poniedziałek, 1 czerwca 2015

Szczęka szkieletowa

Proteza szkieletowa cena, – co ma na nią wpływ. Na cenę protez szkieletowych ma wpływ wiele czynników. Pierwszym i podstawowym jest rodzaj zastosowanego materiału im lepszy tym proteza będzie droższa. Jeśli zdecydujemy się wspólnie z lekarzem na dodatkowe elementy takie jak wspomniane zatrzaski czy zasuwy to cena całego leczenia wzrośnie o koszt wykonania koron z elementami.


W przeciwieństwie do protez osiadających akrylowych proteza szkieletowa nie osiada na błonie śluzowej (nie uciska kości).

Protezę tą można jednak wykonać tylko przy częściowych brakach zębowych (nie można jej wykonać przy bezzębiu całkowitym). Protezy szkieletowe przywracają funkcję żucia i umożliwiają poprawną, wyraźną wymowę. Chronią układ stomatognatyczny przed zniszczeniem i właściwie rozkładają siły zgryzowe na podłożu.


O wiele bardziej nowoczesna od protezy akrylowej jest proteza szkieletowa. Można ją jednak zastosować jedynie wtedy, gdy pacjent posiada odpowiednią liczbę zębów własnych. Opiera się ona zarówno na zachowanych zębach, jak i błonach śluzowych jamy ustnej, dzięki czemu trzyma się lepiej niż proteza.


Cena od 9zł Zapytaj o raty.

Występują różne rodzaje protez szkieletowych. Do najczęściej stosowanych należą protezy szkieletowe metalowo-akrylowe, które mocowane są do szczęki za pomocą klamer (czasem zamiast nich używa się zapinek, zatrzasków lub teleskopów, jednak wówczas należy okoronować prawdziwe zęby). Ile kosztuje proteza zębowa wyjmowana? Koszt wykonania protezy wyjmowanej uzależniony jest przede wszystkim od jej rodzaju. Wyróżniamy następujące uzupełnienia ruchome: protezy akrylowe: całkowite i częściowe, protezy szkieletowe, nylonowe, acetalowe, protezy oparte na własnych zębach pacjenta lub na implantach i połączone z nimi precyzyjnymi elementami retencyjnymi.


Na początku przeszkadza uczucie obcego ciała w ustach, mogą pojawić się problemy z odgryzaniem, żuciem i wyraźnym mówieniem. W przypadku pracy na stałe, czyli mostu porcelanowego na implantach w szczękę wszczepia się - implantów. Przy takiej pracy śruby gojące zwykle są gratis. Szkielet, inaczej kościec lub układ kostny (łac. systema sceleti, skeleton-szkielet) – wszystkie kości składające się na ciało człowieka.


U dorosłego człowieka szkielet składa się z 2kości – liczba ta jest większa u dzieci ze względu na wiele punktów kostnienia (według Reichera: około 2u noworodka i 3u 14-latka) i spada dopiero po połączeniu się np. Czy proteza szkieletowa jest estetyczna? Czasami istnieje ryzyko, iż mimo wielkich starań dentysty, zastosowane klamry bądź wypustki (ciernie) mogą znajdować się w miejscach widocznych. Sztuczna szczęka bardzo często staje się tematem do żartów, zwłaszcza wśród dzieci. Jednak proteza to idealny sposób, by na nowo cieszyć się pięknymi zębami.


Czy wiesz, że wyróżnia się kilka rodzajów protez? W zależności od rozmiaru braków w uzębieniu oferujemy Państwu różny zakres usług protetycznych.

Podane poniżej ceny są cenami w PLN obejmującymi koszt wykonania części implantologicznej (tj. wszczepienia implantu) oraz koszt wykonania części protetycznej (tj. protez, koron i mostów). Wady klasy II dotyczą niedoboru wzrostu dolnej szczęki lub też nadmiernego wzrostu górnej szczęki albo kombinacji wyżej wymienionych. Najczęściej profil pacjenta jest wypukły z cofnięciem wargi dolnej oraz bródki. Cofnięcie żuchwy wraz z zębami dolnymi oraz protruzją zębów górnych: W większości przypadków ta szkieletowa. Protezy te są trwałe - wytrzymują osiem-dziesięć lat, nie uklepują błony śluzowej ani nie wbijają się w szczękę.


Najlepsze utrzymanie mają protezy nieosiadające (głównie protezy szkieletowe), ponieważ całe obciążenia przenoszone są na zęby. Aby to osiągnąć, w protezie, w dużej części składającej się z metalu, stosowane są klamry i podparcia. Podparcia przeciwdziałają siłom wtłaczającym, co oznacza, że podczas gryzienia pokarmu.


Komfort użytkowania protez szkieletowych jest o wiele wyższy niż niż protez akrylowych, ale nie taki, jak koron czy mostów. Jakie są wady i zalety protez szkieletowych? Ortodonta przygotowuje pacjenta do zabiegu za pomocą aparatów stałych, a chirurg ustawia prawidłowo szczęki i zęby względem siebie podczas operacji w znieczuleniu ogólnym.


Stosowane w przypadku bezzębia lub przy dużych ubytkach, są protezami ruchomymi, o które pacjent musi sam zadbać. Górna część w całości pokrywa podniebienie, dolna – dopasowana do języka – utworzona jest w kształcie podkowy. Wydłużony zostaje okres przyzwyczajania się do tego typu szczęki ze względu na niski poziom wygody. Szczęki wraz z żuchwą są odpowiedzialne za trawienie pokarmu, a za sprawą kosteczek słuchowych możliwe jest przewodzenie bodźców słuchowych. Choroby i uszkodzenia szkieletu.


Jednymi z najczęstszych uszkodzeń szkieletu są złamania kości. U dzieci dochodzi najczęściej do złamania kości piszczelowej, nadkłykciowego złamania. Protezy akrylowe (całkowite i częściowe) stosuje się do uzupełniania braków zębowych całkowitych jak i częściowych. Ze względu na liczne wady stosowane są one przede wszystkim ze względów finansowych.


Protezy osiadające – są również protezami ruchomymi, jednak całkowicie niewidocznymi. Dają doskonały efekt kosmetyczny, gdyż są zupełnie niewidoczne. Metalowe klamry utrzymujące protezy zastępuje się zatrzaskami, teleskopami czy zasuwami. Rozwiązanie takie jest droższe, bo konieczne jest wówczas okoronowanie własnych zębów chorego.


Protezy stomatologiczne – są to protezy stosowane w dentystyce w celu uzupełnienia lub odbudowy brakującego uzębienia. Dzięki mocnemu zahaczeniu nie przesuwa się, nie spada i nie wymaga podklejania. Jej zaletą jest także kilkukrotnie niższy koszt niż w przypadku bardziej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty