środa, 10 czerwca 2015

Proteza szkieletowa

Proteza szkieletowa to jeden ze sposobów na uzupełnienie braków zębowych w jamie ustnej. Komfort użytkowania protez szkieletowych jest o wiele wyższy niż niż protez akrylowych, ale nie taki, jak koron czy mostów. Protezy szkieletowe przywracają funkcję żucia i umożliwiają poprawną, wyraźną wymowę. Chronią układ stomatognatyczny przed zniszczeniem i właściwie rozkładają siły zgryzowe na podłożu. Ceny będą różnić się w zależności od miasta, w którym jest gabinet.


Zdarzają się też duże różnice w cennikach. Cena od 9zł Zapytaj o raty. Ile kosztuje proteza szkieletowa? Narodowy Fundusz Zdrowia niestety nie refunduje tego typu uzupełnień.


Mocuje się ją na specjalnych klamrach, które gwarantują stabilność oraz uniemożliwiają poruszanie pozostałych zębów. Rzadziej notujemy ekstrakcje z powodów chorób przyzębia, paradontopatii, urazów mechanicznych i innych. Generalnie protezy szkieletowe mają bardzo dobrą opinię. Według specjalistów i pacjentów, proteza szkieletowa , szczególnie proteza szkieletowa na zatrzaskach, jest to najwygodniejszy typ protezy ruchomej.


Pomimo niezbyt ciekawego wyglądu na pierwszy rzut oka, proteza ta jest bardzo wygodna, a przede wszystkim pacjenci bardzo szybko się do niej przyzwyczajają! Czy proteza szkieletowa jest estetyczna? Jednym z głównych argumentów przemawiających na korzyść tego rozwiązania jest brak działania destrukcyjnego na tkanki przyzębia, co gwarantuje tzw. O wiele bardziej nowoczesna od protezy akrylowej jest proteza szkieletowa. Można ją jednak zastosować jedynie wtedy, gdy pacjent posiada odpowiednią liczbę zębów własnych.


Opiera się ona zarówno na zachowanych zębach, jak i błonach śluzowych jamy ustnej, dzięki czemu trzyma się lepiej niż proteza. Występują różne rodzaje protez szkieletowych. Do najczęściej stosowanych należą protezy szkieletowe metalowo-akrylowe, które mocowane są do szczęki za pomocą klamer (czasem zamiast nich używa się zapinek, zatrzasków lub teleskopów, jednak wówczas należy okoronować prawdziwe zęby). Najpopularniejszą protezą na zęby (maskującą braki w uzębieniu) jest proteza akrylowa, często zastępowana droższymi protezami szkieletowymi z metalu o znacznej wytrzymałości. Są one jednak sztywne, podrażniają dziąsła i śluzówkę jamy ustnej.


Alternatywę stanowi proteza szkieletowa acetalowa z two. Protezy acetalowe wykonane są ze specjalnego materiału zwanego acetalem, który jest materiałem termoplastycznym, o wysokiej homogenności. Utrata jednego lub kilku zębów wiąże się z koniecznością ich uzupełnienia, nie tylko ze względów estetycznych, ale także z uwagi na niekorzystne zmiany zachodzące w układzie kostnym szczęki. Jako proteza nieosiadająca, podparta na zębach zachowanych nie powoduje destrukcji błony śluzowej jamy ustnej i stabilnie trzyma się w jamie ustnej. Siła nacisku na protezę jest bardzo precyzyjnie rozłożona na całą szczękę.


Są to protezy metalowo-akrylowe. Proteza zębowa szkieletowa (potocznie „szkielet”): Jest to proteza, którą można zastosować przy zachowaniu odpowiedniej liczby zębów. Jej cechą charakterystyczną jest to, że opiera się na zębach a nie tylko na błonie śluzowej (jak poprzednie rodzaje). Jak tłumaczy, w przeciwieństwie do protez osiadających akrylowych proteza szkieletowa nie osiada na błonie śluzowej i nie uciska kości. Mam pytanie odnośnie protezy górnej szkieletowej.


Proteza szkieletowa

Z uwagi na zniszczone zęby będzie wykonana proteza szkieletowa , która ma obejmować prawie wszystkie zęby na górze. To precyzyjne uzupełnienia protetyczne wywierające stosunkowo niewielkie działanie uboczne na tkanki podłoża. Jest to proteza o zredukowanej płycie, której szkielet metalowy odlewany jest w całości a przenoszenie sił żucia na podłoże kostne odbywa się przez klamry i ciernie, a także za pośrednictwem ozębnej zębów filarowych.


Jest on odlewany w całości w jednym kawałku dzięki czemu proteza ma odpowiednią sztywność i sprężystość. Niekiedy protezy takie mogą być stosowane do unieruchomienia rozchwianych zębów, przedłużając ich żywotność w jamie ustnej. Dzięki temu na protezach osadza się mniej resztek pokarmowych, co zdecydowanie ułatwia utrzymanie ich w czystości. Proteza acronowa może również zastąpić poprzednią protezę pacjenta.


Proteza szkieletowa

Szczególnie dotyczy to tych chorych. Tak jak protezy nieosiadające zaopatrzone są one w klamry, lecz nie posiadają podparć. Dodatkowo konstrukcja klamer jest zupełnie inna.


W protezach szkieletowych klamry są modelowane z wosku na modelu zębów pacjenta, a następnie odlewane w celu zapewnienia idealnego dopasowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty