Inne nazwy : alloplastyka, endoplastyka. Zabieg endoprotezoplastyki jest stosowany w leczeniu zmian zwyrodnieniowych oraz w wielu urazach (złamania szyjki kości udowej, złamania w okolicy krętarza). Polega ono na zastąpieniu naturalnego stawu biodrowego sztucznym stawem – endoprotezą. Endoproteza stawu biodrowego – rehabilitacja.
Ważne jest jednak, aby osoba po takiej operacji wiedziała w jaki sposób wykonywać codzienne czynności bez szkody dla protezy. Alloplastyka stawu biodrowego jest operacją polegającą na wymianie chorego stawu biodrowego na sztuczny.
Podczas operacji usuwa się uszkodzoną głowę kości udowej i wnętrze panewki oraz zastępuje się. Nowe Techniki Medyczne Szpital Specjalistyczny Im. Co to jest endoproteza stawu biodrowego. Najczęściej wykonywaną na świecie operacją endoprotezoplastyki jest całkowita alloplastyka stawu biodrowego, poniższy artykuł dotyczy właśnie tego zabiegu. Budowa endoprotezy stawu biodrowego Alloplastyka, czyli wstawianie endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego Kiedy endoproteza stawu biodrowego jest konieczna?
Kiedy leczenie zachowawcze zawiedzie w leczeniu procesu zwyrodnieniowego stawu biodrowego, Twój ortopeda może zaproponować Ci zabieg całkowitej alloplastyki stawu biodrowego. Rehabilitacja po endoprotezie biodra. Anatomia stawu biodrowego.
Staw biodrowy (łać. articulatio coxae) – staw kulisty tworzony przez głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego kości miednicznej.
Przenosi ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne oraz umożliwia ich ruchomość. Całkowita lub częściowa wymiana stawu biodrowego, zwana endoprotezoplastyką lub alloplastyką, to częsty zabieg stosowany w chorobie zwyrodnieniowej biodra lub po złamaniach kości w tej okolicy. Po zabiegu dochodzi do osłabienia mięśni i zaburzenia wzorca chodu, dlatego rehabilitacja pooperacyjna jest niezwykle istotna. Sprawdź ceny, opinie i umów wizytę online w pierwszym wolnym terminie - wystarczy jedno kliknięcie. Użycie nowoczesnych technik znieczulania, zmniejszyło liczbę przeciwwskazań do tej formy leczenia operacyjnego.
Ze strony internetowej tej instytucji można dowiedzieć się, gdzie najszybciej wykonać operację biodra. Jednak czas oczekiwania jest zwykle dość długi (w różnych regionach kraju sięga średnio od miesięcy do ponad roku). Jest to operacja inwazyjna, która będzie wiązała się z trudnym okresem rehabilitacji. W przypadku dużego zniszczenia stawu biodrowego, endoproteza jest jedynym rozwiązaniem.
Sprawdźmy, ile trwa rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego. Właściwa rehabilitacja powinna rozpocząć się jeszcze przed zabiegiem. W tym okresie mięśnie oraz tkanki okolicy stawu biodrowego powinny zostać wzmocnione, co pozwala na skrócenie procesu rehabilitacji pooperacyjnej. Wprowadza się również naukę prawidłowego chodu o kulach. Po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego konieczne jest rozpoczęcie rehabilitacji już następnego dnia.
Ponadto ważnym elementem jest przestrzeganie zaleceń odnośnie wykonywanych ruchów i przyjmowanych pozycji przez kolejne parę miesięcy. Aby endoprotezoplastyka stawu kolanowego przyniosła pożądane efekty, niezbędna jest długa rehabilitacja. Odpowiednio wykonywane ćwiczenia pomagają usprawnić staw i pozwalają na powrót do codziennej aktywności fizycznej.
Sprawdź, na czym polega rehabilitacja po zabiegu. Objawy te są spowodowane zniszczeniem powierzchni stawowych tworzących staw biodrowy, a zniszczenie to może mieć bardzo różną etiologię.
Operacje stawu biodrowego bez użycia cementu kostnego, nowoczesne metody i implanty, kapoplastyka. Diagnostyka i leczenie koksartrozy. Film przedstawia zabieg alloplastyki stawu biodrowego. Zabieg ten doskonalony od wielu lat przedstawia Doktor Al Muderis i przedstawia krok po kroku w jaki sposób wykonywany jest on współcześnie.
Jakie są objawy () zwyrodnienia. Pierwszym i najczęstszym objawem choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego jest ból w pachwinie, promieniujący do kolana, występujący w trakcie czynności związanych z obciążeniem tego stawu (np. przy chodzeniu). Aby zmniejszyć ból zwyrodniałego stawu biodrowego, chorzy utykają w trakcie chodzenia, zmniejszając w ten sposób nacisk na obciążony staw. Koksartroza, czyli zwyrodnienie stawu biodrowego, polega na stopniowym i nieodwracalnym zniszczeniu chrząstki stawowej i innych tkanek tworzących staw.
Chora chrząstka traci swoje właściwości amortyzujące i zmniejszające tarcie kości tworzących staw. Na powierzchni kości powstają wyrośla kostne (osteofity), które ograniczają ruch i przyśpieszają niszczenie stawu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.