poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Po implantacji zęba

Implantacja zęba – wskazania po zabiegu. Bezpośrednio po zabiegu implantacji wielu pacjentów skarży się na opuchliznę i ból. Są to typowe i stosunkowo niegroźne skutki uboczne, które można dość łatwo zminimalizować, wykonując zimne okłady z lodu i przyjmując zalecane przez dentystę leki przeciwbólowe.


Mogą pojawiać się dolegliwości po zabiegu. Dużo zależy od samego zabiegu, jego rozległości i złożoności.

Najczęściej mamy do czynienia z niedużym obrzękiem w okolicy zabiegu i bólem pojawiającym się po upływie czasu działania środka znieczulającego. Przy zabiegach większych te dolegliwości są bardziej wzmożone. Po trudnym rozległym zabiegu ból może utrzymywać się bardzo długo. Jeżeli ból nie ulega złagodzeniu po dniach od zabiegu, należy zgłosić się do lekarza.


Po zabiegu chirurgicznym może pojawić się obrzęk - nawet do 4-dni. Aby temu zapobiec, po zabiegu należy stosować zimne okłady. Czego należy unikać po zabiegu implantacji zęba.


Według implantalogów, niewskazane jest spożywanie pokarmów czy napojów przez pierwsze godziny od operacji.

Dopiero po takim czasie można wypić zimny napój, a pierwszy posiłek-także chłodny- można zjeść po upływie minimum godzin. Na czym polega natychmiastowa implantacja i kiedy jest możliwa? To najszybszy sposób implantacji, następujący bezpośrednio po planowym usunięciu zęba. W kość szczęki wszczepiana jest tytanowa śruba, która zastępuje korzeń utraconego zęba.


W pory plazmy tytanowej wrastają komórki kostne (osteoblasty), wytwarzane przez organizm. Wszczepianie implantów stomatologicznych jest coraz częściej wybieraną przez pacjentów metodą uzupełniania braków zębowych. Budzi ona jednak wiele obaw i – mimo bardzo dużej skuteczności –wciąż rodzi lęk związany z bólem i niepożądanymi skutkami zabiegu.


Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Po zakończonym zabiegu ,Pacjent dostaje na piśmie zalecenia na pierwsze tygodnie po implantacji. Oto one: Pierwszy tydzień po zabiegu: 1. Jeść lub pić można dopiero po odzyskaniu pełnego czucia w znieczulonej okolicy. Po czasie dłuższym niż miesiące od usunięcia zęba, warunki kostne do implantacji mogą się znacznie pogorszyć ze względu na postępowanie zaniku bezzębnego wyrostka w wymiarze pionowym i poziomym.


Dolegliwości po wszczepieniu implantu – jak sobie z nimi poradzić? Wszczepienie implantu jest zabiegiem chirurgicznym (aczkolwiek minimalnie inwazyjnym) i jak każda ingerencja chirurgiczna może spowodować przejściowe dolegliwości bólowe. Z reguły mijają one po 3-dniach po zabiegu i charakteryzują się umiarkowanym natężeniem.


Postępowanie po zabiegu usunięcia zęba.

Po tym czasie kompres należy wymienić. Trzymanie kompresu ponad minut jest zdecydowanie niekorzystne. Skutki picia alkoholu po implantacji zęba. Alkohol a implanty zębowe praktycznie się wykluczają.


Należy powiedzieć, że technologia wykonania wszczepów zębowych, jak i proces ich wprowadzenia w kość należy zaliczyć do dużych osiągnięć współczesnej medycyny. Miałam wszczepiony implant na miejsce dolnej 6. Ból był potworny który minął, lecz nadal odczuwam ból wokół implantu podczas gdy chodzę- w nocy nie boli. Zdjęcie wskazuje, że implant położony jest zbyt blisko sąsiedniego zęba. Czy powinnam zasugerować by implant został usunięty.


Wracając do istoty pytania, czyli jak szybko po usunięciu zęba można wszczepić implant, mając na uwadze wszystkie wyżej wymienione konsekwencje, należy odpowiedzieć, że natychmiast! Nie warto tego odwlekać, gdyż po usunięciu zęba zanika kość, w której był osadzony, a to utrudnia implantację i wydłuża leczenie (konieczna jest rekonstrukcja kości). Po upływie 3-godzin warto jest zwrócić uwagę na to, żeby do końca pierwszej doby spożywać posiłki i pić napoje, które posiadają umiarkowaną temperaturę (a więc nie za zimne lub gorące).


Z kolei przez pierwszy tydzień po wszczepieniu implantu trzeba unikać zbyt forsującego organizm wysiłku fizycznego i palenia papierosów. Czy w miejsce brakującego zęba, na okres implantacji wstawiana jest tymczasowa korona? Koronę czasową można wykonać zaraz po implantacji, jeśli uda się wprowadzić implant w kość z odpowiednio dużą siłą co da jemu dużą stabilność jeszcze przed zrostem z kością. Pierwsza wizyta to spotkanie z lekarzem implantologiem. Celem tej wizyty jest uzyskanie informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, z uwzględnieniem przebytych i obecnych chorób, przyjmowanych leków oraz nałogów (alkohol, palenie tytoniu).


Korona protetyczna to sztuczny ząb mocowany do implantów, gdzie pełni funkcję zęba, lub do istniejących zębów w celu ukrycia wszelkich uszkodzeń. Koronę zakłada się także w celu zabezpieczenia słabego zęba przed złamaniem, naprawy złamanego zęba, umocowania mostu czy pokrycia zęba po leczeniu kanałowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty