W odróżnieniu od tradycyjnych mostów, mostki adhezyjne są przyklejane do sąsiadujących zębów za pomocą specjalnych skrzydełek wykonanych z różnych substancji. Czasami dla poprawy walorów estetycznych opisany nośnik wykonuje się np. Wtedy jest on w kolorze zęba. Co oznacza, że mogą one być cementowane na stałe na zębach naturalnych pacjenta lub też zastosować jako uzupełnienie tymczasowe np.
Mosty adhezyjne stosuje się do stałych oraz tymczasowych uzupełnień protetycznych.
Mogą być wykonane z kompozytu mającego. Na tle tradycyjnych mostów protetycznych wyróżnia je fakt, iż mocowane są do sąsiednich zębów za pomocą żywicy kompozytowej i specjalnych skrzydełek. Dzięki temu przed założeniem tego rodzaju mostów, nie jest konieczne piłowanie sąsiednich.
Oznacza to iż mogą one być cementowane na stałe na zębach własnych pacjenta lub też służyć jako uzupełnienie tymczasowe np. Jeśli chodzi o 2-kę to wogóle nie powinno być problemu. Można wykonać most kompozytowy na włóknie szklanym lub typowy Meryland porcelanowy na podbudowie metalowej lub pełnoceramiczny.
W odcinku bocznym można wykonać most na wkładach przy braku 1-ego zęba jeśli.
Wiele badań i publikacji pokazuje, że powinny być stosowane jedynie jako rozwiązanie tymczasowe. Siły zgryzowe w jamie ustnej są bardzo duże, dlatego mosty adhezyjne mogą pękać. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykonanie tradycyjnego mostu porcelanowego. Nie jesteśmy jej w stanie oszukać ani jej zastąpić.
Leczenie nie może być gorsze od choroby. Protetyka adhezyjna oparta jest na: oszczędności tkanek (mini-max), pozostawieniu zdrowych tkanek zęba i odbudowaniu tkanek utraconych, na uzupełnieniach bez. Sposobem, by temu zapobiec są mosty adhezyjne.
Co to takiego te mosty adhezyjne ? Należy powiedzieć, że jest to rodzaj uzupełnienia protetycznego. Tym, co różni je od tradycyjnych mostów jest to, że mocuje się je z wykorzystaniem żywicy kompozytowej i specjalnych “skrzydełek”. Z tego powodu przed założeniem takiego mostu nie. W przypadkach pojedynczych braków zębowych, zwłaszcza w odcinku przednim są stosowane mosty adhezyjne.
Ich zasadniczą zaletą jest minimalna preparacja twardych tkanek zęba. Często materiałem jest tworzywo kompozytowe wzmocnione włóknem szklanym. Most adhezyjny jest wykonany z porcelany na bazie stopu metalu lub tlenku cyrkonu.
Wykonuję korony i mosty metalowe, licowane porcelaną, korony i mosty porcelanowe bez metalu oraz prace adhezyjne z kompozytów zbrojonych włóknem szklanym lub poliamidowym.
PROFILAKTYKA Badanie 3– 50. Wyjątkiem są mosty osadzane w jamie ustnej na wszczepionych implantach, krótkie mosty na inlay’ach czy też mosty adhezyjne. Zjawisko adhezji wykorzystywane jest przez niektóre zwierzęta do poruszania się po gładkich, pionowych powierzchniach lub liściach.
W polskiej faunie adhezję wykorzystuje rzekotka drzewna (Hyla arborea). Mosty tego typu wykonuje się bez konieczności szlifowania zębów sąsiednich. Mają one postać sztucznego zęba z wtopionymi w niego metalowymi skrzydełkami, które służą do zakotwiczenia mostu na zębach sąsiednich, po uprzednim wypreparowaniu w nich niewielkich rowków. Prawidłowe gojenie i osteointegracja implantu trwa nawet do miesięcy. Po wszczepieniu implantu most adhezyjny może być wykonany w ciągu kilku dni i maskować brak zęba, aż do czasu zakończenia leczenia implantoprotetycznego.
W celu uniknięcia konieczności szlifowania często zdrowych tkanek zęba, w przypadku pojedynczych braków zębowych, szczególnie w odcinku przednim, w naszej klinice z powodzeniem stosujemy system mostów adhezyjnych tzw. Metodą łączącą w sobie wysoką estetykę, nieinwazyjność oraz komfort dla pacjenta wydaje się być tymczasowy most adhezyjny wykonany z kompozytu wzmocnionego włóknem szklanym. Konstrukcje z materiałów złożonych oparte na szkielecie z włókna szklanego cieszą się od kilku lat coraz większą popularnością. Oczywiście można je robić w każdym wieku, pamiętając jednak o tym, że jest to jedynie sprawa tymczasowa. Mosty stomatologiczne służą do wypełniania luk powstałych podczas utraty jednego lub kilku zębów.
Jest to bardzo istotne, ponieważ umożliwia zachowanie prawidłowego zgryzu i przywrócenie prawidłowej mechaniki narządu żucia. Wykonuję mosty adhezyjne dosyć często,zwłaszcza w przypadku pojedynczych braków np. Jest to mniejsze zło niż szlifowanie pod most porcelanowy. W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt.
Najczęściej pacjenta nie stać na implant. Najpopularniejsze Najpopularniejsze Alfabetycznie (A-Z) Alfabetycznie (Z-A) Otwarte teraz. Gabinet Stomatologiczny Agata Woźniak-Misiukiewicz (opinia).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.