środa, 30 sierpnia 2017

Lawenda właściwości zdrowotne

Właściwości zdrowotne i lecznicze lawendy. Kwiaty lawendy kryją w sobie wszystkie najbardziej pożądane składniki – jest w nich wyjątkowo duża ilość garbników (aż proc.), a ponadto triterpeny, kumaryny, fitosterole, antocyjany, kwasy organiczne, sole mineralne. Lawenda to nie tylko piękny zapach. Ale to, co w lawendzie najcenniejsze, to olejek eteryczny o wyjątkowo złożonej budowie.


Mało kto ma świadomość, jak znakomicie na zdrowie i wygląd wpływa lawenda.

Pokochałam ją za sprawą pierwszego naturalnego mydła, które trafiło w moje ręce ponad lat temu i od tamtej pory ta miłość bezustannie trwa. Posiada ono nie tylko liczne właściwości lecznicze, ale także wspomagające długie utrzymanie urody. Roślina ma bardzo przyjemny zapach, natomiast w smaku może szczypać i jest raczej gorzka.


Często pełni funkcje ozdobne, ciekawie urozmaicając ogrody. Nie każdy jednak wie o jej licznych właściwościach zdrowotnych – pomaga w leczeniu wielu chorób. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego.


Głównym składnikiem czynnym kwiatów lawendy jest olejek eteryczny.

Zarówno kwiaty, jak i sam olejek po podaniu doustnym pobudzają czynność wydzielniczą różnych narządów. Zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i wytwarzanie żółci oraz jej przepływ przez drogi żółciowe, dzięki czemu usprawniają. Jest doskonałym lekiem na nerwicę, migrenę, kłopoty ze snem.


Likwiduje wzdęcia, nudności, poprawia apetyt, łagodzi infekcje żołądka i jelit, niestrawność oraz kolkę. Jest również uprawiana do produkcji olejku eterycznego, który wytwarza się w procesie destylacji kolców kwiatowych niektórych gatunków lawendy. Olejek ma zastosowania kosmetyczne i uważa się, że posiada równie cenne właściwości zdrowotne. Przeczytaj, jakie działanie ma lawenda i jak samemu zrobić olejek lawendowy.


Roślina ta największą rolę spełnia w przemyśle perfumeryjnym, ale znajduje także szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej. Ma również liczne właściwości lecznicze. Jakie dokładnie właściwości ma lawenda? Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, że lawenda jest tak popularna, to liczne właściwości zdrowotne jakie ona posiada.


Wykorzystywana jest zarówno w przemyśle jak i ziołolecznictwie. Szczególnie ceniony jest olejek lawendowy. Stosuje się go coraz częściej, raczej jako lek pomocniczy w zakażeniach oskrzeli, nieżycie oskrzeli z rozedmą, nieżycie u palaczy.


Jednak, jest ona czymś więcej, niż tylko pięknym kwiatem.

Posiada ona wiele zdrowotnych właściwości, z których ludzie korzystają od wieków. Ze względu na swoje właściwości, awokado polecane jest przez dietetyków i lekarzy. Zdrowotne właściwości awokado związane są między innymi z zawartością kwasu oleinowego, którego głównym zadaniem jest obniżenie poziomu cholesterolu. Trudno się dziwić, skoro cenione są zarówno właściwości lawendy ozdobne, kosmetyczne, jak i lecznicze.


Kwiaty posiadają niebieską, fioletową, a nawet białą lub różową barwę uzależnioną od gatunku i odmiany rośliny. Obejmuje ponad gatunków. Garbniki, nazywane również taninami są substancjami, które nadają roślinie gorzki, bądź cierpki smak. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Natur sklep. Jeśli ty lub twoi bliscy cierpią na wyczerpanie nerwowe i zmęczenie koniecznie weź sobie do serca właściwości lawendy.


Otaczaj się nią w domu, podczas zabiegów relaksujących i kosmetycznych. Nanieś kilka kropli olejku lawendowego na poduszkę ( tylko go nie pij ). Przekonasz się, jak szybko zaśniesz „ snem spokojnym”, w gojeniu się ran. Olejek jest wytwarzany z kwiatów lawendy w procesie destylacji.


Doceniono go już w starożytności - dodawano go do kąpieli i kadzideł. Aromatyczny produkt bogaty jest w witaminę C, cukry,. Olejek z lawendy jest bogaty w substancje, które są rzadko spotykane w świecie roślin.


Posiada właściwości antybakteryjne, dzięki czemu może być stosowana jako komponent płukanek do jamy ustnej i gardła. Ponadto kwiatostany lawendy wpływają na pobudzanie soków żołądkowych, poprawiając tym samym trawienie. W ogrodach najbardziej odpowiednie dla lawendy są i dobrze nasłonecznione miejsca. Gleba nie musi być żyzna, ale musi być alkaliczna i przepuszczalna.


W olejku lawendowym zawarte są związki aromatyczne, które mają wyciszające działanie na układ nerwowy, czyli dzięki temu olejkowi człowiek się uspokaja, może szybciej zasnąć, ale też łagodzi skutki stresu i napięcia nerwowego. Jeśli ktoś chce spokojnie przespać całą noc. A jakie właściwości i zastosowanie ma lawenda?


Te cenne właściwości jak smak zapach czy działanie lecznicze nie zawsze posiadają całe rośliny, a tylko mogą przejawiać określone ich części, jak liście, łodygi, kwiaty, owoce nasiona, korzenie lub kora. Do ziół zaliczamy tysiące najróżniejszych roślin od małych. Kilka pędów lawendy można użyć np. W Średniowieczu, poznano właściwości dezynfekujące lawendy i używano jej do odkażania oraz do robienia okładów przeznaczonych do zwalczania dżumy. W XVI wieku, przebadano lawendę w celach leczniczych: została ona uznana za środek zmniejszający napięcie oraz środek antycukrzycowy.


Tonik z lawendy świetnie oczyszcza twarzy. Być może lawenda wpływa też na trądzik? Istnieje również wiele właściwości leczniczych związanych z lawendą.


Uważa się, że olejek lawendowy ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, które mogą pomóc w leczeniu mniejszych oparzeń i ugryzień. Badania sugerują, że może być użyteczny w leczeniu lęku, bezsenności, depresji i niepokoju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty