Wyróżnia się kilka rodzajów tego rodzaju uzupełnień protetycznych, do wyboru mamy korony: pełnoceramiczne, metalowe czy porcelanowe na metalu, ostateczne oraz tymczasowe. Służą do odbudowy zębów - tych zniszczonych, przebarwionych bądź złamanych. Ich ścianki mają grubość – milimetra i wykonywane mogą być z różnych materiałów. Pod tym względem wyróżnia się korony: pełnoceramiczne, porcelanowe na podbudowie z metalu lub tlenku cyrkonu czy też tymczasowe – wykonane z akrylu.
Ponieważ w trakcie tego leczenia konieczne jest zebranie większej części tkanek zęba celem otwarcia komory i poszerzenia ujść kanałów – w związku z tym korona zęba jest bardzo osłabiona. Zęby martwe są słabsze, bardziej kruche i podatne na złamania.
Z wyglądu są bardzo podobne do zębów naturalnych, dlatego bardzo trudno jest je odróżnić. Podstawowym działaniem protetycznym jest odbudowa częściowych lub całkowitych braków w uzębieniu. Najczęściej stosuje się koronę, którą umieszcza się na zdrowym, specjalnie do tego przygotowanym i zredukowanym zębie lub na implancie.
Celem może być również zamontowania mostu protetycznego. Wykonujemy je ze szlachetnych materiałów, zarówno metalowych jak i ceramicznych. W efekcie precyzja i wysoka jakość całego procesu technologicznego sprawia, że korony na zębach wytrzymują na prawdę długo.
Korony protetyczne są niezwykle wytrzymałe. Sprawdź, czy trzeba się do niego jakoś przygotować?
Zęby stałe dane są nam raz na całe życie. Na tej wizycie lekarz stomatolog stwierdza wskazania kwalifikujące ząb do wykonania korony protetycznej (zniszczony ząb, złamany ząb, bardzo duże wypełnienie z wysokim prawdopodobieństwem jego utraty, ząb przewidziany jako filar dla mostu protetycznego). Teściowa ma korony na wszystkich zębach i wyglądają dobrze, chociaż ja się domyśliłam, że to nie są prawdziwe zęby. Pamiętaj, żeby nie były zbyt białe i aby nie różniły się zbytnio kształtem od Twoich naturalnych zębów, bo wtedy efekt sztuczności murowany. Jeżeli zależy Ci na najwyższej estetyce uśmiechu, sugerujemy koronę pełnoceramiczną, która przepuszczając światło, imituje do złudzenia naturalny ząb.
Korona porcelanowa na podbudowie z metalu jest trwalszym materiałem, często wykorzystywanym do odbudowy zębów w odcinkach bocznych, którymi żujemy pokarm. Na pierwszej wizycie stomatolog wykonuje szczegółowe badania i przygotowuje ząb, a na drugiej cementuje gotową koronę. Pierwsza wizyta: Szczegółowe badania i przygotowanie zęba. Przeciwwskazaniem do zastosowania koron porcelanowych są zęby o zbyt niskich koronach klinicznych (takie korony nie zapewnią odpowiedniej retencji), zęby zbyt wąskie w wymiarze wargowo-językowym (brak miejsca na materiał korony), zgryz głęboki (brak miejsca na materiał korony), zęby ze zmianami okołowierzchołkowymi niepoddającymi.
Zakładanie korony lub mostu na stałe zęby Pacjenta nie wiąże się żadnym dyskomfortem. Oszlifowanie naturalnych zębów ogranicza się do koniecznego minimum, ale by zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom stosuje się komputerowe znieczulenie Calaject. Wskazaniem do założenia koron protetycznych są duże zniszczenia zęba, wywołane próchnicą, złamaniem lub patologicznym starciem zęba. Są także sposobem, jaki oferuje stomatologia estetyczna, na korektę.
Licówką naprawia się też ząb po urazie. Zęby po urazach z niedużym uszkodzeniem korony klinicznej można z powodzeniem leczyć tj. Nie należy ich zakładać na bardzo silnie przebarwione, pojedyncze zęby, bo uzyskamy średni efekt estetyczny.
Nieleczone parafunkcje będą powodowały pękanie licówek. Wielu pacjentów decyduje się na leczenie zębów wtedy, kiedy stan ich uzębienia jest krytyczny.
Tak było w przypadku pacjentki, która dotarła do nas w momenci. Porcelanowe korony można zakładać na zęby żywe lub na zęby martwe, które zostały poprawnie wyleczone endodontycznie. Zazwyczaj należy umówić się ze stomatologiem na trzy wizyty. Podczas pierwszej wizyty lekarz oceni jakość zęba, na którym zostanie umieszczona korona.
Dobrze rokujący ząb zostanie oszlifowany wiertłem. Koronę protetyczną mocuje się na zębie, którego nie toczy choroba. Zęby wyjątkowo zniszczone mogą wymagać dodatkowego przygotowania w postaci specjalnego wkładu (wkładu koronowo-korzeniowego). Korona zęba uzupełnia pojedyncze ubytki w uzębieniu, chroni słabe i uszkodzone zęby.
Wykonuje się ją z porcelany na podbudowach metalowych, ceramicznych lub na opiłowanym zębie lub korzeniu z użyciem tlenku cyrkonu. Każda korona zęba musi być dopasowana indywidualnie. Jest to alternatywne rozwiązanie dla licówek i mostków. Przed całą zabawą zdjęto mi odcisk szczęki, po czym spiłowano zęby (trwało dość długo, ale piłowano mi dwa zęby) i nałożono na nie fleczer, ale dobrany kolorystycznie (w miarę) do.
Małym dzieciom korony nakłada się w narkozie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.