poniedziałek, 28 września 2015

Stałe protezy zębowe

Nowoczesne technologie sprawiają, że sztuczne zęby czy szczęki trudno odróżnić od naturalnych zębów. Każdy brak w uzębieniu powinien zostać uzupełniony, bo powoduje różne zaburzenia. Ile kosztuje proteza zębowa? Dla wielu z nich jedynym ratunkiem okazują się protezy zębowe.


Jakie znamy rodzaje protez zębowych?

Możemy rozróżnić kilka typów protez zębowych (Rys.1). Odbudowują one koronę zęba, a nawet mogą „udawać” zwykłą plombę. Inny rodzaj protezy stałej stanowią licówki, czyli specjalne nakładki, które dokładnie oblepiają zewnętrzną część zęba poprawiając przy okazji jego barwę i wygląd. Mocuje się je za pomocą specjalnych tytanowych śrub, wwiercanych w strukturę kości przy znieczuleniu miejscowym.


Co więcej, zapobiega nawet groźnemu zanikowi kości. Jak mocuje się protezę na implantach? Stałe protezy zębowe przymocowywane są do zębów trwale, bez konieczności ich wyciągania.


Do tego typu mocowań należą mosty, a także wkłady koronowe.

Bezwzględnie proteza zębowa stała jest najbardziej optymalną propozycją dla każdego pacjenta ze względu na nieprzeciętną wygodę podczas użytkowania. Okazuje się, że stała proteza w długoletnim eksploatowaniu (a przecież o takim powinni myśleć pacjenci, którzy ją wybierają) jest tańsza od protez ruchomych. Osoby decydujące się na ukrycie ubytków w uzębieniu bardzo często z góry zakładają, że nie są w stanie jednorazowo zapłacić za koszty jej wykonania. Z tego wynika, więc, ze nie można wykonać tego typu protezy, jeśli brakuje nam wszystkich zębów.


Stałymi protezami są wszelkiego rodzaju korony i mosty, wkłady, licówki i nakłady przyklejane specjalnymi cementami do odpowiednio przygotowanych zębów własnych pacjenta lub implantu. Są umocowane w jamie ustnej za pomocą cementu stomatologicznego, jednak warunkiem ich użytkowania jest posiadanie chociaż części uzębienia lub implantów. Wśród protez stałych rozróżniamy: - wkłady koronowo-korzeniowe, - korony zębowe, - mosty protetyczne - licówki kompozytowe i porcelanowe. W przypadku znacznego lub całkowitego uszkodzenia korony zęba, stosujemy wzmocnienie korzenia wkładem koronowo-korzeniowym. Czym jest tymczasowa proteza częściowa?


Jeśli usunięto Ci zęby z powodu próchnicy lub choroby dziąseł i zamierzasz nosić stałą protezę, dentysta może Ci zaproponować protezę tymczasową. Taką protezę zakłada się od razu po usunięciu zębów i można ją nosić. Alternatywą protez ruchomych, są protezy stałe, które są całkowicie oparte na implantach zębowych (tytanowa śruba pełniąca rolę utraconego korzenia zęba).


Podobnie jak w przypadku protez ruchomych, również protezy całkowite stałe są stosowane u pacjentów borykających się z bezzębiem. Procedura wykonania protez zębowych stabilizowanych implantami przeprowadzana jest w kilku etapach. Pierwszym z nich jest wszczepienie (wkręcenie) w wyrostek zębodołowy dwóch, trzech lub czterech implantów, które zrastają się z kością w ciągu 2-miesięcy.


Stomatologia odtwórcza XXI w. Protezy całkowite – stałe.

Do protez zębowych stałych zaliczamy między innymi takie uzupełnienia protetyczne, jak implanty zębowe, mosty protetyczne, ale także wkłady koronowe czy licówki. Najlepszą metodą odbudowy uzębienia są oczywiście wykonane z tytanu implanty stomatologiczne. Pacjentka trafiła do naszego gabinetu stomatologicznego w Gdańsku z licznymi brakami zębowymi w szczęce. Była niezadowolona z posiadanej ruchomej, częściowej protezy akrylowej, która była bardzo niestabilna i wymagała stosowania kleju do protez.


Czas wykonania protezy zębowej w laboratorium wynosi od dni do tygodni. Leczenie polegające na założeniu protezy na pozostałe zęby stałe Pacjenta zwykle jest realizowane w ciągu 2-wizyt. Jeżeli natomiast pracę protetyczną mocuje się na implantach – oczekiwanie na docelowy rezultat będzie wydłużone o proces gojenia. Pacjenci z brakami w uzębieniu często decydują się na leczenie protetyczne.


Relatywnie nowym rozwiązaniem są protezy akronowe. Cena w tym przypadku jest niższa w porównaniu do mostów czy implantów zębowych. Jeżeli nie chcesz mieć problemów ze złamaniem lub pęknięciem protezy to rozwiązanie dla Ciebie. Nosząc protezę elastyczną odczujesz większy komfort w użytkowaniu są lżejsze i wygodniejsze. Jeżeli wypadną Ci z rąk - nic się nie stanie - proteza jest sprężysta ! Tworzywo to zostało stopracowane przez polskich naukowców.


Zastosowanie acronu w protezie zębowej niesie ze sobą szereg rozmaitych zalet - sięgają one od aspektów estetycznych aż do komfortu używającego przyrząd pacjenta. Zastosowanie protezy całkowitej na implantach stabilizuje utrzymanie kości dookoła umieszczonych implantów, a pacjenci nadal mogą wyjmować protezy w celu ich umycia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty