Co to są protezy osiadające? Do ich wykonania stosuje się różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Są to protezy metalowo-akrylowe.
Podstawową częścią jest konstrukcja metalowa odlana w całości, idealnie do kształtu podłoża jamy ustnej pacjenta. Oznacza to, że teoretycznie nie może być ona stosowana w sytuacji, gdy brakuje jednego, dwóch lub trzech zębów.
Protezy osiadające częściowe. W przypadku gdy trzeba odbudować 1-zęby można wykonać mikroprotezę tzw. Mówimy o nich protezy osiadające.
Dlatego że, nie posiadają podparć, spoczywają tylko na śluzówce. W szczęce protezy akrylowe obejmują całe podniebienie i wyrostki zębodołowe. Składają się z podobnych elementów co całkowite ale mają zagłębienia, w które wpasowane są własne zęby pacjenta.
Dodatkowo na zębach utrzymują protezę sprężyste klamry wykonane ze specjalnych drucików.
Do utrzymania się w jamie ustnej pacjenta wykorzystuje klamry (druciki). Jest to najczęściej wykonywane uzupełnienie protetyczne w Polsce (niestety). Ma wiele wad ale ma też swoje zalety.
Przenoszenie sił w czasie zagryzania odbywa się przez błonę śluzową, na której osiada płyta protezy (stąd nazwa osiadające-śluzówkowe). Służy do odbudowy częściowych braków uzębienia. Są wykonywane gdy nie ma możliwości uzupełnienia braków protezami szkieletowymi lub jako ich tańsza alternatywa. Konstrukcja tych protez oparta jest na akrylu. Umocowanie stanowią przy brakach częściowych – klamry druciane lub acetalowe, a przy bezzębiu siły adhezji i kohezji.
Bardzo ważne jest wykonywanie regularnych podścieleń. Na zębach filarowych osadzone są dodatkowo druciane klamry. Jest ona alternatywnym wyjściem z sytuacji w przypadku, gdy u danego Pacjenta nie ma warunków do wykonania protezy szkieletowej, bądź ze względów. Tradycyjna ruchoma proteza posiada liczne wady, które wpływają na komfort jej użytkowania. Po pierwsze, jest niestabilna i może wypaść w najmniej odpowiednim momencie.
Przy ubytkach obejmujących kilka zębów możliwe jest stworzenie protezy częściowej szkieletowej albo nakładowej. Ponadto są stabilniejsze.
Są rozwiązaniem korzystniejszym ze względów ekonomicznych, przez co pacjenci często się na nie decydują, jednak nie zapewniają takiego komfortu jak protezy elastyczne, szkieletowe lub mosty. Powodują stopniowy zanik. Zbudowane są głównie z akrylu: zarówno sztuczne dziąsło, podniebienie jak i zęby.
Często mocowane są za pomocą różnego rodzaju klamer, zawiasów, zatrzasków czy zamków- są to elementy metalowe, które czasem mogą. Są najprostsze i wykonane z tworzyw sztucznych. Trzymają się na swoim miejscu na zasadzie przyssania, co może powodować spore trudności. Rodzaje klamer Postępowanie kliniczne: ocena próbnych protez - ustawienie zębów - zasięg płyty - wymodelowanie płyty - dogięcie klamer - przyleganie płyty do podłoża - kontakty zwarciowe zębów LECZ. PROTEZY AKRYLOWE CZĘŚCIOWE.
Jedne są całościowe (odtwarzają brak całego uzębienia), inne z kolei, określane jako częściowe, mają za zadanie uzupełnić brak tylko kilku zębów. Należy pamiętać, że taką protezę mogą nosić wyłącznie osoby, które cierpią z powodu częściowych braków w uzębieniu, ponieważ zęby pacjenta muszą stanowić podparcie. Wskazania do stosowania protezy częściowej ruchomej osiadającej. Rozległe braki w uzębieniu naturalnym uniemożliwiające wykonanie protez stałych lub ruchomych szkieletowych.
Całkowite protezy osiadające u bezzębnego pacjenta. Michał Anioł Integrale w zwarciu w jamie ustnej. Oczywiście zęby umieszczone w takiej protezie nie są przezroczyste, lecz dopasowane do indywidualnych potrzeb. Jeśli chodzi o protezy częściowe osiadające , to jeśli wykonane są one z nylonu to nie wymagają użycia elementów metalowych – pozwala to na osiągnięcie o wiele lepszej estetyki, niż w przypadku protez akrylowych. Dla kogo uzupełnienie stałe?
Podstawowym warunkiem jest posiadanie zęba lub zębów, do których można zamocować uzupełnienie. W przeciwieństwie do protez osiadających akrylowych proteza szkieletowa nie osiada na błonie śluzowej (nie uciska kości). Pozostałe zęby filarowe,na których będą się opierały klamry muszą być solidne (długi korzeń,nie zniszczona korona).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.