Dla rodzica największą radością jest widzieć, jak jego dziecko rośnie, rozwija się, zdobywa nowe umiejętności. Nogi i stopy dziecka zmieniają, tak samo jak zmienia się budowa ciała młodego człowieka. Krzywe nóżki u noworodka. Niemowlę po narodzeniu przyjmuje pozycję, w której trwało przez ostatnich kilka miesięcy.
Niewielka ilość miejsca w łonie mamy sprawiała, że maluszek podkurczał nóżki, stópki kierował do wewnątrz i zaokrąglał plecki.
Przez kilka pierwszych tygodni życia nadal może odruchowo tak się układać. Noworodek ma sine i zimne rączki i nóżki. Prawdziwą ciepłotę ciała wskazuje skóra na karku - jeśli jest ciepła i nie jest spocona, to wszystko w porządku. Maluch od czasu do czasu kicha. W ten sposób oczyszcza sobie nos.
Jeżeli nic nie wskazuje na infekcję, to nie ma powodu do zmartwienia. Guz obok pępka noworodka.
Po zagojeniu się pępka u noworodka w powłokach brzusznych malucha może pozostać luka, którą niekiedy dostają się jelita. Zmiana obserwowana w postaci guzka jest bolesna dla dziecka. Nazywana jest przepukliną pępkową.
Konieczna jest wizyta u lekarza, która pozwoli ocenić czy w luce nie utknęły jelita. Noś noworodka na fasolkę, czyli tak, aby pupa dziecka leżała w zagłębieniu twojego łokcia, a całe ciałko opierało się o twój brzuch oraz przedramię. Drugą dłonią koniecznie podtrzymuj pupę i nóżki. Możesz go tak układać w trakcie karmienia. Z ciała noworodka znikną siniaki i przebarwienia.
To nic innego jak pamiątki z podróży. Za dwa tygodnie nie będzie po nich śladu. Niektóre maluszki rodzą się z delikatnym „futerkiem” na ramionach, buzi, grzbiecie. Już wkrótce meszek się wytrze.
Innym sposobem jest włożenie nóżki dziecka, do tekturowego, dość sztywnego pudełka. Dosuń piętę do jednego boku, a następnie dokładnie zaznacz długopisem koniec najdłuższego paluszka (nie u każdego jest to duży paluch). Powtórz czynność dla drugiej stopy, dokonując pomiaru obydwu stópek dziecka.
Drżące nóżki lub bródka nie oznaczają niczego złego. Jeśli zauważysz tę przypadłość, nie okrywaj malca dodatkowym kocem i nie wpadaj w panikę. Układ nerwowy noworodka nie jest jeszcze w pełni przystosowany do nowych warunków, dlatego nadmiar bodźców może wywołać płacz, który trudno ukoić.
Skóra noworodka jest dość cienka i posiada inny niż skóra dorosłego odczyn pH. Suchość skóry u maluszka jest związana najczęściej z niedojrzałością gruczołów łojowych i potowych. Wysuszeniu skóry u noworodka sprzyjają czynniki zewnętrzne, np. Rozdzierająco płacze, podkurcza nóżki i napręża całe ciało – dziecko mające kolkę niemowlęcą bardzo cierpi, a z nim cierpią bezradni rodzice.
I chociaż kolka u noworodka wpisana jest w okres pierwszych miesięcy życia, nie oznacza to, że nie możemy zrobić nic, aby pomóc dziecku. Od dwóch dni mój 3-tygodniowy synek stęka i podkurcza nóżki podczas snu. Karmienie też nie przebiega tak spokojnie jak wcześniej, zdarza się że się pręży, wygina główkę i stęka. Czy mogę prosić o poradę?
Nie wiem czy powinnam udać się do lekarza. Dodam tylko że mały nie płacze i że karmię tylko modyfikowanym mlekiem. Na co zwracać uwagę u noworodka: drżenie rąk u noworodka, mało punktów w skali Apgar, apatyczność niemowlaka, brak odruchów niemowlęcych. Sprawdź, co może zaniepokoić w zachowaniu noworodka.
Maluszek podkurcza i prostuje nóżki, głośno płacze, jego brzuszek jest twardy i napięty, mały człowiek sprawia wrażenie. Złamanie nóżki u takiego dziecka to wcale nie jest oczywista rzecz. Takiego noworodka zaraz owija się w rożek i oddaje mamie, pewnie dopiero neonatolog na jakimś wieczornym obchodzie to zauważył przy badaniu dziecka. I co miał powiedzieć dyżurny? Pewnie nie było go przy porodzie, miał zmyślać jak to się stało?
Jeśli znienacka niemowlę pręży się, napina ciałko, podkurcza i prostuje nóżki, krzyczy, a do tego ma do bolesne wzdęcia – może to wskazywać na kolkę jelitową. Jeśli dziecko bardzo się męczy, a ulgi nie przynoszą mu domowe sposoby, skontaktuj się z pediatrą, może potrzebna będzie zmiana twojej diety. Jeżeli pomasuje mu się brzuszek i ono się załatwi, jest spokój minut i znowu to samo. Stęka i popłakuj nawet przez sen a przez to bardzo mało śpi. Dostaje espumisan ale to chyba nie pomaga.
Każdy noworodek jest poddawany takiemu badaniu tuż po porodzie. Jeśli neonatolog zauważy podczas badania jakieś nieprawidłowości, od razu kieruje malucha na konsultację neurologiczną. Ale prawda jest taka, że w teście Apgar bardzo, bardzo rzadko udaje się wykryć te nieprawidłowości i odkryć, że dziecko ma problemy z napięciem. Kolka u noworodka to dolegliwość, która może pojawić się około tygodnia życia.
Utrzymuje się również w okresie niemowlęcym, zwykle do ok. Kolka niemowlęca nie jest chorobą, ale jest bardzo przykra i dla dziecka, i dla jego rodziców - maluszek żałośnie płacze, bo cierpi, nie można go uspokoić, a rodzice często. Wielu rodziców obawia się, że ich roczne, dwuletnie, a nawet trzyletnie dziecko ma krzywe nóżki.
Pałąkowate nóżki u dziecka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.