wtorek, 3 marca 2015

Czy aparat ruchomy jest skuteczny

Podstawą skuteczności jest właściwa diagnoza i plan leczenia. Aparat ortodontyczny to nie jedno uniwersalne urządzenie, naprawiające wszystko taśmowo. Każdy kandydat na leczenie powinien być zbadany pod kątem istniejących wad - czynnościowej (postawa, stawy, zaburzenia odporności i metabolizmu, stan zdrowia całej jamy ustnej itd.), kostnej i zębowej. U dzieci leczenie za pomocą aparatu ruchomego może być w pełni skuteczne i uchronić przed koniecznością korzystania z aparatu stałego.


Wiele jednak zależy od tego, czy rodzice przypilnują, aby młody pacjent korzystał z niego systematycznie.

U dorosłych leczenie aparatem ruchomym jest mniej skuteczne niż leczenie aparatem stałym. Czy aparat ortodontyczny ruchomy jest skuteczny? Dziś byłam u ortodonty i powiedział mi, że dobrze by było mieć stały, ale ja nie chce, bo będę koszmarnie wyglądać, no. A niektórzy z klasy mięli krzywsze ode mnie zęby i jakoś po wyciąganym mają proste. Teraz zreszta jest podobnie.


Aparaty ortodontyczne ruchome leczą wady zgryzu głównie u młodszych dzieci. Stosowanie ich efektywnie koryguje niewłaściwy zgryz, kiedy młody pacjent rośnie i rozwija się.

Z reguły korygują niewielkie odchylenia zębów. Poważne i skomplikowane wady zgryzu leczone są głównie aparatami ortodontycznymi stałymi. A aparacie ruchomym co jakiś czas trzeba przestawić zamek w środku, często rodzice po przeszkoleniu przez ortodontę robią to samodzielnie.


Podczas wizyt kontrolnych ortodonta sprawdza, czy wszystko działa tak, jak powinno. Mam lata i chciałabym wreszcie wziać się za prostowanie moich ząbków. Ale zależałoby mi na aparacie ruchomym, który mogłabym nosić w domu, w nocy i np.


Podobno jest o wiele tańszy od stałego. Możliwość takich aparatów jest ograniczona, ponieważ pozwalają korygować lekkie wychylenia się zębów, a nie poważne wady zgryzu. Mam lata, czy nie jest za późno na ruchomy aparat?


Jaka jest mniej więcej cena ruchomego bo wiem, że jest dużo tańszy od stałego. Na ustawienie zębów po leczeniu ortodontycznym mogą wpływać także procesy starzenia się organizmu czy nawyki pacjenta związane z utrzymywaniem higieny jamy ustnej. Jeśli efekty korekty uzębienia mają utrzymać się przez długi czas, noszenie aparatu retencyjnego jest koniecznością. Ruchomy aparat dziecko powinno nosić co najmniej kilkanaście godzin na dobę.


Aparat przyczynia się też do niwelowania wad wymowy oraz poprawienia komfortu całej jamy ustnej. Warto zaznajomić się z każdym z nich, aby ortodonta mógł wybrać maksymalnie dopasowane rozwiązanie, niezależnie od tego czy jest to aparat ortodontyczny stały czy aparat ruchomy. Możemy wybierać spośród wielu ich rodzajów.

Różnią się one między sobą nie tylko wyglądem, ale też wygodą stosowania, ceną czy materiałem, z którego je wykonano. Aparaty ruchome, zwane również aparatami wyjmowanymi, stosuje się w celu korygowania lekkich wychyleń zębów, a nie poważnych wad zgryzu. Ich zaletą jest to, że pacjent może je samodzielnie zdejmować.


Aparaty ruchome stosowane są najczęściej u dzieci, szczególnie tych posiadających jeszcze zęby mleczne. Ruchome aparaty polecane są przede wszystkim dla młodszych dzieci. W ich przypadku są one również najskuteczniejsze, ponieważ jest to okres rozwoju organizmu, kiedy zgryz i ustawienie zębów dopiero się kształtują, a tym samym ewentualne wady czy nieprawidłowości łatwiej jest skorygować. Dzisiejsza ortodoncja rozwinięta jest na tyle, że pozwala na skorygowanie zgryzu w każdym wieku. Oczywiście podstawą w podjęciu decyzji o założeniu aparatu ortodontycznego jest wizyta u ortodonty, skonsultowanie stanu.


Czy leczenie ortodontyczne dorosłych jest skuteczne? Polska jest jednym z tych krajów, w których przez długi czas pokutowało przekonanie, że wady zgryzu niewyleczone u dziecka u osoby dorosłej stają się nieodwracalne. Dobrze sprawdza się również płyn do mycia naczyń.


Implantolog, ortodonta we Wrocławiu. Serdecznie zapraszamy do wrocławskiego gabinetu dentystycznego COLIBRIDENT. Oferujemy wszelkie świadczenia stomatologiczne, m. Dlatego stosujemy go u dzieci w okresie uzębienia mlecznego i mieszanego. Najczęściej zbudowany z tworzywa (akrylu) i drutu. Przede wszystkim służy nam do usuwania wad zgryzu w okresie rozwojowym.


Istnieje wiele odmian tych aparatów. Również chciałabym ruchomy aparat ale jak do tej pory każdy ortodonta mi odmawia (a chodzi tylko o cofnięcie jedynki, mam miejsce bo usunięta) Uważam, że to kwestia kasy, aparat stały.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty