Stanowi część układu pokarmowego położoną wewnątrzotrzewnowo. U większości zwierząt dzieli się na dwa płaty. U człowieka jej masa wynosi ok.
Błonę surowiczą wątroby unerwiają gałązki nerwu przeponowego. Wszystko na temat wątroby-choroby i przyczyny oraz leczenie. Chora wątroba, inaczej stan ten nazywa się niewydolnością wątroby, to nic innego, jak sytuacja, w której przestaje ona wykonywać swoje zadania.
Jak zatem rozpoznać ten stan i jak się objawia się chora. Pełni wiele funkcji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, związanych z metabolizmem. Ból wątroby może sugerować jej powiększenie i ucisk na surowiczą błonę, która otacza torebkę wątroby. Torebka ma unerwienie czuciowe, dlatego przy schorzeniu pojawia się ból wątroby. Dyskomfort i ból może być także związany z drogami żółciowymi przykładowo pojawia się kolka żółciowa czy stan zapalny dróg żółciowych.
Zgadzam się ze stwierdzeniem, że przy znacznym powiększeniu wątroby może sprawiać ból ucisk na błonę surowiczą. Wątroba leży w prawym podżebrzu pod. Jest ważna dla układu trawiennego, ale oczyszcza też ciało z toksyn. Bardzo znacząca jest również trzustka, ponieważ produkuje rozkładający pokarm sok trzustkowy.
Nim choroby wątroby i trzustki wejdą w zaawansowaną fazę, pojawiają się sygnały między innymi skórne, jak też umiejscowiony z prawej strony. Choroby wątroby dają różne objawy - m. Jednak najczęściej pojawiającym się objawem chorób wątroby - niezależnie od przyczyny - jest ból wątroby, czyli na ból brzucha z prawej strony, pod żebrami. Należy zaznaczyć, że wątroba sama w sobie nie sprawia dolegliwości bólowych (nie ma bowiem unerwienia czuciowego).
Bóle wątroby to pojęcie używane powszechnie przez pacjentów. Sam narząd nie jest unerwiony, więc nie boli. Natomiast torebka, która ją otacza daje dolegliwości bólowe.
Zatem objawy zgłaszane jako ból opisywanego narządu tak naprawdę wynikają z jej powiększenia i rozciągnięcia pokrywającej ją błony surowiczej. Bagatelizujemy pierwsze niepokojące sygnały, więc najczęściej zaczynamy się leczyć, gdy wątroba jest już w zaawansowanym stadium choroby. Jej masa u dorosłego mężczyzny wynosi ok. Położenie U ludzi znajduje się pod przeponą (łac. diaphragma).
Należy wiedzieć, że nawet gdy jej coś dolega, to długo się nie skarży. Jednak za pomocą podstawowych badań nie możemy stwierdzić jak bardzo pogorszyło się jej funkcjonowanie. Ból pojawia się gdy wątroba zaczyna się powiększać, jest to już stan niestety zaawansowany. Przyczyną włóknienia wątroby jest długotrwałe działanie czynników uszkadzających komórki wątrobowe. Mogą to być: wirusy, alkohol, niektóre leki, procesy autoimmunologiczne.
Podstawowym badaniem stwierdzającym, czy to jest zwłóknienie, jest biopsja wątroby, która pozwala także rozpoznać stopnie us. Narząd ten odgrywa kluczową rolę w wielu procesach życiowych: m. Chora wątroba: Jakie charakterystyczne objawy daje i jak leczyć chorą wątrobę, jak rozpoznać ból wątroby - mówi prof. O tym, jak ważne funkcje pełni wątroba i jakie. Martina jak miałaś stłuczoną wątrobe ,to miało prawo cie boleć w prawym boku , choć napewno nie była to wątroba ( nie jest unerwiona) tylko była powiekszona i powoduje ona ucisk na inne unerwione organy , a to objawia sie bólem. Przy stłuczeniu dieta jest podstawą.
Wiec nie masz co szukać dalej tylko dietę zastosuj. Chora wątroba dotyka wiele osób, niestety nie jest łatwe określenie po objawach czy wątroba jest chora. Wynika to przede wszystkim z tego powodu, że wątroba nie ma unerwienia czuciowego, a przez to nie boli. Najczęstsze objawy chorej wątroby są często mylone z objawami innych chorób.
Ze względu na kompleksowość działania, ilość funkcji oraz położenie anatomiczne, wątroba bardzo często ulega dysfunkcjom, które objawiają się na wiele różnych sposobów. Unerwienie współczulne: z segmentów Th– Th splotu trzewnego. Jest narządem miąższowym położonym w górnej części jamy brzusznej, czyli nadbrzuszu oraz części podżebrowej prawej i nieznacznie lewej poniżej przepony.
Swoją powierzchnią górną wątroba przylega do przepony, stąd powierzc. Większość rozprzestrzenia się w tkance międzypłacikowej, a część przenika do płacików. Włókna wydzielnicze tworzą zakończenia na powierzchni blaszek i beleczek wątrobowych oraz pomiędzy hepatocytami. Współczulna część układu autonomicznego odpowiada także za reakcję w sytuacjach stresujących, takich jak zagrożenie. Ponieważ wątroba na pewno cię nie boli, nie może boleć, bo nie jest unerwiona!
Wtedy możesz odczuwać ból (albo jedynie dyskomfort), jest to wyraźny znak, że tzw. Miąższ wątroby nie jest jednak unerwiony. Dolegliwości odczuwane jako „ból wątroby” mogą wynikać z powiększenia tego narządu i rozciągnięcia otaczającej go torebki, zwanej otrzewną.
Torebka ta jest unerwiona czuciowo, więc jej napięcie sprawia ból.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.