czwartek, 15 lutego 2018

Budowa rdzenia

Rdzeń kręgowy możemy podzielić na par odcinków, tzw. C1-C8), piersiowych (Th1-Th12), lędźwiowych (L1-L5), krzyżowych (S1-S5) i guziczny (C1), z którymi łączą się analogiczne nerwy rdzeniowe wychodzące przez odpowiednie otwory międzykręgowe. Ponieważ otwory są przesunięte względem rdzenia ku dołowi, nerwy biegną.


Z przodu rdzenia znajduje się szczelina dzieląca go na dwie symetryczne części. Z tyłu - również jest dość głęboka bruzda będąca „odbiciem” przedniej bruzdy.

Rdzeń jest zlateralizowany, ma swoją część prawą i lewą, z tym, że są one w pełni symetryczne. Wewnątrz rdzenia znajduje się substancja szara (łac. substantia grisea), a na zewnątrz substancja biała (łac. substantia alba) (odwrotnie niż w mózgowiu, gdzie substancja biała znajduje się pod substancją szarą). Przyjmuje postać grubego sznura osiągającego długość około cm. Znajduje się w kanale kręgowym.


Ciągnie się od otworu wielkiego do drugiego kręgu lędźwiowego, gdzie przechodzi w stożek rdzeniowy zakończony nicią końcową. Wyróżniamy w nim cześć: s. Budowa wewnętrzna rdzenia jest niejednolita. Przekrój poprzeczny uwidacznia ciemniejszą część pośrodkową kształcie motyla lub litery H, noszącą miano istoty szarej (część wewnętrzna) oraz otaczająca ja istotę białą (część zewnętrzna).

Ramiona litery H, tak przypominającej rdzeń kręgowy mają stanowić rogi rdzenia, w. Ze względu na swoją delikatną budowę i newralgiczną funkcję, jaką spełnia w organizmie człowieka, rdzeń kręgowy musi być szczególnie chroniony. Funkcję ochronną rdzenia kręgowego spełnia odpowiednia budowa kręgosłupa. Kręgosłup zbudowany jest z kręgów, które są zróżnicowane w swojej budowie na poszczególnych odcinkach.


Spiralna budowa rdzenia powoduje powstawanie planarnych prądów wirowych, które nieco zwiększają stratność rdzenia. Tego typu rdzenie najlepiej wykorzystują własności magnetyczne materiału rdzenia, oraz wprowadzają mniejsze zniekształcenia przenoszonego sygnału, dlatego chętnie wykorzystywane są w systemach audiofonicznych. Dzieli się na pięć odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i ogonowy (guziczny). Pierwsze dwa kręgi kręgosłupa to dźwigacz (atlas) i obrotnik. Transformator składa się z dwóch zasadniczych elementów: stalowego rdzenia i uzwojeń wykonanych z miedzi lub aluminium.


Rdzeń jest obwodem magnetycznym transformatora i służy do przewodzenia strumienia magnetycznego. Składa się on z kolumn, na które nawija się uzwojenie oraz jarzm, które łączą kolumny. Najczęściej rdzeń transformatora wykonuje się z. Rdzeń przedłużony dzieli się anatomicznie na część oliwkową i podoliwkową. W skład rdzenia wchodzą tzw. W samym środku rdzenia kręgowego położona jest niewielka przestrzeń wypełniona płynem mózgowo-rdzeniowykanał środkowy rdzenia kręgowego central canal.


Rozciąga się on na całej długości rdzenia, a jego górna część otwiera się do komory czwartej.

Można go sobie wyobrazić jako biały 45-centymetrowy sznur biegnący wewnątrz kręgów kręgosłupa. Decyzja o budowie pieca z cegieł szamotowych jest naturalna - są one dostępne w większości składów budowlanych. Ich wadą natomiast jest konieczność posiadania i użycia piły do cięcia cegieł, ewentualnie szlifierki kątowej z tarczą do cięcia ceramiki.


Poniższy rysunek obrazuje wygląd rdzenia pieca z cegieł. Od rdzenia odchodzą parzyste nerwy rdzeniowe, wychodzące przez odpowiednie otwory międzykręgowe. Składa się z istoty szarej, tworzącej strukturę w kształcie motyla lub litery H, otoczonej warstwą istoty białej. Biegną przez niego drogi wstępujące - przesyłające impulsy nerwowe z komórek ciała do mózgowia, jak również drogi zstępujące - przesyłające impulsy z mózgowia do komórek ciała. Korzenie nerwowe, zanim wyjdą poza kręgi, łączą się w pary: korzeń przedni (brzuszny) dobiera się z tylnym (grzbietowym).


Każdy powstały w ten sposób nerw rdzeniowy pełni w naszym ciele określone funkcje. Mamy par nerwów rdzeniowych zaopatrujących (unerwiających) całe nasze ciało. Wewnętrzna budowa rdzenia kręgowego i jego funkcje: Na przekroju poprzecznym rdzenia kręgowego widoczne są dwie warstwy: położona w środku istota szara oraz leżąca na obwodzie istota biała. Istota szara (substantia grisea) - na przekroju poprzecznym podobna jest do rozpiętego motyla.


Na przekroju poprzecznym ukazuje się ciemniejsza część pośrodkowa w kształcie motyla lub litery H, zwana istotą szarą, oraz otaczająca ją na kształt płaszcza istota biała. Ich zasadnicza budowa jest taka sama jak opon mózgowia. Ze względu jednak na odmienność budowy i funkcji obu elementów ośrodkowego układu nerwowego, występują pewne różnice. Każda z opon rdzenia kręgowego, przechodząc przez otwór wielki czaszki, łączy się z jednoimienną oponą mózgowia. Dlaczego operacja rdzenia kręgowego aż tak emocjonuje zarówno specjalistów jak i laików?


Mózg oraz rdzeń kręgowy, czyli ośrodkowy układ nerwowy, nie potrafią się regenerować (w przeciwieństwie np. do wątroby). Ich uszkodzenia są nieodwracalne, bo w trakcie ewolucji zatraciły możliwość samonaprawiania. Zastosowanie szkła metalicznego do budowy rdzenia transformatora pozwala kilkukrotnie zmniejszyć zachodzące tam straty.


W transformatorach dużych mocy poważną rolę odgrywają również straty w metalowych częściach konstrukcyjnych, jak ścianki, pokrywa i dno kadzi, belki jarzmowe, konstrukcje pracujące uzwojenia itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty