Załamanie nerwowe to nagłe, ostre zaburzenie równowagi psychicznej powstałe na skutek silnej reakcji stresowej. Jako załamanie nerwowe typowo traktowany jest stan, w którym człowiek – nagle i przejściowo – staje się niezdolny do codziennego. Staje się doświadczeniem większości zdrowych ludzi w obliczu nagłych, trudnych okoliczności lub życiowych przełomów.
Przepracowanie kryzysu zwykle wiąże się z rozwojem osobowości. Jak sobie radzić z załamaniem nerwowym? Typowo załamanie nerwowe rzeczywiście jest stanem przejściowym, które po dość krótkim czasie – kiedy to poziom odczuwanego przez pacjenta stresu ulegnie zmniejszeniu – najczęściej samoistnie przemija.
Nie oznacza to jednak tego, że należy czekać, aż problem przeminie. To stan dezorganizacji i zamieszania, który pojawia się, gdy na drodze do realizacji ważnych, życiowych celów stają przeszkody nie do pokonania. Nieudane próby poradzenia sobie z nimi prowadzą do rozstroju psychicznego i utraty wewnętrznej równowagi. Czujesz coraz większy lęk i dezorientację? Nagle wszystkie znane ci sposoby rozwiązywania problemów i radzenia sobie ze stresem zawodzą?
Prawdopodobnie przechodzisz kryzys, który naznaczy Cię na całe życie. Jednak może to być pozytywny ślad. Jeśli nauczymy się jak skutecznie radzić sobie z kryzysem, łatwiej będzie nam rozwiązywać problemy i radzić sobie z kolejnymi kryzysami w przyszłości.
W odzyskaniu równowagi kluczowa jest wspierająca relacja z empatyczną osobą. Tą osobą może być ktoś bliski, jak również terapeuta. Stany te nie są jednak równoznaczne i nie każdy wymaga leczenia.
Na terapii usłyszałam, że moi rodzice silnie mnie od siebie uzależnili i chcąc mnie chronić, świadomie lub nie, traktują mojego męża jak intruza. Przy tym chciałam zaznaczyć, że mąż bardzo dobrze sobie radzi: ma bardzo dobrą pracę, kierownicze stanowisko, samochód służbowy i stara się jak może. Witam, jestem matką trójki dzieci i wydawałoby się kochaną partnerką.
Od dłuższego czasu męczą mnie moje własne zachowania. Mój najmłodszy wspaniały synek ma w tej chwili miesięcy. Musi Pani szybko sobie pomóc, bo załamanie psychiczne może się pogłębiać. Coraz częstsze załamania nerwowe są objawem czasów, w których żyjemy.
Cały czas pędzimy, nie mamy czasu dla siebie. Nie zwracamy uwagi na emocje. Spychamy je „pod dywan”. W związku z tym w pewnym momencie dochodzi do „wybuchu”. Emocje uwalniają się ze zdwojoną siłą.
Często nie możemy sobie z nimi poradzić. Nie wiemy co się dzieje w naszej głowie.
Terapeuta uczy pacjenta, jak radzić sobie z lękiem przed ich przeżywaniem. W przypadku gniewu, który często pojawia się w następstwie ciężkich, traumatycznych doświadczeń, jego opanowanie wymaga powstrzymania się od impulsywnego rozładowania w działaniu i pomieszczenia w sobie tej silnej emocji. Jak w takim razie radzić sobie z załamaniem nerwowym? Stosujemy znane nam techniki i metody radzenia sobie z trudnościami. Nierzadko miotamy się, podejmując różne, niekiedy sprzeczne ze sobą działania.
Kryzys psychiczny – jak sobie z nim poradzić? Gdy sprawdzone sposoby nie przynoszą efektu, szukamy nowych. Inne określenia załamania nerwowego, to: załamanie stresowe, załamanie psychiczne lub kryzysy rozwojowe. Jak objawia się załamanie nerwowe i jak sobie z nim radzić? Co to jest załamanie nerwowe?
Na załamanie nerwowe, czyli inaczej kryzys, składają się szczególnie trudne dla jednostki doświadczenia, z którymi trudno samodzielnie. Mam myśli samobójcze i codziennie pytam siebie czy warto żyć. To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodać.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.