czwartek, 19 maja 2016

Dziecko wije się przy karmieniu piersią

Mam ten sam problem jak zaczęły się kolki. Rzuca się niespokojne przy piersi, szybko zjada, czasem się krztusi, ssie krotko jedna piers, sraram się odbić i je krótko drugą. Młoda mama odkłada dziecko do łóżeczka. Nasuwa się myśl: jakby dziecko było zmęczone, to by przecież spało?


A skoro nie śpi…to zatem jest głodne. Poza tym możesz jeszcze w momencie gdy zaczyna się rzucanie przy piersi, odstawić dziecko na chwilę od piersi i odbić, bo przy takim rzucaniu się dziecko łapie dużo powietrza. Przy zbyt szybkich wypływach odciągnij przed karmieniem niewielką ilość pokarmu i wybierz pozycję do karmienia tak, by główka dziecka znajdowała się nad piersią (Ty w leżeniu na plecach, maluch leży na Tobie, pozycje siedzące, ale Twoje ciało jest odchylone do tyłu – taką pozycję łatwo uzyskać na bujanym fotelu). Córka w tym czasie przysypia, w pewnym momencie wybudzanie już nic nie daje. Zaczęliśmy dokarmiać dziecko mlekiem modyfikowanym, gdzie po karmieniu.


Jak długo karmić dziecko piersią? Do prawidłowego rozwoju dziecka wymaga się ok. Po tym okresie należy niemowlę dokarmiać innymi pokarmami. Poproś jeszcze pediatrę o zbadanie uszek.


Czasem taki płacz przy ssaniu piersi może oznaczać, że dziecko boli uszko lub uszka. A kolki również bardzo w tym przeszkadzają. Jeśli to kolka to polecam Gripe Water. Podaje się go 4-razy na dobę po łyżeczce. Poszukuję przyczyny prężenia się przy karmieniu mojego dziecka.


Dziecko pręży się przy karmieniu? Już od pół miesiąca karmimy się i cyc i mm. Wcześniej mój maluszek odstawił sobie pierś sam bo ogromnie narzerkał przy karmieniu - chyba za szybko leciało i krztusił się.


Od jakiegoś tygodnia pod koniec karmienia dziecko nagle robi się czerwone kopie nóżkami pręży się i bardzo płacze trudno go uspokoić nie chce zasnąć. Czasami puszcza sobie wtedy bąki. Płacz jest wtedy przeraźliwy. Szuka piersi ale szarpie głową z piersią w buzi, wypluwa.


Gdy jesteś chora, lekarz w wielu przypadkach może dobrać taki lek, który nie będzie wymagał od ciebie zaprzestania karmienia piersią. Twoje dziecko krztusi się podczas karmienia piersią? Sprawdź, co może być przyczyną krztuszenia się oraz jak karmić dziecko z tendencją do krztuszenia. Aktualne stanowisko WHO w kwestii karmienia piersią, jest takie, że wymierne korzyści dla dziecka daje wyłączne karmienie piersią w okresie pierwszych miesięcy.


Po porodzie jak najwcześniej rozpocznij karmienie piersią. Nie dopajaj dziecka i nie dokarmiaj bez wyraźnych wskazań medycznych. Prawidłowo przystawiaj malucha do piersi, by ssał efektywnie (nie może chwytać piersi za płytko, musi używać języka przy ssaniu).


Warto poradzić się doświadczonego doradcy laktacyjnego. Długie karmienie piersią sprzyja zrównoważonemu rozwojowi emocjonalnemu i nie ma złego wpływu na charakter dziecka. Zauważa się, że dzieci długo karmione są pewniejsze siebie, łatwiej nawiązują kontakty z otoczeniem i pozbawione są nadmiaru lęków związanych z poznawaniem świata.


Do jakiego wieku dziecko może chcieć ssać. To może tylko przeszkodzić i powodować jej wysuwanie się z buzi dziecka. Pozycji do karmienia malucha jest sporo: na siedząco, na leżąco, półleżąco i tak dalej. Karmienie piersią wiąże się z nowym rytmem życia. Daj sobie chwilę ciszy i spokoju, aby zrekompensować nieprzespane noce.


Sukces w karmieniu piersią zależy od poziomu wiary we własne siły. Czy mam małą ilość pokarmu albo pokarm jest za chudy? Trzeba malca nadal karmić piersią na żądanie.


Warto zadbać o spokój w czasie karmienia, aby nic nie rozpraszało dziecka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty