Lawenda i olejek lawendowy były powodem zachwytów już w starożytności - używano jej wtedy do perfumowania wody do kąpieli i jako kadzidło. Dziś lawenda znana jest przede wszystkim jako. Olejek lawendowy to potężna moc w zwalczaniu bakterii i pasożytów. Działa on silniej od fenolu, krezolu i gwajakolu.
Już w stężeniu olejek lawendowy zabija bakterie gruźlicy, w stężeniu bakterie tyfusu, zaś w stężeniu – gronkowca i dyfterytu.
Skrzyp polny – właściwości i zastosowanie ziołowego mocarza. W lecznictwie naturalnym olejek lawendowy używany jest do wcierań w bólach mięśniowych, stawowych i zapaleniu korzonków nerwowych, a także na miejsca stłuczone, zwichnięcia, dotknięte paraliżem. W Bułgarii olejek lawendowy stosuje się w stomatologii. W celu wykorzystania jego wspaniałych właściwości, polej kropelkę olejku z lawendy na poduszkę lub na zaślepki przeciw świetlne na oczy, a twój sen będzie spokojny. Jest jednym z nielicznych olejków, które można aplikować bezpośrednio na skórę.
Lawenda, z której pozyskuje się olejek lawendowy, jest rośliną leczniczą. Wykazuje właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, kojące, bakteriobójcze i odprężające. Pomaga w gojeniu ran i poparzeń, łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych i ułatwia zasypianie.
Wycisza, uspokaja, ułatwia zasypianie, ale też pielęgnuje i leczy. Naukowcy próbują ustalić, czy olejek ten jest znaczącym czynnikiem terapeutycznym o dużym potencjale klinicznym, czy jedynie korzystnie działającym dodatkiem do innych produktów. Ponadto olejek lawendowy ma właściwości moczopędne i działa pobudzająco na organizm. Zapach olejku lawendowego działa terapeutycznie, ułatwia zasypianie i uspokaja.
Olejek eteryczny pozyskiwany z aromatycznych kwiatów lawendy można stosować bezpośrednio na skórę dotkniętą trądzikiem i łuszczycą. Jest bardzo przydatny w leczeniu infekcji bakteryjnych. Jego skuteczność wzrasta w połączeniu z wieloma innymi. Olejek eteryczny z lawendy ma także wspaniałe właściwości terapeutyczne − jego aromat uspokaja, wycisza i relaksuje.
Lawenda lekarska cieszy się w ziołolecznictwie dużą popularnością. W okresie kwitnienia sprawia, że pola uprawne Prowansji zyskują swój unikalny, kojący odcień fioletu, nazywany powszechnie lawendowym. Lawenda znana jest ze swoich właściwości zdrowotnych, a jej zapach o działaniu terapeutycznym ułatwia zasypianie i koi skołatane nerwy. Olejek jest ekstrahowany z aromatycznych kwiatów lawendy i stosowany jest w kosmetyce do pielęgnacji skóry dotkniętej łuszczycą i trądzikiem. Posiada wyjątkowe właściwości lecznicze i od dawna jest stosowany w aromaterapii, ziołolecznictwie czy kosmetyce.
Właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze olejku lawendowego czynią go bardzo pomocnym w zwalczaniu różnych infekcji. W razie zapalenia gardła, zatok, oskrzeli czy migdałków doskonale sprawdzają się np. Warto również używać go do płukania gardła.
Najlepsze gatunki pochodzą z Prowansji i Bułgarii. Destylacja z parą wodną daje ok. Ma on charakterystyczny zapach lawendowego olejku, jest smaczny i ma szereg prozdrowotnych właściwości wspólnych wszystkim miodom. Nie jest to jednak prawdziwy miód lawendowy, co łatwo stwierdzić zarówno w oparciu o informacje na etykiecie, jak i – na pierwszy rzut oka – o jego cenę.
Olejki eteryczne (olejki zapachowe) to ciekłe substancje zapachowe pozyskiwane z rozmaitych gatunków roślin. Naturalne olejki eteryczne są coraz bardziej popularne ze względu na ich właściwości lecznicze i kosmetyczne. Naucz się wybierać i używać olejków eterycznych (olejek z drzewa herbacianego, olejek różany i inne). Z dobroczynnych właściwości olejku lawendowego korzysta wiele gałęzi przemysłu.
Znajduje on zastosowanie zarówno w koncernach farmaceutycznych, kosmetycznych, perfumeryjnych, jak i spożywczych. Olejek ten wyróżnia się nie tylko intensywnym zapachem, ale również szeregiem właściwości, które mają znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie. Najlepiej jednak dodawać go po kropelce do kremu wieczorem. A na ciało – do balsamu, albo olejku, kilka kropelek i całość wmasować w ciało. Olejku nie zmywamy, jest bezpieczny i łagodny.
Mimo tego, że olejek lawendowy to jeden z najdelikatniejszych naturalnych produktów na rynku, warto przed zastosowaniem sprawdzić, czy nie wywołuje u nas reakcji alergicznej. W medycynie naturalnej służy do kojenia nerwów i wyciszania. Zapach lawendy sprawia, że ogarnia nas błogi spokój.
To jednak nie jedyne właściwości tej rośliny. Okazuje się, że olejek lawendowy można wykorzystać na wiele sposobów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.