środa, 12 sierpnia 2020

Wymiana panewki biodrowej

Wymiana stawu biodrowego (endoprotezoplastyka) Wymiana stawu biodrowego. Wszczepienie protezy stawu biodrowego to zabieg chirurgiczny polegający na zastąpieniu chorej tkanki chrzęstnej i kości biodra sztuczną protezą. Staw biodrowy jest zbudowany z głowy kości udowej oraz panewki stawu biodrowego kości. Alloplastyka stawu biodrowego jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów ortopedycznych.


Proteza stawu biodrowego jest wzorowana na anatomii stawu biodrowego, składa się z: panewki, trzpienia, oraz głowy.

Kapoplastyka to wymiana tylko części stawu – na głowę kości udowej nakłada się metalową panewkę (tzw. kapa), którą można łatwiej potem wymienić lub zmienić. Jest to najmniej inwazyjna technika, która nie niesie za sobą ryzyka na przykład zwichnięcia endoprotezy stawu biodrowego, za to daje szybką rehabilitację. Panewka stawu biodrowego (łac. acetabulum) – struktura anatomiczna w kości miednicznej tworząca powierzchnię stawową w stawie biodrowym (articulatio coxae). Obejmuje kość udową (femur).


U człowieka kieruje się ona w bok i do przodu. Na samym jej dnie znajduje się dół panewki (fossa acetabuli). Znajduje się tam tkanka tłuszczowa, kosmki maziowe.

Proteza biodra to inaczej sztuczny staw złożony z panewki i kuli zakończonej trzpieniem. Endoproteza biodra dostępna jest w dwóch rodzajach. Na przykład w przypadku endoprotezy całkowitej wymiana stawu biodrowego obejmuje zarówno panewkę, jak i głowę kości udowej pacjenta. Po wymianie stawu biodrowego żyję bez ograniczeń. Dr Grzegorz Prasałek lata temu sam przeszedł operację wymiany stawu biodrowego.


Doskonale zna temat i jako lekarz, i jako pacjent: - Jakiś czas temu przebyłem jałową martwicę głowy prawej kości udowej. To rodzaj zawału kości, podobny do zawału serca. Całkowita lub częściowa wymiana stawu biodrowego, zwana endoprotezoplastyką lub alloplastyką, to częsty zabieg stosowany w chorobie zwyrodnieniowej biodra lub po złamaniach kości w tej okolicy.


Po zabiegu dochodzi do osłabienia mięśni i zaburzenia wzorca chodu, dlatego rehabilitacja pooperacyjna jest niezwykle istotna. Główną cechą endoprotezy całkowitej jest fakt, że wszystkie części składające się na staw biodrowy zostają wymienione na tzw. Jest to: panewka (będąca fragmentem kości miedniczej) oraz głowa (która jest górnym końcem kości udowej) mocowana na trzpieniu umieszczanym w. Protezy stawu biodrowego wszczepia się najczęściej osobom cierpiącym na przewlekłe zapalenie stawu biodrowego. Najczęściej spotykane rodzaje zapalenia stawów prowadzące do konieczności wymiany stawu to choroba zwyrodnienia, reumatoidalne zapalenie stawów, martwica kości, spowodowana złamaniem oraz leki.


Często podczas takiej wizyty w poradni specjalistycznej nie tylko wyznaczany jest termin wymiany stawu biodrowego, ale także przydzielany jest pacjentowi lekarz-koordynator, który zajmuje się przygotowaniem do zabiegu, wyznacza plan postępowania, w razie potrzeby kieruje na dodatkowe konsultacje specjalistyczne i obejmuje pacjenta. Wraz z wiekiem poszczególne części naszego ciała po prostu ulegają zużyciu.

Pogorszyć się wówczas może zarówno nasze zdrowie, jak i ogólny komfort życia. Podobnie jest w przypadku, gdy dotknie nas zwyrodnienie stawu biodrowego. Aby uniknąć kalectwa oraz odzyskać dawną swobodę ruchów, pacjenci często kierowani są na operację wszczepienia endoprotezy, której jednak wielu z. Zwyrodnienie stawu biodrowego - leczenie, endoproteza. Przy zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych stawu biodrowego skutecznym sposobem przywrócenia sprawności jest wszczepienie sztucznego stawu, czyli endoprotezy. Ideą przewodnią jest przywrócenie prawidłowych warunków biomechanicznych stawu biodrowego przy pozostawieniu maksymalnej ilości tkanki kostnej pacjenta.


Operacyjnie usuwa się jedynie zmienioną warstwę chrzęstną, z leżącą pod nią cienką warstwą tkanki kostnej w obrębie panewki i głowy kości udowej. Najnowszą techniką częściowej wymiany stawu biodrowego jest kapoplastyka. Metoda jest zachwalana, ponieważ pozwala na zachowanie naturalnej głowy oraz szyjki kości udowej.


Polega na wymianie panewki w miednicy i założeniu tzw. Zabieg ten polega na usunięciu chrząstki stawowej przy pomocy tzw. Wraz z rozwojem zwyrodnienia stawu biodrowego następują zniesienie szpary stawowej i całkowita utrata ruchomości stawu.


Zabieg wszczepienia polega na całkowitej wymianie stawu biodrowego. Jest to jedyna metoda umożliwiająca chodzenie bez odczuwania bólu. Większość endoprotez stawu biodrowego składa się z trzech zasadniczych elementów: tytanowego trzpienia, ceramicznej główki oraz panewki z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Usunięte elementy własnego stawu są zastępowane przez endoprotezę – część udową i panewkę. Artykulację (nowe, sztuczne powierzchnie stawowe) tworzy głowa (nakładana na element udowy - ceramiczna lub metalowa) oraz wkładka polietylenowa do panewki.


Następnie pogłębia się panewkę w kościach miednicyznej. Rehabilitacja po endoprotezie biodra. Anatomia stawu biodrowego. Przenosi ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne oraz umożliwia ich ruchomość.


Podczas zabiegu wymianie podlega górna część kości udowej oraz panewka stawu biodrowego znajdująca się w miednicy kostnej. Implanty zostały opracowane tak, aby odtworzyć funkcję stawu i wyeliminować dyskomfort w takim stopniu jak to możliwe oraz pomóc przywrócić Cię do aktywnego trybu życia. Możliwe jest wymienienie całego stawu biodrowego lub tylko jego części – wówczas mówi się o kapoplastyce.


Również wszczepiane endoprotezy stawu biodrowego mogą być różnego rodzaju. Różnią się one między innymi rozmiarem, kształtem i materiałem, z którego są wykonane. W naszym szpitalu wykonujemy całkowitą wymianę stawu biodrowego przy użyciu protez bezcementowych i cementowanych renomowanych producentów takich jak Aesculap i Biomet.


O rodzaju protezy decyduje lekarz ortopeda dobierając optymalny rodzaj protezy do konkretnego przypadku na podstawie wywiadu, badania fizykalnego oraz analizy zdjęć RTG.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty