środa, 4 maja 2016

Wyciski u ortodonty

Ortodonta musi wykonać szereg pomiarów, które stanowią podstawę jego opinii na temat stanu zgryzu pacjenta. Dlatego jednym z elementów pierwszej wizyty jest m. Na wielu forach ludzie dopytują się, czy ta część wizyty jest nieprzyjemna. U osób z nieprawidłowym zgryzem często dochodzi do problemu odsłaniających się szyjek zębowych i nadwrażliwości.


Tego stanu nie należy zatem lekceważyć. Lekarz ortodonta pomoże pacjentowi zawalczyć o uzyskanie równego i zdrowego uśmiechu.

Współczesne metody pozwalają na leczenie wad zgryzu także w dorosłym wieku! Jak wygląda odcisk szczęki u ortodonty? Kolejne nudne pytanie zadane przeze mnie, w sprawie aparatów stałych. Wszyscy obawiają się założenia aparatu i pierwszych dni po, a mnie najbardziej przeraża ten odcisk zębów.


U dzieci mogą pojawiać się pewne niepokojące symptomy, zwiastujące problemy ortodontyczne. Obrazki powyżej pokazują prawidłowy zgryz. Widać wyraźnie, że zęby górne są wyrównane z dolnymi, bez szczelin czy przerw.


W takim przypadku wizyta u ortodonty nie jest potrzebna. Pierwsze kroki u ortodonty oraz proces zakładania aparatu ortodontycznego.

Zobaczcie sami jak to wygląda. Pacjenci często nie wiedzą czego spodziewać się na pierwszej wizycie u ortodonty. Pierwsze spotkanie to przede wszystkim rozmowa między lekarzem, a pacjentem i poznanie jego oczekiwań odnośnie leczenia.


Dobrze jest kiedy nawiąże się nić porozumienia, bo to ułatwia dalszą współpracę. Wyciski są wykonywane kiedy podejmie się decyzję o założeniu aparatu. Najczęściej robi je asystent ortodonty, rzadziej sam ortodonta.


Wykonanie wycisków jest niebolesne aczkolwiek może być nieprzyjemne, czasem powoduje odruchy wymiotne. Do ust zostaje nam włożona łopatka (łyżka wyciskowa) wypełniona specjalną masą o. Niezależnie od rodzaju retencji, wymaga ona też wizyt kontrolnych u Twojego ortodonty. Nie będą one jednak tak częste jak w przypadku samego aparatu ortodontycznego – najczęściej wystarczą spotkania co kilka miesięcy. Kolejna część wizyty konsultacyjnej u ortodonty to ocena zgryzu.


Sprawdzane są relacje szczęki do żuchwy w wymiarze przednio-tylnym. Pozwala to na wykrycie tyłozgryzu lub przodozgryzu. Ocena relacji pionowych pomaga w zdiagnozowaniu zgryzu otwartego lub zgryzu głębokiego.


Dalej ocenia się szerokość szczęk i ich wzajemne relacje. Poniedziałkowy poranek to dobry moment, by powiedzieć kilka słów o wyciskach – nie o dawaniu wycisku, ale o wykonaniu wycisku … ortodontycznego. Leczenie ortodontyczne wymaga dokładnego rozpoznania wady zgryzu, co otwiera drogę do opracowania planu i metod leczenia. Zaloguj się, aby obserwowa ć.

Aparat przygotowuje się indywidualnie dla każdego pacjenta. W tym celu wykonuje się zdjęcie RTG pantomograficzne i wyciski. Czasami, w trudnych przypadkach lub gdy pacjent nie stosuje się do zaleceń, może trwać lata. Pierwsza wizyta u ortodonty jest chyba najważniejsza.


Na podstawie informacji od pacjenta, przeprowadzonych pomiarów i badań, lekarz ortodonta przygotowuje indywidualny plan leczenia, który przedstawia na kolejnych wizytach. Dziecko ma dwadzieścia miesięcy i ma przodozgryz. Kiedy powinna być pierwsza wizyta u ortodonty?


Mam lat i mocno zaawansowana wadę zgryzu (zgryz głęboki) ortodonta, u którego byłem zaproponował usunięcie zębów i założenie aparatu do wysunięcia żuchwy. Wykonane zostają również wyciski, dzięki którym w laboratorium dentystycznym uzyskane będą modele orientacyjne szczęki i żuchwy. Etap I – wizyta konsultacyjna u lekarza ortodonty. Podczas konsultacji lekarz poinformuje czy leczenie aparatami nakładkowymi jest możliwe i ewentualnie zleci wykonanie: 1) Zdjęcia pantomograficznego – prześwietlenie wszystkich zębów,.


Zdjęcia cefalometrycznego – zdjęcie boczne czaszki, 3) Pobierze wyciski do przygotowania. Wtedy na komputerze Ortodonta widzi skan jamy ustnej i podpowiada w jakich miejscach jest potencjalna wada zgryzu do korekty ortodontycznej. Wykorzystanie wycisku komputerowego przyspiesza proces leczenia u ortodonty. Laboratorium otrzymuje wycisk przez internet, w kilka minut od jego wykonania.


Byłam z córką ostatnio u ortodonty właśnie na wyciskanie do aparatu ruchomego. Nie wymagane było być na czczo chociaż facetka poprosiła żeby dziecko zjadł tylko lekkie śniadanie i nie przed samym wyjazdem. Właśnie po to żeby nie zwymiotowalo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty