziecko mogło samo decydować, co chce robić, a czego nie, np.


Nie ma stałej, określonej granicy wiekowej, w której odruchy zanikają.

Dzieje się to sto-pniowo. W odpowiedzi na bodziec uaktywnia koordynację ruchów środka. Jeśli chwycimy nowo narodzone dziecko pod pachy, tak aby jego stopy dotykały podłoża, zacznie ono przebierać nogami, tak jakby chciało chodzić. Kiedy muśniesz dziecko w policzek od razu odwróci główkę i będzie szukać piersi mamy. Kiedy dziecko usłyszy jakiś głośny dźwięk lub hałas.


Dodatnia reakcja podparci : postrawienie stopy dziecka na podłożu wywołuje toniczny wyprost kd. Polega na prostowaniu i przywodzeniu k podczas drażnienia podeszwy kd. Moro, który zwykle ustępuje do 4. Gdy dziecko silnie chwyta rączkami Twoje palce wsuwane w jego dłonie, jest to odruch chwytny - najsilniej widoczny w pierwszych miesiącach życia, potem stopniowo zanika. Przyczyną odruchu Babińskiego występującego u niemowląt jest naturalna w pierwszych miesiącach życia niedojrzałość układu nerwowego maluszka.


Nie powinno zatem budzić Twoich obaw, jeśli odruch Babińskiego występuje u Twojego dziecka do 2. Jednak po urodzinach wynik badania odruchu Babińskiego powinien być ujemny. Badanie odruchów to, obok skali Apgar, jedno z podstawowych badań noworodka tuż po porodzie. Pod koniec ciąży trwa wzmożona praca nad tym, by organizm dziecka był jak najlepiej przygotowany do życia po drugiej stronie brzucha. Jednym z mechanizmów, w które wyposażony będzie malec, gdy urodzi się o czasie, będą odruchy noworodkowe. Najpierw maluch wyrzuca ramiona na boki, a następnie mocnym ruchem zgina je i obejmuje swoją klatkę piersiową.


Każde dziecko dysponuje pierwotnymi odruchami umożliwiającymi mu przeżycie.

To reakcje automatyczne, które pomagają niedojrzałemu systemowi nerwowemu w rozwoju. Kiedy nasze dzieci zaczynają rozwijać ten odruch, czasami może być on dla nas stresujący. Jest to tylko mimowolny odruch, który zanika po osiągnięciu wieku lub miesięcy. W tym artykule dowiesz się więcej na ten temat.


Ich obecność lub brak dostarcza nam informacji na temat mózgu i centralnego układu nerwowego dziecka. Tiki nerwowe u dziecka to powtarzające się, mimowolne ruchy, np. Czasem tikom towarzyszą dźwięki: chrząkanie, pociąganie nosem, cmokanie, powtarzanie jakiegoś słowa. Większość dzieci nie zdaje sobie sprawy z tików i nie jest w stanie ich kontrolować. Lekarze, pielęgniarki położne zgodnie twierdzą, że cała laktacja przebiega prawidłowo jeśli dziecko jest właściwie przystawione do piersi, a tym samym prawidłowo ją ssie.


Są to niezależne od woli odruchy, które świadczą o prawidłowej pracy mózgu i przystosowaniu układu nerwowego dziecka do funkcjonowania w nowym środowisku. Gdy to nastąpi, ich miejsce zajmują tzw. Zwykle odruchy pierwotne zanikają po pierwszych miesiącach życia, a niewygaszone w odpowiednim czasie powodują poważne konsekwencje w późniejszym funkcjonowaniu dziecka.


Do odruchów pierwotnych zalicza się m. ODRUCHY PRYMITYWNE – pojawiają się kolejno od tygodnia po poczęciu i zanikają w 1. ODRUCH MORO – jest to „pierwsza pierwotna reakcja na wstrząs”, powinien zaniknąć do 3. Wywiera wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. ODRUCH SZUKANIA: – pojawia się w tygodniu życia płodowego, – trwa do miesiąca życia, – zintegrowany zostaje w 12. Jest to bardzo ważny odruch, który już w życiu płodowym ułatwia kopanie, rozwija napięcie mięśniowe i stymuluje układ przedsionkowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty