środa, 5 sierpnia 2020

Dziecko płacze przy zasypianiu

Rzeczywiście, niemowlęta zwykle płaczą dość dużo, ale nie jest to problem bez rozwiązania. Istnieje wiele sposobów na uśpienie dziecka, i nie są to sposoby skomplikowane. Pierwszym krokiem jest zaspokojenie potrzeb dziecka i zapewnienie mu komfortowego miejsca do spania.


Kolejnymi krokami są dalsze sposoby na zasypianie bez płaczu. Dziecko nam nie chce zasypiać czasem i przed snem płacze z godzinę (tak się zdarza raz na kilka dni) NIe siedzimy z nim wtedy bo to pogarsza jeszcze sytuację - potem musimy z nim być przy.

Moje dziecko nie chce samo zasnąć! Płacz dziecka to forma wyrażania jego uczuć. Płacze, kiedy się wystraszy, kiedy je coś boli lub kiedy jest nie po jego myśli, jeśli coś mu zabierzemy.


Często ma przy tym już zamknięte oczy i po tym zasypia ze zmęczenia. Nie ma reguły czy płacze na rękach, w łóżeczku, czy w wózku. Sytuacja ta ma miejsce tylko w dzień.


Dodam jeszcze, że jak już mu się uda zasnąć w dzień, to budzi się po minutach bardzo zmęczony i zaczyna się.

A czy Twoje dziecko płacze bo je zostawiasz? Czy płacze bo po prostu walczy ze snem. Dzieci w pewnym wieku zasypiają z płaczem bo wcale nie chcą zasnąć. Nie dlatego, że nie są zmęczone, dlatego, że nie chcą aby coś je omineło.


I jeżeli płacz niesie za sobą takie konsekwencje to co mamy zrobić? Moja 3-miesięczna Julka przed każdym zaśnięciem urządza koncert - wygląda to tak jakby potrzebowała tego wrzasku żeby się zmęczyć, bo dopiero taka spłakana, wykończona piętnastominutowym krzykiem zasypia i śpi bardzo spokojnie. Dzieci potrzebują konkretnych komunikatów i spokoju. To, co musi Pani wypracować u dziecka (to uda się dopiero z czasem, mały musi się odzwyczaić, przestawić i załapać nowy sposób myślenia) to przekonanie, że nic niezwykłego się nie dzieje.


Dopóki Pani sama nie uwierzy, że on umie zasnąć, to nic z tego nie będzie. Mój syn ma tygodni i od początku miał problemy z zaśnięciem. Niestety przyzwyczailiśmy go do zasypiania na rękach przy bujaniu. Postanowiłam go nauczyć zasypiać samodzielnie w łóżeczku no i zaczęło się. Nie było praktycznie ani jednej sytuacji w której nakarmione, przewinięte i uspokojone(!) dziecko zasnęło bez płaczu i marudzenia.


Jeżeli nie zasnęło przy jedzeniu lub na spacerze, to musiała wypłakać się przed sen. Płacz a co najmniej marudzenie powtarza się przed każdym spaniem i drzemką.

Teraz jak dostaje butle (w dzien i po kapieli,w nocy jeszcze piers)to zasypia przy jej oproznianiu i jak zasnie to nie odbijam,a jak nie zasnie i biore do odbicia to kłade go pozniej do lozeczka daje mu pieluszke do przytulenia,klade na boczek i wychodze. Napina przy tym wszystkie mięśnie, szarpie kocyk, kopie nóżkami. Nasz pediatra powiedział, że jeśli dziecko nie chce spać, to nie należy go zmuszać, zwłaszcza że Mateusz rozwija się prawidłowo. Jednak to nie jest tak, że on nie chce spać.


To raczej wygląda, jakby bał się zasnąć. Małe dziecko, by czuć się bezpiecznie i spokojnie zapaść w sen, potrzebuje obecności kogoś bliskiego. Dopiero za jakiś czas nauczy się zasypiać samodzielnie. Ważne, żebyście wy, rodzice, zmieniali się przy tym rytuale i oboje byli ekspertami od usypiania.


Myszka, co do Twojego problemu, dziecko krzyczy przy zasypianiu jesli, np nie wyczulas tego momentu kiedy chcialo zasnac, wiec pozniej pomimo zmeczenia nie umie zasnac, chce piersi jako uspokajacza albo jest juz glodne, i wazne dziecko zmeczone i glodne zazwyczaj nie zje tylko krzyczy. Lubi zasypiac w okreslonym pokoju , pozycji, a my nie. Re: PŁACZ PRZY ZASYPIANIU- PONOWNIE! Możliwe że jest ze miał zyt wiele wrażeń i jest zbyt zmęczony by zasnąć.


Mnie zdarzało się to z córką. Gdy zbyt późno ją kąpałam lub po zabawie (kiedy już np tarła oczka) odpowiednio wcześnie nie usypiałam. Jeśli któraś z Was ma pomysł jak to zrobić małymi kroczkami bez płaczu dziecka, to chętnie skorzystam z Waszych doświadczeń i może nie będę musiała w ten sposób uczyć samodzielności mojej drugiej córeczki:-) D. Zamiast więc utrudniać sobie życie, ułatwmy je.


Co zrobić, by dziecko nie zasypiało wyłącznie przy piersi: - Stopniowo uczmy malucha zasypiać w łóżeczku (o sposobach na usypianie w łóżeczku pisałam w odcinku pt. „Jak usypiać dziecko”). W ciągu dnia karmimy raczej po obudzeniu lub w trakcie czuwania, a nie tuż przed snem. Nie miałam pojęcia, że uspokojenie i nauczenie niemowlęcia zasypiania jest takie trudne. Wyobrażałam sobie, że dziecko po wyjściu ze szpitala, zaśnie po nakarmieniu i przytuleniu jak aniołek. A tymczasem nie zawsze jest tak prosto.


Kiedy zostaje się matką czy ojcem po raz pierwszy, nic. Usypianie przy butelce Ssąc ciepłe mleczko, dziecko szybko zasypia, ale potem bakterie w jego buzi mają używanie! Pozostałe na zębach i języku resztki mleka zmieniają się w kwas, który powoduje próchnicę. Rodzina i dziecko - Forum Gdańsk, Gdynia, Sopot.


Porozmawiaj o aktualnych problemach i radościach mieszkańców Trójmiasta. Małe dzieci swietnie tez zasypiają w dzień na polu w wózku obróconym twarza do opiekunki(by dziecko ją widziało). W moim wypadku wystarczy dziecko ułozyc i utulic w wózku (ulubiony kocyk,pieluszka) zanucic zwrotke ulubinej kołysanki,pokołysać wózkiem i mała śpi zazwyczaj o połowe dłużej niż by spała w domu. Na podstawie listu trudno jednoznacznie stwierdzić, co stanowi bezpośrednią przyczynę trudności ze snem maluszka. Takie symptomy, jak: płacz, drażliwość, zły humor czy nadmierne uzależnienie od opiekuna to naturalne konsekwencje braku snu u dzieci.


U rodziców natomiast problemy ze snem dziecka rodzą: poczucie winy, niepewność, wzajemne oskarżanie się o. Regularność daje mu poczucie bezpieczeństwa. Z czasem malec zaczyna się domagać karmienia i zasypiać o stałych porach. Fizjologiczny cykl dobowy, według którego dziecko funkcjonuje, jest jego indywidualną cechą, stałą, trudną do modyfikacji.


I modyfikować jej nie ma po co, lepiej dostosować się do rytmu dziecka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty