środa, 31 stycznia 2018

Endoproteza biodra rehabilitacja

Rehabilitacja po endoprotezie biodra. Anatomia stawu biodrowego. Staw biodrowy (łać. articulatio coxae) – staw kulisty tworzony przez głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego kości miednicznej.


Przenosi ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne oraz umożliwia ich ruchomość. Całkowita lub częściowa wymiana stawu biodrowego, zwana endoprotezoplastyką lub alloplastyką, to częsty zabieg stosowany w chorobie zwyrodnieniowej biodra lub po złamaniach kości w tej okolicy. Po zabiegu dochodzi do osłabienia mięśni i zaburzenia wzorca chodu, dlatego rehabilitacja pooperacyjna jest niezwykle istotna.

Następuje to zwykle podczas tygodnia po operacji. Dla pacjentów z endoprotezą cementową będzie to ok. Początkowo rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego polega na nauce siadanie i kładzenia się do łóżka, chodzenia po schodach.


Należy także wykonywać ćwiczenia izometryczne i oddechowe, a także ćwiczenia czynne stopy i kończyny nie operowanej. Następnie do rehabilitacji włączane są ćwiczenia bierne operowanej kończyny. Noga zdrowa ugięta, nogę operowaną podnosimy prostą w górę 3. Pacjent z endoprotezą stawu biodrowego podczas rehabilitacji we wczesnym okresie pooperacyjnym.


Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana.

Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów. Kiedy będzie mogła zacząć normalnie chodzić i jak powinna wyglądać rehabilitacja? Jest to operacja inwazyjna, która będzie wiązała się z trudnym okresem rehabilitacji. W przypadku dużego zniszczenia stawu biodrowego, endoproteza jest jedynym rozwiązaniem.


Sprawdźmy, ile trwa rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego. Już po dniach stawałem przy balkoniku, a po miesiącach rehabilitacji wróciłem do pracy w szpitalu. Mam zakodowane ograniczenia, jakie niesie ze sobą sztuczne biodro, np. Nowe biodro spisuje się tak dobrze, że zapominam o nim, co czasem jest powodem zabawnych zdarzeń. Proces dochodzenia do zdrowia możemy podzielić na etapy.


Podczas pierwszego etapu, która trwa około tygodni pacjent nabiera sił i pewności operowanego biodra. Po tym okresie pacjent z reguły jest w stanie funkcjonować bez koniecznych wcześniej odpoczynków w ciągu dnia lub wcześniejszego udania się na spoczynek nocny. This feature is not available right now. Po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego konieczne jest rozpoczęcie rehabilitacji już następnego dnia. Najczęstszym wskazaniem do zabiegu jest koksartroza (choroba zwyrodnieniowa), która może.


Na przykład w przypadku endoprotezy całkowitej wymiana stawu biodrowego obejmuje zarówno panewkę, jak i głowę kości udowej pacjenta. Endoproteza biodra dostępna jest w dwóch rodzajach. Natomiast endoproteza stawu biodrowego częściowej, wymieniana na sztuczną jest tylko głowa kości udowej pacjenta.


Zaczyna się ona już w pierwszej dobie po operacji, aby jednak osoba wróciła do całkowitej sprawności potrzeba dość dużo czasu.

Im szybciej Pan zacznie- tym lepiej. Należy skupić się na zapobieganiu przykurczom oraz wzmocnieniu mięśni, przede wszystkim mięśni pośladków i ud. W tym odcinku demonstruje kilka prostych ćwiczeń i porad po alloplastyce biodra dla Ciebie lub dla Twoich bliskich.


Wszczepienie endoprotezy – to inaczej wstawienie jednego lub więcej sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu. Najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra lub złamania szyjki kości udowej. Najpowszechniejszą przyczyną wykonywania planowych operacji stanowi choroba zwyrodnieniowa zwana koksartrozą (łac. coxae- biodro arthrosis – zwyrodnienie stawu). Ma ona duży wpływ na końcowy wynik zabiegu.


Zwichnięcie endoprotezy to przemieszczenie głowy z panewki sztucznego stawu. Jest to najczęstsze powikłanie po wymianie stawu biodrowego. Chory, któremu wszczepiono endoprotezę biodra, musi liczyć się z tym, że staw nie powinien być nadwyrężany.


Nie wolno więc zakładać nogi na nogę, sypiać na boku, który został poddany operacji, dźwigać ciężkich rzeczy, siadać na niskich krzesłach. Aby uniknąć wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej, osoba po zabiegu powinna być szybko uruchamiana i wdrożone powinno być podawanie odpowiednich leków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty