wtorek, 4 sierpnia 2020

Rodzaje zamków ortodontycznych

Rodzaje zamków ortodontycznych

Rodzaje zamków ortodontycznych. W trosce o wysoką jakość świadczonych usług w procesie leczenia ortodontycznego wykorzystujemy zamki ortodontyczne wiodących światowych producentów. Stosowane przez nas zamki są najwyższej jakości. Dzięki noszeniu aparatu ortodontycznego możliwa jest korekcja krzywego zgryzu i uzyskanie - tak dzisiaj pożądanego - ładnego uśmiechu. Jednym z najważniejszych elementów tego urządzenia są zamki, które nakleja się na zęby.


Rodzaje zamków ortodontycznych

Kolor zamków dobiera się do naturalnego koloru zębów, przez co są bardzo estetyczne i nie rzucają się w oczy. Stały aparat ortodontyczny przymocowany jest do powierzchni zęba przez cały czas trwania leczenia ortodontycznego. Ten rodzaj aparatu przeznaczony jest głównie dla młodzieży i osób dorosłych (posiadających stałe zęby). Przed założeniem aparatu przeprowadzany jest zabieg czyszczenia zębów przez higienistkę stomatologiczną.


Przez przymocowaniem zamków należy wyleczyć zęby. Zamki ortodontyczne lingwalne (czyli językowe), samoligaturujace (z zamkami zatrzaskowymi), a może estetyczne? Wybór nie jest prosty nawet dla ortodonty, bowiem firmy prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych zamków ortodontycznych reklamowanych chwytliwymi hasłami – najnowsza technologia, krócej, szybciej. Zbudowane są z zamków, łuków, ligatur i pierścieni.


Na każdym zębie mocuje się jeden zamek, na zamki z kolei działa łuk, czyli pewnego rodzaju drut, którego zadaniem jest wytwarzanie siły przesuwającej zęby w pożądany sposób. Ligatury to gumki, służące do zamocowania. Aparat stały pozwala na leczenie znacznie poważniejszych wad zgryzu niż aparat ruchomy (zdejmowany). Gdy mowa o aparacie ortodontycznym, na myśl przychodzi nam najczęściej typowy wygląd zamków metalowych.


Choć jest to jedno z najstarszych rozwiązań, z uwagi na skuteczność. Obecnie dostępnych jest bardzo wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, ale ogólnie dzielą się na dwa typy: ruchome i stałe. Typ zastosowanego aparatu ortodontycznego zależy od rodzaju wady, wieku pacjenta, higieny. Cena aparatu ortodontycznego - rodzaje. Proces leczenia wad zgryzu jest prostszy u dzieci niż u dorosłych.


Od wieku zależeć będzie też dfinalnie ile kosztuje aparat na zęby. Aparaty ortodontyczne klasyczne z zamkami metalowymi lub estetycznymi. Takie aparaty przykleja się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów. Są zbudowane z zamków (kosteczek z metalu, porcelany, kryształu lub kompozytu), pierścieni albo tub oraz łuków (metalowych albo powlekanych teflonem, silikonem).


W przypadku wyłącznie zamków ortodontycznych i drutu zamki należy przymocować do zębów za pomocą kleju ortodontycznego, a następnie w ich slotach umieścić drut. Aparat ortodontyczny – rodzaje, budowa, zakładanie, efekty, czyszczenie, cena, NFZ, opinie. Proste, zdrowe zęby, to nie tylko kwestia urody. Krzywy zgryz może narażać nas na szereg poważnych dolegliwości jamy ustnej.


Sprawia on, że trudno jest dokładnie umyć wszystkie jej zakamarki, przez co staje się ona naturalnym środowiskiem do rozwoju zarazków i bakterii. Z pomocą przychodzą aparaty, które mają za zadanie w określonym czasie zmienić ustawienie zębów. Na rynku dostępne są różne rodzaje aparatów ortodontycznych, a to, który zostanie wybrany w ramach leczenia, zależy od wielu czynników. Wśród nich są między innymi wiek pacjenta, stan jego uzębienia oraz to, jaką wadę posiada. Na tym etapie do zamków przytwierdzany jest łuk, który w zwykłych aparatach metalowych podtrzymywany jest przez ligatury.


Q: Czy występują różne rodzaje aparatów metalowych, czy tylko jeden? Jest bardzo dużo ortodontycznych aparatów metalowych. Oprócz tradycyjnych, gdzie łuk przywiązujemy do zamków ligaturkami (mogą być kolorowe), jest cała gama aparatów bezligaturowych, jak np. Damona, Zamki In ovation, Cariere, Axis i wiele innych. Invisalign – kompletne leczenie kosztuje ok.


Proste zęby bez widocznego aparatu ortodontycznego? Warto jednak pamiętać, że nie tylko sama praca ortodonty i dokręcanie zamków ma znaczenie. Istnieją bowiem różne rodzaje aparatów ortodontycznych, między innymi modele stałe, typu Clear Aligner czy ruchome. Jeśli chodzi o budowę, aparaty stałe złożone są z zamków, pierścieni przytwierdzanych do szkliwa zębowego oraz drutu. Ich działanie polega na wywoływaniu odpowiedniego poziomu nacisku na zęby, a przez to.


Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych - aparat stały, aparat ruchomy oraz aparat retencyjny. Różnice pomiędzy nimi obejmują ich budowę i sposób “obsługi” oraz rodzaj wa które mogą usuwać. Nie każdy bowiem aparat możemy zastosować w każdym przypadku.


Jest to skuteczne i ekonomiczne rozwiązanie. Istnieje możliwość dobrania kolorowych ligatur oraz zastosowania zamków kosmetycznych, które są dyskretne i mało widoczne na zębach. Standardowy aparat stały składa się z zamków i rurek policzkowych przytwierdzanych do zębów za pomocą kleju ortodontycznego.


W zależności od rodzaju materiału użytego do produkcji zamków ortodontycznych wyróżniamy aparaty metalowe, porcelanowe, kompozytowe lub z monokryształu. Kolejne wersje zamków ortodontycznych, łuków, tub, pierścieni, specjalistycznych kleszczy i narzędzi, wierteł, aparatów elastycznych oraz wielu innych produktów, to tylko część nowej rzeczywistości. Ortodonci coraz częściej sięgają także po innowacyjne systemy, np. Aparat stały systemu Damon to bezligaturowe zamki z nowoczesnymi łukami o potwierdzonej klinicznie wysokiej skuteczności w szybkim i nieuciążliwym repozycjonowaniu zębów, zapewniającego. Aparaty stałe to aparaty ortodontyczne mocowane na określony czas do zębów za pomocą zamków ortodontycznych, do których z kolei przymocowuje się oddziałujące na zęby łuki ortodontyczne.


Rodzaje zamków ortodontycznych

Aparaty stałe mogą być: metalowe (tradycyjne), estetyczne (z zamkami kompozytowymi lub porcelanowymi) lub. Na system niskich sił i niskiego tarcia w aparacie Damon składa się cała kombinacja pasywnych bezligaturowych zamków, łuków o skalibrowanej sile działania, oraz o jak najmniej inwazyjnym protokole leczenia. To wszystko powoduje, że wizyty w gabinecie ortodontycznym są rzadsze, szybciej możemy się wyleczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty