wtorek, 8 września 2015

Endoproteza stawu biodrowego rehabilitacja

Rehabilitacja po endoprotezie biodra. Anatomia stawu biodrowego. Staw biodrowy (łać. articulatio coxae) – staw kulisty tworzony przez głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego kości miednicznej. Przenosi ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne oraz umożliwia ich ruchomość.


W trakcie zabiegu składowe stawu biodrowego zostają zastąpione elementami sztucznymi. Tkanki zostają przecięte, a zniszczone fragmenty kości oczyszczone lub usunięte.

Następnie implanty „nowego stawu” mocowane są w kości udowej i miedniczej oraz prawidłowo centrowane. W trakcie rehabilitacji po endoprotezie stawu biodrowego, prawidłowy chód wraca choremu dzięki kulom. Dla pacjentów z endoprotezą cementową będzie to ok.


Polega ono na zastąpieniu naturalnego stawu biodrowego sztucznym stawem – endoprotezą. Zabieg, poprzez wyeliminowanie bólu, przywraca utracone czynności tego stawu i umożliwia wykonywanie podstawowych ruchów takich jak chodzenie, podnoszenie ciężarów. Po operacji pacjent pozostaje w szpitalu około tygodnia. W tym czasie rozpoczyna się już wstępna rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego podczas, której pacjent uczy się chodzić przy pomocy dwóch kul.


Po wyjściu ze szpitala powinna się. Zaczyna się ona już w pierwszej dobie po operacji, aby jednak osoba wróciła do całkowitej sprawności potrzeba dość dużo czasu.

Jest to operacja inwazyjna, która będzie wiązała się z trudnym okresem rehabilitacji. W przypadku dużego zniszczenia stawu biodrowego, endoproteza jest jedynym rozwiązaniem. Sprawdźmy, ile trwa rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego. W razie pogorszenia się stanu zdrowia albo po urazie można zastosować tradycyjną endoprotezę stawu biodrowego. Po zabiegu wszczepienia endoprotezy trzeba przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i nie dopuszczać do nadmiernego obciążania wymienionego stawu.


Aby endoprotezoplastyka stawu kolanowego przyniosła pożądane efekty, niezbędna jest długa rehabilitacja. Odpowiednio wykonywane ćwiczenia pomagają usprawnić staw i pozwalają na powrót do codziennej aktywności fizycznej. Sprawdź, na czym polega rehabilitacja po zabiegu. Bardzo dobrą metodą są regularne ćwiczenia stawu biodrowego, których można nauczyć się u fizjoterapeuty a później samodzielnie wykonywać w domu. Ból biodra, który powodowany jest uszkodzeniem stawy biodrowego lub stanami zwyrodnieniowymi wymaga interwencji chirurgicznej i długotrwałej rehabilitacji.


Opuchlizna i ból po wszczepieniu endoprotezy biodra to naturalne reakcje organizmu na ingerencję chirurgiczną, jednak wszczepienie obcego elementu może być przyczyną zaawansowanych komplikacji pooperacyjnych. Podstawową metodą operacyjnego leczenia powyższych zmian w obrębie stawu biodrowego jest wszczepienie endoprotezy (tzw. alloplastyka stawu biodrowego). Zabieg ten pozwala na zastąpienie syntetycznym, odpowiednio dobranym elementem jednej lub obu części tworzących powierzchnię stawową. Operacja biodra a endoproteza.


Mam lat, od lat żyję z wszczepioną całkowitą endoprotezą stawu biodrowego. Z operacji jestem bardzo zadowolona, uwolniła mnie ona od strasznego bólu i pozwoliła żyć prawie normalnie. Po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego, pacjent musi pamiętać, aby oszczędzać staw. Nie należy zakładać nogi na nogę, spać na operowanym boku, podnosić ciężkich przedmiotów, siadać na niskich krzesłach, a podczas siedzenia na brzegu łóżka, powinno się mieć obie stopy na podłodze.


Staw biodrowy złożony jest z panewki stawu, będącej częścią miednicy oraz poruszającej się w niej głowy, będącej częścią kości udowej.

Portal informacyjny dla pacjentów na temat endoprotezoplastyki stawu biodrowego, kolanowego i barkowego. Zawarte tutaj informacje, oparte na rzetelnej wiedzy naukowej, mogą być pomocne w podjęciu świadomej decyzji o operacji. Pomogą lepiej przygotować się do zabiegu, ułatwić pobyt w szpitalu i usprawnić rehabilitację po zabiegu.


Najczęściej wykonywaną na świecie operacją endoprotezoplastyki jest całkowita alloplastyka stawu biodrowego , poniższy artykuł dotyczy właśnie tego zabiegu. Na przykład w przypadku endoprotezy całkowitej wymiana stawu biodrowego obejmuje zarówno panewkę, jak i głowę kości udowej pacjenta. Natomiast endoproteza stawu biodrowego częściowej, wymieniana na sztuczną jest tylko głowa kości udowej pacjenta. Nie zakładać nogi na nogę (jest to ruch przywiedzenia w stawie biodrowym, który może spowodować zwichnięcie endoprotezy stawu biodrowego).


Endoproteza biodra dostępna jest w dwóch rodzajach. Im szybciej Pan zacznie- tym lepiej. Należy skupić się na zapobieganiu przykurczom oraz wzmocnieniu mięśni, przede wszystkim mięśni pośladków i ud.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty